Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції вирушили на станцію “Академік Вернадський” на зміну зимівникам 26-ї експедиції, яка працює в Антарктиці вже близько року.
Автор фото –Національний антарктичний науковий центр
27-ма УАЕ вже на шляху до Антарктиди, щоб змінити на “Вернадському” колег з попередньої зимівлі
Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції вирушили на станцію “Академік Вернадський”: вони мають змінити зимівників 26-ї УАЕ, які працюють в Антарктиці вже близько року.
Попри бойові дії та складну логістику, завдяки сприянню МВС України та Польської антарктичної програми всій команді вдалося виїхати з України, й зараз полярники на шляху з Варшави до Чилі. Там вони піднімуться на борт українського науково-дослідного судна “Ноосфера”, що нині через Атлантичний океан прямує до чилійського порту Пунта-Аренас.
Наш флагман доправить 27-му УАЕ на “Вернадського” й забере звідти 26-ту експедицію, а також сезонний загін з науковців та технічних фахівців.
«Станція “Академік Вернадський” веде неперервні спостереження на крижаному континенті вже 26 років під прапором України, до того ще були кілька десятиліть британської станції “Фарадей”. Це найдовші ряди кліматичних та геофізичних вимірювань у всій Антарктиді, які мають значну цінність для світової науки. Їх вкрай небажано переривати, які катаклізми не відбувалися б. Нам вдалося не переривати роботу станції навіть на самому піку ковідного карантину. Так само зараз ми не дамо війні зіпсувати внесок українців до світової науки», – наголосив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Нагадаємо, що 27-ма УАЕ складається з 14 учасників: 9 вчених (по 3 метеорологи, геофізики та біологи) та 5 членів команди життєзабезпечення (лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін).
Цілий рік вони проводитимуть дослідження та безперервні спостереження на станції, а також забезпечуватимуть її роботу.
Наукова діяльність триватиме за 3 основними напрямами:
- метеорологія (це насамперед великий ряд кліматичних вимірювань, частина яких триває на станції ще з 1947 року, та спостереження за “озоновою дірою”);
- геофізика (дослідження магнітного поля Землі, іоносфери, глобальної грозової активності);
- біологія (вивчення антарктичних тварин та рослин, мікроорганізмів).
Серед 14 учасників 11 чоловіків та троє жінок – дві метеорологині та одна біологиня.
Очолив 27-му УАЕ геофізик Юрій Отруба, який є одним з найдосвідченіших полярників в Україні. Він уже 6 разів зимував на “Вернадському” й у попередній, 25-й УАЕ, не лише проводив дослідження, а й був керівником експедиції.
Більше про склад експедиції можна прочитати тут.
Тим часом українські полярники на “Вернадському” активно долучились до світової кампанії на захист України та мобілізують на акції солідарності всю полярну наукову спільноту світу: bit.ly/34gC2M3
mon.gov.ua/ua/news/27-ma-uae-vzhe-na-shlyahu-do-antarktidi-shob-zminiti-na-vernadskomu-koleg-z-poperednoyi-zimivli