Національний банк України 03 червня 2020 року ввів у обіг монети номіналом 10 гривень.
Відсьогодні обігові 10-гривневі монети є дійсним платіжним засобом на території України. Ними можна вільно розрахуватися в торговельній мережі або здійснювати операції в банках. Вони поступово замінять у обігу банкноти номіналом 10 гривень.
Уведення в обіг нових монет номіналом 10 гривень продовжує кроки НБУ з оптимізації та оновлення банкнотно-монетного ряду гривні. Цей комплексний процес триває майже сім років. Завдяки цьому нове покоління гривні стало надійнішим та захищенішим, а готівкові розрахунки – зручнішими для громадян та дешевшими для держави.
Номінальний ряд гривні зрештою скоротиться до оптимального для нашої країни розміру – до 12 номіналів. Він міститиме шість номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень) і шість номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень).
Як замінюватимуться 10-гривневі банкноти на монети?
Першочергово Національний банк уведе в обіг понад 5 млн монет номіналом 10 гривень. Вони уже розподілені між підрозділами Національного банку в регіонах (Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Харків, Хмельницький). Відсьогодні банки можуть отримувати оновлені грошові знаки в Національному банку й видавати їх своїм клієнтам.
Станом на 01 червня 2020 року в обігу перебувало понад 181 млн штук банкнот номіналом 10 гривень.
“Ми подбали про максимальний комфорт під час уведення в обіг монет номіналом 10 гривень, – пояснив Віктор Зайвенко. – Громадянам не потрібно спеціально обмінювати 10-гривневі банкноти на ці монети. Вони зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами. Банкноти номіналом 10 гривень, як і раніше, залишаться платіжним засобом, вони перебуватимуть у обігу, але через деякий час зникнуть у результаті природнього зношення й будуть замінені обіговими 10-гривневими монетами” (bank.gov.ua/ua/news/all)
Через свої збільшені габаритні розміри (діаметр, товщина та гурт) нова обігова монета суттєво відрізняється від нових обігових монет номіналом 1, 2 та 5 гривень. Зокрема, вона має гурт зі спеціальним крупним рифленням, що дозволить легко її відрізнити від обігових монет інших номіналів.
«Завдяки вилученню з обігу розмінних монет номіналом 1, 2 та 5 копійок покращилася ситуація із розпізнаванням обігових монет номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень. Адже тепер зникла можливість плутанини цих монет через їх схожість за кольором», — додав він.
hromadske.ua/posts/v-obigu-zyavilisya-moneti-nominalom-10-griven