Нещодавно у Фейсбуці київські реставратори Liudmyla Kravtsova разом із Владиславом Кравцовим згадали останній тиждень напередодні повномасштабного російського вторгнення та опублікували фотографії.
“17 лютого 2022 року. Сьогодні в Лаврі. Відреставрований нами західний фасад Троїцької надбрамної церкви КПЛ добре «перезимував» і виглядає чудово.

Зверненню до спадщини Володимира Дмитровича Соніна послужили поштовхом численні публікації – і у наукових збірках та у нашій газеті.
За результатами дослідження, вдалося відновити біографію художника та пов’язати Іллінську церкву в селі Тернівка на території Запорізької області, пам’ятку історії та культури обласного значення, та Троїцьку Надбрамну церкву Києво-Печерської Лаври. Обидві споруди оздоблені розписами Володимира Соніна, виконаними з інтервалом 10-15 років, на початку XX сторіччя.
Біографія художника, записана зі слів доньки у виданій невеликим тиражем книзі про іконописну школу при Києво-Печерській Лаврі була відома співробітникам заповідника «КПЛ», проте ставила кілька запитань. Зокрема, з приводу монументальних робіт художника: “Основні роботи художника В.Д.Соніна – розпис Георгіївської церкви у Києві у 1896 р., розпис храму Аскольдової могили у Києві у 1899 р., розпис головних воріт Києво-Печерської лаври у 1905 р. розпис храму у с. Тернівці Катеринославської губернії, у маєтку Головачова, у 1914-1916 роках…”
Георгіївська церква та храм на Аскольдовій могилі були знищені у 1930-і роки, і київська спадщина Соніна сконцентрувалася у зовнішніх розписах Троїцької надбрамної церкви та настінних розписах при вході до Лаври. Де шукати Тернівку, у Лаврі до нашої публікації не знали.
Наразі авторство Володимира Соніна у Тернівці доведено, попри бажання деяких колег бачити в якості автора Віктора Васнєцова.
І розписи Надбрамної Церкви у Києві отримали увагу керівництва заповідника «КПЛ» та закоханість у свою роботу реставраторів.
Щодо Тернівки – наказом міністерства культури та інформаційної політики від 14.09.2021 № 729 Іллінську церкву було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток місцевого значення.
Та руйнація розписів триває, а відповідальне збереження історічної будівлі та її оздоблення орендарями – це релігійна організація УПЦ МП – не проглядається. Запорізька прокуратура через суд вимагає встановити охорону для 120-річної Іллінської церкви.
Інеса АТАМАНЧУК