Ще наприкінці минулого року в.о. міського голови Запоріжжя Regina Harchenko підписала Меморандум про взаємодію, співпрацю і партнерство між Запорізької міською радою та благодійною організацією «Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя».
“Наприкінці грудня 2024 року мала плідну зустріч з Іриною Дорошенко – головою правління БО. Попередньо домовились про співпрацю у 2025-му. І вже перші предметні кроки та партнерство, що засвідчили двостороннім підписанням.
Будемо: надавати гуманітарну та психосоціальну підтримку як ВПО, так і громадянам Запоріжжя; допомагати родинам, які виховують дітей з інвалідністю, та сімʼям у складних життєвих обставинах; підтримувати Ветеранів, Ветеранок та їхні родини; проводити заходи з інформування та профілактики соціально небезпечних захворювань серед запоріжців.
Окремий напрям — розвиток жіночого лідерства та посилення участі жінок у реагуванні на гуманітарну кризу. Надалі проводитимуться різнопланові заходи у Центрі розвитку лідерства жінок”.
Один із напрямків став темою обговорення проєкт ЮНІСЕФ «Надання послуг з соціального захисту дітей та сімей з дітьми з вразливих груп населення в Запорізькій області» реалізує Благодійна організація «Мережа 100% життя. Запоріжжя» за фінансової підтримки республіки Корея.
Робота за проєктом ведеться з листопада 2024 року і триватиме рік, до листопада 2025 року.
Основними бенефіціарами проєкту є діти – від народження до 18 років, а також особи з інвалідністю від 18-ти до 23 років. Мета проєкту – комплексний соціальний, психологічний правовий та освітній супровід родин із дітьми вразливих груп населення, а також забезпечення сталості розвитку та доступу до соціальних, психологічних, правових та освітніх послуг дітей із сімей вразливих категорій населення Запоріжжя та Запорізької області. Величезним компонентом проєкту є Інтегрований центр, який ставить дуже вагомі цілі, а саме обслуговувати дітей, які проживають у місті Запоріжжя, та на території неокупованих громад Та уваги потребують і діти, які перебувають у місті Запоріжжя і не охоплені зараз ніякими послугами.
Інтегрований центр надає комплексну підтримку родині в цілому
Координаторка проєкту Валерія розповіла про організацію роботи інтегрованого центру в місті Запоріжжя. Центр працює з 10.00 до 17.00. В цей час тут перебувають соціальні працівники, психологи та юрист. Працює факультет соціального колективного розвитку. На базі центру надається психологічна допомога на індивідуальних засадах. Реалізується програма відповідального батьківства – обговорються цікаві і корисні теми. Проводяться майстер-класи, заняття з надолуження освітніх втрат – як групові так і індивідуальні.
Коли родина звертається до інтегрованого центру, спочатку проводиться оцінка загальних потреб дітей і батьків. Соціальний працівник реєструє родину і окремо – кожного з членів родини. Оцінює потреби, важливі в даний момент.
Все це фіксується, складається індивідуальний план супроводу для кожної родини. І пропонуються види допомоги, які діють на базі центру. Це психологічна, юридична допомога, допомога з соціального розвитку дитини. Якщо якась послуга не надається на базі центру, соціальний працівник перенаправляє до медичних закладів чи інших проєктів.
Наразі родини вимагають дуже швидкого реагування. І Інтегрований центр надає комплексну підтримку родині в цілому.
Групова чи індивідуальна робота?
Існує можливість надавати індивідуальні консультації дорослим, дитячі індивідуальні консультації. Та діють і групові, на яких обговорюється певна тематика тренінгової діяльності для батьків, і групові заходи для дітей.
За запитом складається план заходу. Якщо соціальний працівник визначає, що, потрібна саме індивідуальна консультація, тоді працює відповідний дорослий чи дитячий психолог.
Адреса, телефон і QR-код надає можливість зареєструватися на комплексну підтримку, соціальні працівники здійснюють зворотний зв’язок.
Після реєстрації соціальний працівник центру передзвонить бенефіціару, запросить на першу зустріч, де буде налагоджено контакт відповідно до потреб родини.
Силами фахівців Інтегрованого центру будуть здійснюватися виїзні заходи й до учбових закладів. Також в рамках проєкту є великий тренінговий компонент: заходи для батьків, для соціальних працівників та для представників органів місцевого самоврядування.
Заходи для батьків формуються на основі опитувань, як відповіді на питання, які є потреба обговорити. Виходячи з теми запитів будуть запрошені тренери, які проведуть ці тренінги.
Родинам з дітьми з інвалідністю
Важливим компонентом проєкту буде надання адаптивних послуг для дітей і молоді з інвалідністю. За цим напрямком проаналізовані запити від батьків таких дітей, і після оцінки потреб родини буде створений кейс співпраці, щоб ці потреби були задоволені.
У проєкті є соціальна та психологічна підтримка осіб з інвалідністю віком від 18-ти до 23 років, з порушеною ментальністю. Люди з такими проблемами не завжди спроможні швидко стати дорослими. Тому родинам цієї категорії надаватиметься відповідна допомога, щоб максимально інтегрувати дітей у суспільство, зробити максимально комфортним їхнє життя у громаді.
Щодо дітей з інвалідністю будь-яких вікових категорій: якщо батьки бачать, що дитина спроможна брати участь у групових заходах, соціальні працівники включать її до переліку бажаючих.
Інтеграція, соціалізація дітей та молоді з інвалідністю в наше суспільство – мета роботи проєкту та інтегрований центру зокрема.
Команд раннього втручання буде дві
Важлива увага до розвитку дітей до чотирьох років. Це період, який за наявності проблем здоров’я має певні ризики виникнення інвалідності. Цією категорією у центру будуть займатися дві сформовані команди раннього втручання.
Команди раннього втручання будуть мати у складі таких спеціалістів: соціальний працівник, дитячий психолог і експерт-терапевт, він же фізичний терапевт. У проєкті закладена робота двох команд, щоб було максимальне охоплення родин.
“Як мама дитини з аутизмом, знаю, як важливо раннє втручання саме для цієї категорії родин, – поділилася пані Наталя, одна з менеджерів проєкту. – Всі ви бачили таких дітей, в яких більшість бачить просто невихованість, не розуміючи сутність проблеми. Проте ми впевнені, що немає невихованих дітей. Є просто стандартне ставлення, яке не підходить для спілкування з такою дитиною.
Тобто родині з такою дитиною треба допомогти і з розвитком, і з навчанням. Саме тому ми запускаємо роботу команд раннього втручання.
Планується роботи двох команд: одну на лівому березі Запоріжжя, одну на правому – щоб мінімізувати переміщення родин по місту.
І навіть сподіваємося, що буде організований не тільки прийом в місцях, де облаштована робота команди раннього втручання, а й виїзд на місця проживання, в той простір, де мешкає дитина”.
Перспективи роботи з громадами
В межах проєкту працюватиме мобільна бригада на шість громад Запорізької області. Після підписання меморандумів з громадами будуть облаштовані приміщення, куди вирушатиме мобільна бригада [соціальний працівник, психолог, спеціаліст за запитом].
Планується, що виїзди до громад будуть відбуватися кожного дня, люслуговуватимуть по одній громаді на тиждень, за погодженим графіком.
“…навчити родину жити саме із цією дитиною”
– Як представниця БФ «Меморі86», знаю, як багато такої роботи у громадах області. Як представниця преси, згадала, що наш колега по редакції «МИГ» Сергій Піщулін, який пішов з життя минулої осені, теж працював саме у цій сфері – підтримці раннього втручання.
– Так, ми з Сергієм Піщуліним разом заходили до програми батьківської компоненти раннього втручання. У 2016 році ЮНІСЕФ провів у Запоріжжі та Запорізькій області навчання. Було створено три команди: на базі Хортицької академії, на базі дитячого будинку «Сонечко» і в Преображенській громаді, – продовжила пані Наталя. – Зараз ми ведемо перемовини, щоб залучити в роботу фахівців із «Сонечка» та Преображенської громади, щоб об’єднати зусилля.
На жаль, навіть фахівці плутають раннє втручання з ранньою реабілітацією. Та при ранньому втручанні немає логопедичних масажів, немає масажів як таких.
Раннє втручання – це сімейно-центрована послуга, яка надається батькам для того, щоб навчити родину жити саме із цією дитиною. Коли я поступово почала занурюватися у філософію раннього втручання, зрозуміла, що дійсно треба залучати до надання цієї послуги батьків, які вже перейшли певний шлях, тому що в них є ресурс.
Ми бачимо ті сім’ї, які вийшли з послуги раннього втручання, які йшли далі, і …вони живуть разом далі. Тому що – ніщо не ріже слух як цифри – у сім’ях, де виявлено дитину з аутизмом, у перші роки її життя відсоток розлучень складає приблизно 80 відсотків.
Це вище, ніж в родинах, де в дитини діагностовано рак. Там приблизно 70 відсотків. Тобто ми розуміємо, що мама дитини з таким діагнозом частіше залишається одна. А послуга раннього втручання саме дозволяє зберегти сім’ю.
Тому, вважаю, це дуже конструктивна і перспективна послуга. І «100% життя Запоріжжя», й інші громадські організації, які працюють з дітьми, зацікавлені, щоб ця послуга увійшла в базовий перелік соціальних послуг. І навіть мали розмови про те, що ця послуга може надаватися на базі Центрів життєстійкості, які відкривають у місті.
Так зараз колаборація просто життєво необхідна.
Координатори певних напрямків проєкту будуть проводити дослідження і в подальшому адмініструвати напрямки надання соціальних послуг.
Працює анкетування, ведеться реєстрація людей, яким наші послуги потрібні.
Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки
Проєкт ЮНІСЕФ «Надання послуг з соціального захисту дітей та сімей з дітьми з вразливих груп населення в Запорізькій області» реалізує Благодійна організація «Мережа 100% життя. Запоріжжя» за фінансової підтримки республіки Корея.