Виставку «Перехрестя: 1000 років спільної історії Швеції та України» відкрито у Музеї шведської армії 22 лютого 2024 року.
Відкривав виставку Його Величність Король Швеції Карл ХVI Ґустав у присутності Її Величності Королеви Швеції Сільвії, за участю т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України.
“Історичні шляхи Швеції та України перетиналися багато разів у плині історії. За допомогою збережених об’єктів і документів в музеях та архівах, ми можемо відслідкувати як контакти, так і спільний досвід.
Відправна точка експозиції знаходиться серед археологічних знахідок доби вікінгів та шлюбу між Інгігердою, дочкою короля Швеції Улофа та київським князем Ярославом Мудрим. Далі має продовження у політичних альянсах XVII та XVIII століть, таких як союз між Карлом XII та козацьким гетьманом Іваном Мазепою на початку 1700-х, людях із села Старошведське (Gammalsvenskby) і сьогоднішній військовій ситуації.
У цій виставці ви побачите рідкісні історичні артефакти як зі Швеції, так і з України, що простягаються від ери вікінгів до сучасних зон військових дій. Від золотого персня альянсу та Конституції Пилипа Орлика до зброї, використаної у теперішній війні. Відвідувачі знайдуть відповіді на питання про те, чому Швеція та Україна створювали союзи і чому так багато унікальних українських історичних пам’яток знаходяться у закладах Швеції. Неповторні об’єкти та документи, які змінювали власників, пережили війни, конфлікти та боротьбу за те, хто пише історію, представлені у зібранні”, – зазначено у прес-релізі події.
Виставка підготовлена у співпраці між Музеєм шведської армії, Державним архівом Швеції та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні. Головним спонсором виступає Torsten Söderberg Foundation.
Серед експонатів – перша Конституція Пилипа Орлика. Вона зберігається у Стокгольмі.
“Приєднуйтесь до перегляду нової виставки «Перехрестя: Швеція – Україна крізь 1000 років».
Починаючи з епохи вікінгів і шлюбу між дочкою Улофа Скьотконунга, Інґеґерд Олофсдоттер, і Ярославом I Київським, ми досліджуємо шведське та українське перехрестя в історії.
Про дружбу королеви Кристини з ханом у Криму та договір Карла X Густава з повсталими козаками в Речі Посполитій. Про те, як вийшло, що Карл XII був гарантом першої української конституції. І про осколок шведських нащадків, які всупереч усім вижили в Гаммальсвенську, і про сьогоднішню воєнну ситуацію.
Читайте більше на нашому сайті: https://armemuseum.se/event/visning-korsvagar/” – запрошує відвідувачів Armémuseum.
На виставці Запоріжжя представлено двома закладами.
Національний заповідник «Хортиця» повідомив на своїй сторінці у фейсбуці, що передав на виставку три люльки, зокрема Кам’янської Січі, яка зазнає обстрілів російського окупанта. Цю люльку можна роздивитись в найдрібніших деталях за посиланням.
На виставці представлений «Портрет» із колекції Запорізького обласного художнього музею. Вигляд представниці козацької старшини відтворений за історичними мотивами запорізькою художницею Тамарою Дружиною.
Інеса АТАМАНЧУК за матеріалами Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного заповідника «Хортиця», Ukrainska Institutet i Sverige, Sveriges Veteranförbund, News about Queen Maxima and Royal Ladies, gettyimages