Вербна Неділя – це одне з найбільш значущих християнських свят, яке відзначається в неділю перед Великоднем. Цей день має глибоке духовне значення для православних та католиків і пов’язаний із пам’яттю про в’їзд Ісуса Христа до Єрусалиму перед його розп’яттям.
Вхід Господній до Єрусалиму – перехідне свято, його дата залежить від дати святкування Великодня.
2023 року Вербна Неділя випадає на 9 квітня.
Фото: Getty Images
Чому Неділю назвали вербною?
Вербна Неділя так називається тому, що цього дня православні та католики прикрашають вербами свої будинки та церкви.
Це символізує ті гілки, якими люди зустрічали Ісуса Христа під час його в’їзду до Єрусалиму.
Верби також є символом миру та злагоди, тому цього дня часто відбуваються мирні заходи та духовні обряди.
Суть свята

Цього дня православні відзначають напередодні Страсного тижня. Він нагадує про євангельські події, що передували хресному стражданню Христа та його Воскресінню.
У суботу Ісус учинив чудо і воскресив Лазаря з Віфанії. Це стало потрясінням для присутніх. Багато хто, хто був свідком цієї події, увірував у Христа саме після цього.
Наступного дня Христос увійшов до Єрусалиму, де перед святом юдейського Великодня зібралося безліч паломників. Ісус в’їхав у місто на молодому віслюку, як Давид після битви над Голіафом.
Його зустрічали як переможця, вітали пальмовими гілками та хвалебною піснею: “Осанна (порятунок) Сину Давидову! Благословенний, що прийде в ім’я Господнє!”. На дорогу, якою він їхав люди кидали пальмові гілки та стелили одяг.
Звідси пішла традиція освячувати пальмові гілки, а в нас їх замінили на верби.
Традиції православної Вербної неділі
У православ’ї Вербна неділя входить до двохнадесятих – дванадцяти найважливіших після Великодня свят. На відміну від інших схожих днів, воно не має передсвята та святкування.
У день Вербної Неділі люди зазвичай збираються в церкві для особливої служби, яка називається Благословення Верб. Після церковної служби верби освячуються святими оліями, а потім лунають парафіянам. Вербні гілки зберігаються в будинках і використовуються у різних ритуалах та обрядах.
Традиційно цього дня готують особливу страву – паску, яка є символом Христового воскресіння. Також готують великодні яйця, які розфарбовують у яскраві кольори та прикрашають різними візерунками та малюнками.
Вербна Неділя – це також час, коли люди проводять багато громадських заходів. У деяких місцях проходять паради та фестивалі, а також спектаклі та концерти. Цього дня проводять благодійні акції та збирання коштів для нужденних.
Народні повір’я
За старих часів гілочками верби лікували – згідно з народним повір’ям, хлестали хвору людину по спині, примовляючи слова:
“Верба, верба, вербочка,
Золота каблучка.
А я вербою поплещу,
І скажу прислів’я:
Верба, дай, здоров’я!
Вербу навіть давали худобі, щоб позбавити тварин від хвороб.
Традиція збереглася і до сьогодні. Дія супроводжується словами: “Не я б’ю, верба б’є!” Вважається, що це приносить здоров’я та добробут.
Чи можна ходити на цвинтар у Вербну неділю?
Цього дня немає заборони відвідувати цвинтар, але великі свята – це дні радості, і насамперед цього дня потрібно відвідати церкву.
А на цвинтар краще відправитися в спеціальні поминальні дні.
Чи можна грати весілля у Вербну неділю?
Не варто забувати, що все ще йде піст і святкувати весілля під час нього, особливо напередодні Страсного тижня, не варто.
До того ж Вербна неділя – не час для галасливих застіль.
Таким чином, Вербна Неділя є одним із найважливіших і духовних свят у християнській культурі.
Він відзначається багатьма традиціями та звичаями, які символізують віру та єдність людей у всьому світі.
meta.ua/uk/news/society/71954-yak-vidznachayut-verbnu-nedilyu-u-2023-rotsi-zvichayi-ta-traditsiyi-svyata/