Невіруючий апостол – так найчастіше називають Фому, одного з дванадцяти найближчих учнів Христа.
Сьогодні, 19 жовтня, православна церква відзначає день пам’яті святого Фоми — одного з Дванадцяти апостолів.
За переказами, під час рибальства Фома почув проповідь Христа та вирішив приєднатися до нього в мандрах. Незабаром він став одним з найближчих учнів Ісуса.
У народі навіть поширилося прислів’я “Фома невіруючий”, оскільки апостол не вірив одразу словам, а все перевіряв.
Згідно з Євангелієм від Іоанна, святий зміг повірити у воскресіння Христа тільки після того, як Спаситель з’явився йому і дозволив доторкнутися до своїх ран.
Саме з цим святим асоціюється одне з найбільш популярних тверджень, що характеризує людину, яка в щось не вірить. Згідно з переказами, апостол Фома не вірив у воскресіння Христа, поки не побачив рани від цвяхів на долонях і пробиті списом ребра Ісуса.
У перекладі з єврейського Фома означає “близнюк”. Існує легенда, нібито другий його брат, званий Фадеєм, був Юдою.
Походив Фома з родини риболова, сам заробляв цим на життя. Після того, як він побачив чудеса Христові, пішов за ним. Однак, Бог посіяв сумніви в душі Фоми і той не відразу повірив у Зішестя Святого Духа.
Коли це сталося, апостол проповідував Євангеліє в багатьох містах і країнах, багатьох звернув у християнство – як звичайних людей, так і правителів.
Народні прикмети сьогодні
- ранкове небо жовтого кольору – скоро підуть опади;
- вечірня зоря червона – до негоди;
- випав перший сніг 19 жовтня – літо буде теплим;
- немає вітру на Фому – чекайте похолодання.
Що сьогодні не можна робити
Святий апостол Фома постраждав через те, що не вірив у воскресіння Христа, тому не терпів брехні. Згідно з народними повір’ями, в цей день заборонено брехати і недоговорювати, інакше можна нажити великі неприємності.
Крім того, сьогодні не можна витрачати енергію даремно, займатися марнотратством, використовувати нецензурну лайку і сваритися.
Що можна робити 19 жовтня
Наші предки в цей день дотримувалися традиції – брали своїх дочок, яким вже виповнилося 7 років, і вчили їх ткацькій справі. Батьки приводили синів в засіки і показували, як заготовлювати і обробляти зерно.
Якщо в цей день в сім’ї народжувалася дитина, то господині пекли коровай, потім відламували від нього краюху, посипали сіллю і давали дитині.
Вважалося, що такий ритуал допоможе малюкові рости великим і сильним. Потім випічкою пригощали знайомих і хворих родичів.
1plus1.ua/novyny/ake-sogodni-svato-19-zovtna
www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-19-zhovtnya-shcho-vidznachayut-viruyuchi-sogodni-11579791.html