ДЕНЬ 655-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 655 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 21 день.
10 грудня світова спільнота відзначає День прав людини, офіційно встановлений на Пленарних зборах Генеральної Асамблеї ООН у грудні 1950 року.
http://gryzkeschool.in.ua/index.php
Дату обрано на честь ухвалення та проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року Загальної декларації прав людини – епохального документу, в якому було проголошено невід’ємні права, притаманні кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового чи іншого становища.
День благодійності в Україні
У другу неділю грудня в Україні на офіційному рівні. відзначається День благодійності.
Свято було впроваджене на основі Указу Президента України Віктора Ющенка, який було підписано в 2007 році. Свято встановлене з метою утвердження принципів гуманізму та милосердя, сприяння розвитку благодійної діяльності та на підтримку ініціативи громадських організацій.
В Указі стверджується, що державні органи сприятимуть підтримувати ініціативи та справи, виявлені та впроваджені з боку благодійних організацій.
10 грудня в Україні і світі святкують Всесвітній день футболу. Свято було створене за ініціативою ООН для того, щоб вшанувати вид спорту, який для багатьох став способом життя.
Футбол з’явився дуже давно. Ще в III-II століттях до нашої ери в Китаї існувала схожа гра з м’ячем, який набивали пір’ям птахів та шерстю тварин. Метою гри було влучити в сітку, яку закріплювали на бамбукових жердинах, і захиститися від атак супротивника.
Справжньою батьківщиною футболу вважається Англія.
Згідно з документальним підтвердженням 1170 року вже існувала гра на полі з м’ячем, яка була дуже популярною серед молоді. Гра стала настільки популярною, що у короля Едуарда II навіть виникли через неї проблеми. У 1300-х роках країна готувалася до війни з Шотландією, однак воїни не вправлялися з лука, а натомість грали у футбол. Тому король видав заборону на гру на деякий час.
З часом футбол розповсюдився серед представників робітничого класу. Гра стала можливістю поспілкуватися та відпочити. Але тоді матчі не проходили цивілізовано. Правила були нечіткими, на полі часто виникали бійки, кількість гравців постійно змінювалася. Аж 1848 року в Кембриджському університеті були встановлені певні правила гри в футбол. Деякі з них чинні і зараз. А перша футбольна асоціація була створена в Англії 1863 року.
Нобелівський день
Однією з ключових подій у суспільному та інтелектуальному житті Швеції та Норвегії є церемонія вручення однієї з найпрестижніших міжнародних нагород – Нобелівської премії, яка відбувається щорічно 10 грудня. Вона присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи та вагомий внесок у культуру й розвиток суспільства і має міжнародне визнання, як найбільш почесна громадянська відзнака.
Її засновником був Альфред Нобель – відомий шведський хімік, інженер і винахідник, на рахунку якого 355 винаходів (найвідоміший серед них – динаміт). За своє життя Нобель накопичив значні статки (більшу їхню частину він отримав якраз завдяки впровадженню власних винаходів), основну частину яких він заповідав на заснування міжнародної премії.
Останній варіант свого знаменитого заповіту Нобель підписав майже за рік до своєї смерті – 27 листопада 1895 року. Його результатом стала організація Нобелівського фонду. На сьогодні за присудження Нобелівських премій у всіх галузях науки і культури відповідають шведські організації. Винятком є Нобелівська премія миру – кому присудити цю нагороду, вирішує Норвезький Нобелівський комітет.
10 грудня Міжнародний день захисту тварин. Дата була створена за ініціативи ООН 1998 року, щоб підкреслити, що тварини мають ті ж самі права, що і люди.
http://gryzkeschool.in.ua/index.php
День об’єднує всіх тих, хто встає на захист тварин. Він був створений для привернення уваги людства до морально-етичних проблем, які пов’язані з тваринами. Також цього дня по всьому світі проходить Міжнародний день акцій за прийняття Декларації прав тварин.
10 грудня у США – День штату Міссісіпі, у Таїланді – День Конституції, в Аргентині – День соціального працівника, у Намібії – Національний день жінок.
Як назвати дитину, яка народилася 10 грудня
Іменини: Євген, Іван, Іоанн, Стефан.
Талісманом людини, народженої 10 грудня є бірюза. Один з найпопулярніших каменів виробного типу. Відрізняється яскраво блакитним забарвленням. Здавна вірили, що бірюза захищає від негативного впливу, лікує багато хвороб.
В цей день народилися:
- 1875 рік — український композитор, автор духовних композицій, хорових творів Данило Роздольський;
- 1892 рік — український скульптор і педагог Макс Гельман;
- 1940 рік — український диригент, лауреат Шевченківської премії, засновник львівської капели хлопчиків та мужчин Дударик, а також однойменної хорової школи Микола Кацал.
Пам’ятні дати 10 грудня
- 1520 рік — Мартін Лютер привселюдно спалює папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу;
- 1637 рік — козацькі війська під проводом Павла Бута зазнають поразки від війська Речі Посполитої біля містечка Боровиця;
- 1684 рік — Едмонд Галлей зачитує на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння;
- 1768 рік — у Великій Британії засновують Королівську Академію Мистецтв, найбільш впливову та авторитетну Асоціацію художників Великої Британії;
- 1817 рік — Міссісіпі стає 20-м штатом США;
- 1901 рік — у Стокгольмі вручають перші Нобелівські премії;
- 1948 рік — Генеральна Асамблея ООН приймає Загальну декларацію прав людини;
- 1953 рік — виходить 1-й номер журналу “Плейбой”;
- 1981 рік — американський журнал The New England Journal of Medicine публікує замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалів (“синдром набутого імунодефіциту” (СНІД));
- 1999 рік — Панамський канал переходить під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).
Церковне свято Цього дня відзначають пам’ять мученика Міни Красномовного, який постраждав за віру на початку 4 століття разом зі святими Єрмогеном і Євграфом. .
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/953138.html
https://tsn.ua/other/yake-10-grudnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2465566.html