У Києві влітку 2024 року вдруге відбудеться фестиваль “Протасів Яр” пам’яті загиблого громадського активіста, розвідника 93 механізованої бригади ЗСУ “Холодний яр” Романа Ратушного.
Про це повідомили організатори заходу на своїй сторінці у фейсбуку.
Фестиваль відкриється 15 червня і триватиме до вересня. Протягом цього періоду на галявині Протасового яру відбудуться чотири дні фестивалю, дати яких оголосять пізніше.
“Другий фестиваль “Протасів Яр” продовжуватиме основну мету заходу, започаткованого 2023 року – популяризацію сучасного і традиційного мистецтва, української історії, правозахисних ініціатив і вшанування пам’яті про Романа Ратушного, справа якого триває й після його смерті”, – зазначають організатори.
Гасло фестивалю – “Ніколи нічого не бійтеся”, цьогорічна фокус-тема – “Повернення свого”.
Фестиваль “Протасів Яр-2024” пам’яті Романа Ратушного включатиме кілька напрямів:
мистецький (концерти, поетичні читання);
демократія і права людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів);
історичний (лекції, екскурсії).
Під час усіх фестивальних днів діятиме також дитяча програма.
Нагадаємо, минулого року у Києві з 27 травня і до кінця серпня тривав фестиваль “Протасів Яр” пам’яті загиблого під Ізюмом громадського активіста і розвідника 93 бригади “Холодний Яр” Романа Ратушного.
У 2019 році Ратушний очолив громадську ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, яка боролася проти будівництва трьох багатоповерхівок у парковій зоні Києва. У липні 2018 року забудовник “Дайтона Груп”, пов’язаний з головою громадської ради при міській раді Дніпра Геннадієм Корбаном, незаконно отримав дозвіл починати забудову в Протасовому Яру. На той момент у зеленій зоні мали побудувати три 15-поверхові будинки.
Початок будівництва та встановлення парканів обурили громаду. Тож майже одразу були проведені громадські обговорення, на яких Романа обрали головою ініціативи, а потім і громадської організації.
У травні 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція заборонила “Дайтона Груп” продовжувати будівництво в зеленій зоні. Забудовник одразу звернувся до Окружного адмінсуду Києва з апеляцією. Виграв справу у вересні 2019 року.
Боротьба в судах продовжувалася, з часом обидва рішення Окружного адмінсуду були скасовані.
28 липня 2020 року КМДА проголосувала за два з трьох рішень, поданих ГО “Захистимо Протасів Яр”. Перше – про повернення статусу зеленої зони земельним ділянкам Протасового Яру. Друге – заява Київради, яка визнає низку юридичних фактів, а також доручає КМДА погодити клопотання ГО “Захистимо Протасів Яр” про створення регіонального ландшафтного парку.
Під час боротьби громади за Протасів Яр у судах Роман Ратушний отримував погрози від Корбана.
З активістом намагалися “домовитись” і безпосередні представники забудовника. Йдеться про близького до забудовників адвоката Андрія Смирнова, який зараз обіймає посаду заступника керівника Офісу президента, неформально опікуючись органами судової влади.
Детальну інформацію щодо переслідувань Романа Ратушного Андрієм Смирновим можна знайти в розслідуванні руху “Чесно” 2019 року.
Після прямого ігнорування президентом України погроз його заступника Смирнова Ратушному і переслідування з боку Корбана Романа запросили до Брюсселя на зустріч з керівником групи підтримки України в Єврокомісії Пітером Вагнером, а також членами Європейського фонду демократії (EED). Тоді Вагнер написав на своїй сторінці у Twitter, що вражений мужністю активістів, “які присвятили себе захисту Протасового Яру – історичного місця та зеленої зони Києва”.
Після заяви Вагнера переслідування Романа припинилося.
З першого дня повномасштабного російського вторгнення, 24 лютого 2022 року, Роман Ратушний брав участь у боях під Києвом, згодом у складі 93 ОМБр “Холодний Яр” звільняв Тростянець, воював на Сумщині та під Ізюмом на Харківщині.
Наш запорізький парк, який обстоював правозахисник Денис Тарасов, теж вартий заходів на його пам’ять.