Баклан великий (Phalacrocorax carbo) потрапив до об’єктиву Юрія Батаєва. Зйомка на острові Хортиця, м. Запоріжжя, Україна. 18.02.2025 р…
Якої шкоди завдає баклан на водоймах і не тількин?
Великий баклан завбільшки з гусака. Досягає ваги трьох кілограмів. Голос – грубе глухе каркання. Довгий дзьоб із гачком на кінці, лапи з перетинками. Загальне забарвлення чорне, на спині з бронзовим блиском. Боки голови і плями на боках під крилами білі. Шкіра близько дзьоба та воло голі, жовтого кольору.
Це перелітний птах. По Дніпру дібрався вже до півночі Чернігівської області.
Тримається баклан зграями. Гніздиться колоніями. Гніздо будує на дереві або землі. У кладці до п’яти голубуватих або зеленуватих яєць. У польоті має характерну хрестоподібну форму, так як витягує довгу шию, ноги і хвіст.
Сидить вертикально – часто з розкритими крилами – на дереві або на корчі серед води. Добре плаває та пірнає. Харчується виключно рибою, якою і вигодовує пташенят.
Орнітологи поки не прийшли до спільного висновку, скільки риби з’їдає один баклан. Цифри різняться від 300 г до 2 кг на добу.
Фахівці Дніпропетровської області підрахували, що один баклан за добу з’їдає приблизно 700–750 г. За сім місяців, що проводить баклан на Дніпрі та водосховищах, у раціон іде 150–160 кг риби. Немає також спільної думки з питання видового складу риби, яку знищує баклан.
“У місцях гніздування баклана бачимо мертві крони могутніх дерев, без листя та кори. Це його справа. Саме на них селиться птах, на захист якого важко знайти добрі слова. До загибелі дерев призводить саме послід бакланів і інших рибоїдних птахів. Азоту в ньому в 33 рази більше, ніж у звичайному гної. Орнітологи й інші фахівці доводять, що там, де багато баклана, ці «рибалки» конкурують з промисловим виловом риби.
Баклани відомі як спеціалісти колективної риболовлі, полюючи всією колонією. Прилетівши, сідають на воду широкою дугою, охопивши косяк риби. Потім, гучно ляскаючи крилами, з криками і плескотом заганяють перелякану рибу на мілководдя та починають «свято живота». По черзі пірнають та ловлять рибу. Піймавши, з’являються на поверхні з «уловом». Їх відразу змінюють «колеги» з колонії. Так триває до тих пір, поки всі не наситяться. Якщо ж баклани занадилися на рибогосподарські водойми, то спустошать їх у дуже короткий час”, – так про бакланів пише Черкаський рибоохоронний патруль.
Тож, побачивши зграю бакланів, можемо оцінити шкоду цієї пошесті, помноживши кількість птахів принаймні та 300 грамів з’їденої риби на добу.
Підготувала Інеса АТАМАНЧУК, фото Юрія БАТАЄВА
За матеріалами https://chrk.darg.gov.ua/