Венеційська комісія привітала ухвалення Закону України «Про національні меншини (спільноти)» і висловила вдячність українській владі за співпрацю під час підготовки відповідного висновку. Водночас, Комісія рекомендує переглянути/уточнити ряд положень цього Закону. Про це повідомляє Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Зокрема, рекомендується:
- Поширити право на організацію заходів мовами меншин на всіх осіб;
- Вилучити зобов’язання щодо забезпечення перекладу українською мовою інформації про публічні заходи або, принаймні, переглянути його у світлі принципу пропорційності;
- Переглянути зобов’язання, пов’язані з виданням книг мовами нацменшин та книгарнями;
- Забезпечити більшу правову визначеність щодо можливості перекладу офіційних написів та загальної інформації мовою меншини;
- Передбачити в Законі критерії для прийняття методології, щоб забезпечити використання мов меншин у контактах з адміністративними органами відповідно до норм Рамкової конвенції про захист національних меншин та зобов’язань України відповідно норм Європейської хартії регіональних мов.
У день засідання Комісії, Верховна Рада України ухвалила внесення змін до Закону «Про Освіту» щодо відтермінування поступового збільшення кількості навчальних предметів українською мовою у школах з навчанням мовами національних меншин до 1 вересня 2024 року. Відповідна рекомендація також була у Висновку комісії.
ДОВІДКОВО
Завершення реформи законодавчої бази щодо національних меншин є однією з семи рекомендації, отриманих Україною від Європейської Комісії разом зі статусом кандидата у ЄС. На виконання цієї рекомендації, Верховна Рада ухвалила новий Закон «Про національні меншини (спільноти)». Крім того, у травні 2023 року Уряд схвалив Концепцію Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року.