5 липня, в православному календарі день пам’яті святого преподобного Атанасія Атонського. Преподобний Атанасій Атонський (власне ім’я — Авраамій) жив у X-XI століттях.
- Він рано залишився без батьків, і його вихованням займалася черниця. Юнак здобув освіту в Константинополі і став викладати, а через деякий час прийняв чернецтво і оселився на Афоні.
- Там Афанасій об’єднав скити і заснував Велику Лавру.
Він народився в Каппадокії або Фессалії (точні деталі невідомі, бо джерела того часу фрагментарні). Від юних років прагнув до духовного життя і був прикладом аскетизму, суворої молитви та послуху.
Він прийняв чернечий постриг, ставши монахом і отримавши ім’я Атанасій. Його духовним покликанням стало усамітнене життя в суворих умовах, сповнене молитви, посту, трудового подвигу й постійної боротьби з плотськими спокусами.
963 року преподобний Атанасій прибув на Афон — святу гору, відому як центр православного монашества. Тоді Афон був мало освоєним, в основному пустельним і диким.
Він заснував перший на Афоні монастир — Монастир Вели́кої Лаври (іноді просто Лавра Атанасія), який став основою для подальшого розвитку афонського чернецтва.
Цей монастир було споруджено в долині неподалік від узбережжя, і він одразу став духовним центром, куди почали приходити паломники і монахи з різних країн.
Преподобний Атанасій був не тільки організатором чернечого життя на Афоні, а й зразком суворої аскези. Він відомий своєю молитвою, мовчанням, суворим постом, трудами і богонатхненним життям.
Його авторитет і харизма приваблювали інших подвижників, що створило початок великої монастирської традиції Афона.
За життя і після смерті Атанасія приписують різні чудеса: зцілення хворих, духовне просвітлення паломників, допомогу в складних обставинах. Ці свідчення зміцнили його статус святого в православній Церкві.
Прикмети 5 липня
- Почути грім 5 липня — буде великий урожай горіхів і зерна.
- Багато павутиння — до сухого бабиного літа.
- Дощить на Атанасія — буде багатий урожай хліба.
Багато прикмет цього дня пов’язані з місяцем
-
- якщо місяць у цей час дуже яскравий – до теплої і сухої осені;
- місяць у зеленуватому світлі – буде дощ;
- якщо з’явилася веселка зранку – чекай дощу, а якщо вдень – буде сильний вітер;
- крапельки вологи на листі клена – через два дні почнуться затяжні дощі.
Що сьогодні не можна робити
У народі вірили: 5 липня слід бути особливо обережним і зібраним.
Якщо цього дня ледарювати чи гаяти час — можна накликати на себе злидні й нестатки.
Нарікати на життя, впадати в смуток чи скаржитися на долю — поганий знак: кажуть, як почнеш рік зі сліз, так і проведеш його в сльозах.
А ще краще відкласти всі справи, пов’язані з ножами, голками чи іншим гострим знаряддям — є велика ймовірність травмуватися.
Також цього дня краще не працювати після обіду – всі важливі справи потрібно постаратися зробити в першій половині дня.
Що можна робити сьогодні
У народі побутувала така звичка: 5 липня пекли особливу місячної форми випічку й ділилися нею з близькими, сусідами та знайомими.
Вірили, що щедре частування цього дня відкриває шлях до достатку, залучає до дому добробут і добрі сили.
До святого Афанасія, оскільки він був родоначальником гуртожитку ченців, звертаються з молитвами про мир.
У святого просять допомоги вирішити суперечки і непорозуміння, а також зцілення від хвороб.
За народною традицією цього дня заведено готувати випічку у вигляді місяця і пригощати нею сусідів і знайомих – вважається, що так можна привернути в дім багатство і добробут.
У народному календарі 5 липня – свято Опанасів день або Місяців день. За народною традицією, якщо свято припадало на Місяць, що зростає, то в нього просили любові та грошей, якщо на спадний – знімали порчу, в повню загадували бажання.
5 липня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анна, Арсеній, Афанасій, Варвара, Василь, Єлизавета, Кирило, Сергій, Степан, Тихон.
Джерела:
https://tsn.ua/other/5-lypnia-iake-tserkovne-sviato-chomu-zaboroniayetsia-braty-do-ruk-hostri-predmety-2853599.html
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-5-lipnya-2024-golovni-zaboroni-dnya-12316599.html