Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба (International Day of Clean Air for Blue Skies) відзначається щорічно 7 вересня.
Він був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН з метою зміцнення міжнародного співробітництва у сфері поліпшення якості повітря та зменшення його забруднення. Цей день підкреслює нагальну потребу в підвищенні обізнаності громадськості та сприянні заходам щодо поліпшення якості повітря, яке є однією з основних причин смертності та захворювань у всьому світі, яких можна уникнути.
ІСТОРІЯ ТА ПЕРЕДУМОВИ
Проголошення цього дня було зроблено резолюцією 74/212 Асамблеї, прийнятою на 52-му пленарному засіданні 19 грудня 2019 року. Резолюція була прийнята без голосування, що свідчить про одностайне визнання важливості цього питання.
Перше відзначення Міжнародного дня відбулося 7 вересня 2020 року. Через пандемію COVID-19 більшість пам’ятних заходів були проведені віртуально.
МЕТА ПОДІЇ
Головна мета встановлення цієї пам’ятної дати – підвищити обізнаність про важливість чистого повітря для здоров’я, продуктивності, економіки та навколишнього середовища. Продемонструвати тісний зв’язок якості повітря з іншими глобальними проблемами, такими як зміна клімату.
Просувати рішення, які покращують якість повітря, шляхом обміну практичними знаннями, кращими практиками, інноваціями та історіями успіху.
Об’єднати різних учасників для узгоджених національних, регіональних та міжнародних підходів до ефективного управління якістю повітря.
Забруднення повітря не знає національних кордонів і тісно пов’язане з іншими глобальними кризами, такими як зміна клімату, втрата біорізноманіття, соціальний і гендерний паритет та економічний розвиток.
Забруднення повітря є найбільшим екологічним ризиком для здоров’я в наш час. Понад 99% населення світу дихає небезпечним повітрям, що призводить до таких захворювань, як інсульт, хвороби серця і легенів та рак. Забруднене повітря вбиває 6,7 мільйона людей на рік, а 2,4 мільярда людей піддаються небезпечному рівню забруднення повітря в побуті.
Уже не одне покоління запоріжців ці проблеми відчувають на власному здоров’ї. Наше місто – одне із найбільших промцентрів України.
Багато підприємств давно застаріли технічно і до того ж розташовані поблизу житлової забудови. Основна автомагістраль також проходить через центр. А наразі, з близькістю фронту і безліччю вибухів, екологічна обстановка ще більше загострилася. Але ми віримо, що після нашої Перемоги громадськість візьме під жорсткий контроль екологію міста і особливо стан повітря, яким дихають городяни.