Старовинна світлина у «самоцвітно-кришталевій оправі»… Летючі прозорі «хвилі» та «крила»…
Масивна «ліра» з зеленим «люстром», у якому відбивається будинок навпроти…
Степова «квітка”, що міцно охопила корінням «грудку землі»…
Синє «око», яке спостерігає за людьми з глибини «морської піни»…
Ці та інші роботи знаного київського різьбяра, ювеліра та скульптора Володимира Балибердіна запоріжці можуть побачити у Туристичному інформаційному центрі. Пан Володимир разом з дружиною, відомою мисткинею Галиною Дюговською був гостем нещодавнього Артфоруму.
Завітавши до Запоріжжя минулого року, пан Володимир здивував глядачів ажурними скульптурами, створеними у винайденій майстром техніці обробки металу за допомогою свердла та зварювального апарату. Цього року митець привіз скульптури, які містяни ще не бачили, та десять робіт, створених спеціально для Запоріжжя.
Елементом однієї з них є старовинний гвіздок із запорізької бригантини, який Володимиру Балибердіну подарували торік. Він став «осердям» «сонечка», яке обливає промінням скам’янілий шматочок белемніту [мезозойський кальмар], знайдений майстром на березі Канівського водосховища.
Взагалі у більшості творів, які можуть побачити запоріжці, до металевої «бази” майстер долучає інші матеріали – чорноморську гальку, дністрове каміння, кольорове скло… Природні і штучні, вони надають витворам неповторної образності. Яку кожен сприймає по-своєму. І не факт, що з моїм описом творів, який я навела на початку, погодиться інший поціновувач мистецтва.
“У кожного свої асоціації – у тому числі, з сучасністю, минулим і майбутнім, – розповідає Володимир Балибердін. – Коли я робив скульптуру з багнетів часів першої світової війни, то думав про цікаву фактуру, що утворилася з плином часу. А дружина подивилася і каже: “Скільки ж крові пролилося через ці штуки…”
В іншій скульптурі намагався втілити спомин… образ того, що залишиться після нас, погляд на сьогодення з майбутнього… Глядачка ж на виставці, навпаки, побачила щось футуристичне. Те, що люди бачать роботи з іншої точки зору, збагачує художника”.
Запоріжжя пан Володимир вважає унікальним. Зокрема, тому, що завдяки металургії місто має залізо – чудовий матеріал для скульптури. Легкої, повітряної, цікавої, що могла би прикрасити парки, сквери, набережну. Не навіки.
“У Європі скульптура у парках стоїть років десять. Людям набридає дивитися на одне й те саме, тому «застарілі» витвори розбирають, і дизайнери з архітекторами створюють щось нове. Зважаючи, звичайно, на відповідність скульптури тому чи іншому фрагменту природного або історичного ландшафту.
Запоріжжя – місце сили, це пуповина України. Хочеться, аби запорізька влада зрозуміла його унікальність, і місто отримало достойну оздобу”.
Виставка Володимира Балибердіна демонструється у Туристичному інформаційному центрі (пр.Соборний, 151)
Ганна ЧУПРИНА, фото автора
“МИГ” Нагадаємо, що Володимир Балибердін – член Національної спілки художників України, Спілки дизайнерів України, народний майстер декоративно-ужиткового мистецтва. Лавреат премії імені Катерини Білокур. Організатор, куратор та учасник численних виставок, пленерів, мистецьких акцій в Україні й за кордоном. Його твори зберігаються у Музеї історичних коштовностей України та приватних колекціях.
ДОВІДКОВО
Автор і співорганізатор Артфоруму – Тетяна ОРЛОВА
Дизайн директор і спів-куратор Артфоруму – Дмитро БУЛАНОВ
Співкуратори і модератори: Нікіта ТІТОВ, Олесь БАРЛІГ, Юрій ГАНОШЕНКО, Анна РЕДЬКО, Ольга ВОЛОДІНА, Інеса АТАМАНЧУК, Анна ЧУПРИНА; Від ЗНУ: Вікторія КОВПАК, Анастасія ГУБІНА, Діана КАСАЙ і студенти
Співорганізатори Артфоруму:
Intourist hotel Zaporizhzhya | Гостиница Интурист отель, Запорожье
Bulanov büro
ТІЦ Туристично інформаційний центр Запоріжжя