Із офісу ювелірної мережі магазинів співробітники винесли 40,8 мільйона гривень
Чотири роки тому, 12 червня 2021 року, в офісі ТОВ “Юніон груп Холдінг”, яка обʼєднує ювелірні мережі магазинів “Золотий Вік”, “Золота Країна”, “SRIBNA KRAINA”, “Срібний Вік” та інших брендів, по вулиці Рекордній в Вознесенівському районі Запоріжжя сталося пограбування.
Невідомі відключили сигналізацію, проникли у сейфову кімнату та викрали 18 685 доларів США, 1 131 000 євро, 2 960 200 гривень та ювелірні прикраси.
До поліції повідомлення про злочин надійшло через два дні, 14 червня.
Поліція відкрила кримінальне провадження за крадіжку, вчинену в особливо великих розмірах.
Було висунуто версію причетності до пограбування одного з працівників офісу. На це вказували речові докази – сейф відкрили шляхом підбору коду, а записи з камер спостереження було стерто.
Відразу стало відомо, що один із охоронців, 1974 року народження, який родом із Донецька, працевлаштувався за фальшивими документами.
Було встановлено його справжню особу та направлено орієнтування до правоохороних та прикордонних органів.
Через дві доби чоловіка зупинили при спробі перетину через пропускний пункт у Луганській області.
Чоловік у скоєному зізнався.
Він повідомив правоохоронцям, що на роботу влаштувався за протекцією старого знайомого.
За допомогою камер відеоспостереження він підбирав коди від сейфів. У день Х відключив електропостачання й сигналізацію, щоб пограбувати сейфи.
В ході розслідування було встановлено причетність до пограбування ще двох чоловіків – 1972 та 1967 років, які працювали на керівних посадах в службі охорони ювелірного закладу.
Обвинувальний акт по цій кримінальній справі був направлений на розгляд до Орджонікідзевського (нині – Вознесенівський) районного суду Запоріжжя 30 вересня 2021 року.
Яким був вирок суду за “пограбування століття”?
Через неповних три роки судового розгляду, 21 серпня 2024 року, суд виніс вирок у цій резонансній кримінальній справі.
Тюремний строк отримав тільки один із трьох співучасників – начальник відділу охорони матеріальних цінностей.
Матеріали відносно заступника начальника служби безпеки ТОВ “Юніон груп Холдінг” (офіційно був працевлаштований на різних посадах, остання – помічник адвоката адвокатського бюро “Волкова та партнери” з 1.06.2020 року) та охоронця були виділені в окреме провадження; бо обох було оголошено у розшук.
Як встановив суд, охоронець діяв у змові з керівником служби безпеки підприємства і його заступником.
За версією слідства, останні працевлаштували виконавця злочину на посаду охоронця за підробленим паспортом.
Відповідно до розробленого плану, охоронець відключив камери відеоспостереження і сигналізацію, проник до сейфової кімнати і спустошив один із сейфів, забравши кошти у різних валютах, які там знаходилися.
Загалом сума викраденого на той час оцінювалася в еквіваленті 40,8 мільйона гривень.
Гроші зловмисник завантажив у машину з водієм і покинув місце події.
На підлозі біля сейфу крадій залишив аркуш паперу з рукописним текстом: «З днем рождения, ми забрали свое шо ти нам должен» (оригінальна орфографія збережена – ред.).
Також охоронець купив автомобіль за 25 тисяч доларів, частину коштів, нібито, передав керівнику служби безпеки.
А решту відвіз до своїх батьків у Донецьку область і закопав біля хати в поліетиленових пакетах.
Поліція при обшуку ці гроші знайшла.
(У подальшому потерпілий підприємець стверджував, що йому не віддали ці 10 мільйонів гривень і подав позов про відшкодування цієї суми).

У суді потерпілий підприємець розповідав, що, дізнавшись про крадіжку, одразу поцікавився, хто з охоронців працював на вихідних.
На третій день начальник служби безпеки, начебто, сам подзвонив, попросив зустрітися і покаявся, повідомивши, що зі своїм заступником спланував цю крадіжку.
До злочину готувалися кілька місяців, взяли на роботу охоронця за підробленим паспортом, звільнивши співробітників служби безпеки, які їх не влаштовували та організували свою команду, яка була в змові.
Вони готувалися, заходили в сейфову кімнату, працювали по суботам тільки втрьох, довго «мучили» охоронну службу помилковими спрацюваннями сигналізації, вивели собі на екрани сейфову кімнату, попередньо пропрацьовували, як знімати сигналізацію та як вимкнути відеоспостереження.
Охоронець брав участь у слідчому експерименті, детально пояснюючи обставини крадіжки.
Чоловік розповів, що йому допомогли влаштуватися на підприємство інші двоє фігурантів справи.
Він почав працювати на прохідній і збирав інформацію про суми готівки, які привозять на підприємство, час їхніх поставок, особливості роботи охорони, сигналізації, камер відеоспостереження, розташування сейфів та інше.
Приблизно через місяць його перевели на посаду охоронця приміщень, де виготовлялись ювелірні вироби та знаходилися сейфи з готівкою. Він почав вивчати обстановку по сейфам, слідкував через камери спостереження за відкриттям та закриттям сейфів із готівкою, щоб зʼясувати паролі до сейфів.
Йому почали довіряти та інколи він допомагав працівникам фірми класти гроші та цінності до сейфів. При цьому міг більш детально роздивитись особливості їх відкриття і закриття та кодові комбінації.
Приблизно через три тижні йому вдалось підібрати пароль до сейфа і далі він почав обирати вдалий момент, щоб у сейфі було багато готівки – і так визначив день крадіжки.
Вітальну листівку для потерпілого з днем народження йому дав один із його керівників.
Але в подальшому цей підозрюваний, охоронець, за незрозумілих причин зник із поля зору правоохоронців і також був оголошений у розшук.
У підсумку на лаві підсудних опинився тільки один із трьох співучасників – начальник відділу охорони матеріальних цінностей.
Цей обвинувачений заперечував інкриміновані йому дії. Мовляв, потерпілий звинуватив його в крадіжці, погрожував йому дітьми, говорив неправду.
Наполягав, що не мав доступу до коду від сейфа і не знав, що охоронець працевлаштувався за підробленим паспортом.
У підсумку чоловіка засудили до семи років увʼязнення з конфіскацією майна.
Крім того, суд повністю задовольнив цивільний позов потерпілого і ухвалив стягнути з засудженого 10 мільйонів гривень матеріальної шкоди.