Токмацька територіальна громада Запорізької області цьогоріч одним із пріоритетів своєї діяльності визначила розробку стратегії розвитку.
Громада утворилася шляхом об’єднання 25 сільських та селищних територій навколо міста обласного значення – Токмак – у 2020 році. На території громади проживає майже 40 тисяч мешканців.
– Після перших виборів та початку функціонування в новому статусі у громаді вирішили визначитися із стратегічними цілями та завданнями. Тобто розробити стратегію розвитку. А для того, щоб документ був якісним, взяли участь у конкурсі Програми «U-LEAD з Європою», за результатом якого отримали експертну підтримку у розробці стратегії розвитку, – розповіла керівниця Запорізького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Тетяна Бордюг.
За словами радниці голови Токмацької міської ради Наталії Криворучко, процес управління територією громади – це постійний пошук балансу між потребами мешканців міської та сільських територій, який формує спроможність громади в цілому. А без стратегії розвитку неможливо рухатися далі.
– Ми вже маємо стратегію розвитку міста Токмака, розроблену та затверджену у 2018 році. Проте ситуація змінилися, ми тепер громада, до нас долучилися сільські території, тож і Стратегія повинна відповідати вимогам часу і враховувати потреби всіх жителів, – розповіла Наталія Криворучко.
Вона пригадала як починали роботу над документом.
– Почалося все із збору інформації для аналізу ситуації у новоствореній громаді. Неможливо визначити проблеми, неможливо визначити потреби, якщо немає елементарних відомостей про кількість населення, підприємців, кількість магазинів тощо на кожній сільській території. Старости також такими питаннями раніше не займалися.
Звичайно, ми могли б не звертати уваги на такі «дрібниці» як потреби сільських бібліотек або клубів, шкіл чи амбулаторій, але тоді навіщо готувати спільну для всіх стратегію розвитку? Тож, не зважаючи на проблеми зі збором інформації, ми рухалися вперед. І почали просто об’їжджати кожну територію окремо, спілкуючись зі старостами, занотовуючи кожну проблему, питання, потребу, – зазначила радниця.
За її словами, після такого ретельного збору даних документ буде максимально враховувати інтереси міської та сільських територій, планують зробити акценти на розвитку кооперативного руху в агропромисловій сфері, розвивати туристичний кластер, впроваджувати проєкти, які стануть симбіозом активностей та заходів одночасно для міста та села.
– Можливо, здається дивним позиціонування кластеру як туристичного. Бо де Токмак, а де туризм? Проте, ми відходимо від традиційного розуміння «туризму» як-то просто «поїздка на море». Ми хочемо розвивати гастротуризм, подієвий та історичний туризм. Для цього треба зробити багато кроків – від розробки стратегії розвитку вже кластеру до брендування громад, розробки маршрутів, реалізації конкретних інфраструктурних проектів. Але ми не боїмося і впевнено рухаємося уперед. Створюємо кластер і вносимо цей захід до своєї Стратегії розвитку, – зазначає Наталія Криворучко.
Наразі у громаді завершується збір проєктних ідей і готуються до фінальної четвертої сесії. У вересні відбудуться обговорення проєкту стратегічного плану. А прийняти та затвердити документ планують до кінця 2021 року.
– Нову стратегію ми розробляємо за підтримки та допомоги Програми «U-LEAD з Європою» та Запорізьким регіональним офісом. Можу сказати чесно, без нашого експерта – Дениса Абрамова, ми могли б і здатися, і зупинитися. Бо дуже багато викликів, дуже багато нових умов розвитку. Але його підтримка, його допомога тримали нас від того, щоб усе кинути і рухатися далі. Я упевнена, що наша Стратегія буде якісною та сучасною. Я дуже рада, що наш експерт підтримав ідею створення туристичного кластеру, хоча це і не зовсім легка тема. Тож, спільними зусиллями лупаймо цю скалу, – зазначила Наталія Криворучко.
Нагадаємо, у 2021 році дві громади Запорізької області – Токмацька та Більмацька – отримали експертну підтримку Програми «U-LEAD з Європою» у розробці стратегії розвитку.
Джерело: Запорізький регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою»