Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на сторінку премії у соцмережі Х.
«Шведська королівська академія наук вирішила присудити Нобелівську премію з хімії 2024 року: з одного боку Девіду Бейкеру «за обчислювальний дизайн білка», та з іншого — Демісу Хассабісу та Джону Джамперу «за передбачення структури білка»», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна описати як «будівельні блоки життя».
У 2003 році Девіду Бейкеру вдалося використати ці «блоки» для розробки нового білка, який не був схожий на жоден інший білок. Відтоді його дослідницька група створювала одне за одним «білкове творіння», включно з білками, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні сенсори.
Інші лауреати цьогорічного «Нобеля» Деміс Хассабіс і Джон Джампер у 2020 році представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2.
За її допомогою вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники. З моменту її прориву ШІ-систему AlphaFold2 використовували понад два мільйони людей із 190 країн.
Серед безлічі наукових застосувань дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створювати зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.
Як повідомлялося, лауреатами Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини 2024 року у понеділок стали американські вчені Віктор Емброс та Гарі Равкін за відкриття мікроРНК та їхньої ролі в посттранскрипційній регуляції генів.
У вівторок лауреатами Нобелівської премії в галузі фізики 2024 року стали американський науковець Джон Гопфілд та канадський дослідник Джеффрі Гінтон.
Завтра, 10 жовтня, стануть відомі лауреати з літератури, а вже у п’ятницю у норвезькій столиці Осло назвуть лауреата Премії за сприяння встановленню миру.
Лауреат премії з економіки у пам’ять про Альфреда Нобеля буде оголошений 14 жовтня.
Нобелівська премія – одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля.
Цього року вона становитиме 11 млн шведських крон (близько 1,1 млн дол.).
Церемонія вручення Нобелівської премії відбудеться в мерії Стокгольма 10 грудня – у річницю смерті Альфреда Нобеля.
https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3914418-nobelivsku-premiu-z-himii-otrimali-za-peredbacenna-strukturi-bilka.html