Чи дійсно США можуть відключити Starlink, якщо Україна не погодиться віддати половину своїх природних ресурсів?
Ілон Маск заперечив цю теорію, а tokar.ua розглядає гіпотетичну таку можливість та її наслідки.
Starlink в Україні – це НЕ гуманітарна допомога. Заяви Маска про начебто надання терміналів на мільйони доларів виявилися брехнею, бо його “допомога” (як старлінки, так і абонплата) були оплачені Польщею, країнами Балтії, попереднім урядом США, волонтерами, Україною та іншими партнерами.
Офіційна статистика не розголошує кількості користувачів в Україні. За останніми даними на кінець травня 2022 року в Україні було 10 тисяч терміналів і 150 тисяч абонентів. Отже, за перші три місяці великої війни в Україні купували, отримували й запускали по 3 тисячі терміналів на місяць. За найскромнішими оцінками, із такими темпами на лютий 2025 року їх має бути щонайменше 100 тисяч.
Зараз абонплата за Starlink в Україні сягнула 95 доларів, тож щомісяця виручка Маска з України становить майже 10 млн доларів. З країни, охопленої війною, яка в більшості сама платить за свій супутниковий звʼязок. Це схоже на гуманітарну допомогу? Для Маска — аж ніяк, це просто вигідний бізнес. Тому, як бізнесмен у першу чергу, Ілон не зацікавлений в ньому.
Але що робити у випадку найгіршого сценарію, чи маємо ми альтернативу? Наприклад, можна звернути увагу на найближчий із конкурентів Starlink — Project Kuiper від Amazon, який планує запустити 3200 супутників (Starlink має 6200). Або європейський OneWeb, який, проте, має контраверсійну історію щодо звʼязків з росіянами.
Однак, мати єдиного постачальника послуг під час війни – дуже ризиковано, бо зв’язок на фронті є критично важливим.