fakty.ua/
ДЕНЬ 468-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 468 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 209 днів.
День журналіста
6 червня професійне свято відзначають працівники засобів масової інформації в Україні. Повага до публічного слова в Україні завжди була високою, навіть попри те, що на території нашої країни журналістика виникла значно пізніше, ніж в інших країнах Європи. Пов’язано це зі специфічними політичними умовами, адже в Україні довгий час не було державності, а її територія була розділена між різними імперіями.
Провісниками української преси вважають вчені друковані видання, які виходили в середині XVII століття. Називали їх “універсалами” Війська Запорізького. Було це за часів гетьманства Івана Виговського.
Фото: Pexels
Професійне свято встановлене Указом Президента України 1994 року.
Спочатку дата святкування планувалася на 15 травня – цього дня в Україні вперше вийшла газета українською мовою “Зоря Галицька”.
«Зоря Галицька» – Джерело: WikiMedia
Але пізніше обрали 6 червня, оскільки цього дня 1992 року в бельгійському Брюсселі Національну спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів – найбільшої у світі організації професійних працівників ЗМІ.
У сучасному світі слово професійних журналістів є справжньою влучною зброєю. Головна суть професії – донести важливу інформацію чи новину до громадськості максимально об’єктивно та всебічно.
фото: Національна спілка письменників України
Від першого дня повномасштабної війни Росії проти України українські журналісти стали бійцями потужного інформаційного фронту. Його дію і вплив постійно відчуває кожен із нас, оскільки немає в нашому суспільстві людини, якої б не торкнулася ця війна і яка б не стежила за пов’язаними з нею тривожними подіями, що відбуваються на фронті.
Від початку повномасштабного вторгнення зафіксовано дев’ять випадків убивства журналістів саме під час виконання професійної журналістської діяльності. Щонайменше 57 медійників загинули в Україні за час повномасштабної війни, і ця цифра не є остаточною.
6 червня відзначають Всесвітній день боротьби з хворобою Вернейля, Всесвітній тиждень серцевого ритму, Міжнародний день очищення водойм, День садівництва, День кінотеатру просто неба, День Йо-йо.
У Швеції – День прапора, у Тайвані та Аргентині – День інженера, Міжнародний фестиваль короткометражних фільмів у Гамбургу, День пам’яті загиблих у Південній Кореї.
6 червня проводиться Міжнародний день очищення водойм. Ці червневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Цей захід в багатьох країнах світу з 1995 року проводиться щорічно під керівництвом PADI (Professional Association of Diving Instructors – Професійна Асоціація Инструкторів з Дайвінгу, котра заснована в 1966).
У цей день багато клубів підводного плавання організовують виїзд на місцеві водойми, де і проводиться чистка прибережної смуги і дна силами аквалангістів та груп «берегової підтримки» (/www.dilovamova.com/index.php?page=10&event=204656)
6 червня Всесвітній день тетрісу.
Ця захоплююча гра відома майже кожній людині на планеті. Раніше вона існувала в фізичному вигляді, а зараз вже можна пограти в електронні варіанти. Тетріс — головоломка, яка була створена з використанням геометричних фігур. Їх потрібно правильно складати якомога швидше. Вчені навіть довели, що “Тетріс” допомагає справитися з підвищеною тягою до їжі та наркозалежністю.
Іменини: Григорій, Іван, Ксенія, Микита, Семен, Степан, Федір.
Цього дня народилися:
- 1847 рік — український історик, педагог, громадсько-політичний діяч Олександр Барвінський;
- 1889 рік — українсько-американський інженер (авіаконструктор) і підприємець, уродженць Києва Ігор Сікорський;
- 1974 рік — народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, учасник війни в Донецькій області Семен Семенченко.
Пам’ятні дати 6 червня
- 1683 рік — в Англії в Оксфорді відкривається перший у світі публічний музей;
- 1882 рік — ньюйорківець Генрі Сілі отримує патент на електричну праску;
- 1912 – Виверження Новарупта на Алясці. Це одне з найбільших вивержень вулкана 20-го століття. Було викинуто 17 кубічних кілометрів лави;
1919 – Радянська влада оголосила Нестора Махна поза законом;
- 1925 рік — Волтер Крайслер засновує автомобільну корпорацію “Chrysler”;
- 1933 рік — у місті Кемден (штат Нью-Йорк) відкривається перший у світі кінотеатр, у якому фільм можна було дивитись не виходячи з автомобіля;
- 1942 – Здійснено перший стрибок із парашутом із синтетичної тканини;
- 1944 рік — в Західній Європі відкривають Другий фронт: на Півночі Франції починається висадження військ союзників по антигітлерівській коаліції;
- 1981 рік — зареєстровано перших хворих на СНІД;
- 1985 – Відбувся запуск радянського пілотованого космічного корабля “Союз Т-13”;
- 1990 – Всеукраїнський православний собор у Києві проголосив патріархат УАПЦ і обрав митрополита Мстислава першим патріархом Української автокефальної православної церкви.