У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї демонструється виставка фалеристики «Знаки історії Запоріжжя». На ній представлені близько тисячі експонатів з приватних колекцій Сергія Позднякова, Георгія Железнова, Олександра Єрьоменка та фондів музею.
Це визначна подія для знавців знаменних дат, закарбованих на металі [медалі, ордени, жетони, значки тощо]. Бо фалеристика чомусь здавна вважалася «молодшою сестрою» філателії, і «значкісти» виставлялися разом зі збирачами колекцій поштових марок. Але остання масштабна філателістична виставка відбулася в Запоріжжі мало не 40 років тому.
Друга назва виставки – «Запоріжжя індустріальне. 1932-2020». Переважна більшість представлених експонатів – зразки сувенірної продукції, яка стосується промислових підприємств та інших визначних установ міста й області.
Колекціонер Олександра Єрьоменко на відкритті нагадав:
“Мало є в Україні міст, де був би такий потужний промисловий комплекс. Підґрунтя для нього закладалося ще у ХІХ столітті, коли в Олександрівську швидко розвивалося машинобудування сільгосппризначення, з’явилися попередники автомобільного заводу, «Мотор Січі», інших підприємств. Але індустріалізація початку 30-х років минулого століття була неймовірною і потягла за собою створення дуже багатьох інших науково-виробничих закладів”.
Крім, так би мовити, масової фалеристичної продукції, на виставці представлені рідкісні та навіть одиничні екземпляри, виготовлені народними майстрами.
Наприклад, демонструється комплекс виробів відомого запорізького ювеліра, народного майстра Григорія Гридасова, чиї роботи прикрашають Музей історичних коштовностей України. Також на виставці представлена геральдика Запоріжжя та окремих населених пунктів області.
За словами Олександра Єрьоменка, за результатами роботи виставки напрошується створення каталогу. А наразі колекціонери та музеологи сподіваються, що відвідувачам буде цікаво зустрітися з видатними подіями з історії підприємств, пам’ять про які інколи залишилася лише в моделях та зразках фалеристики.
Ганна Чуприна, фото автора