ДЕНЬ 834-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 834 RUSSIAN AGRESSION
6 червня в Україні святкують День журналіста. Свято було засновано 1994 року указом першого президента України Леоніда Кравчука. Цей день підкреслює важливість свободи слова, незалежності ЗМІ та професійних стандартів журналістики.
Провісниками власне української преси історики вважають друковані видання середини XVII століття — так звані «універсали» Війська Запорізького часів гетьманства Івана Виговського. Крім указів і законів, ці видання містили й останні новини. Проте вже на початку XVIII століття вийшов указ Петра I із забороною друкувати будь-що українською мовою, тому про розвиток журналістики в Україні ще довго не йшлося.
Першим вітчизняним виданням з проукраїнським напрямком став харківський журнал «Український вісник». У 1825-му, через чотири роки існування, цей журнал було закрито імперською цензурою.
У Львові 1848 року почала виходити політична газета «Зоря Галицька». В Лубнах на Полтавщині у 1905 році теж з’явилася політична україномовна газета «Хлібороб», редакторами якої були брати Микола та Володимир Шемети.
В кінці XIX — на початку XX століття в центрі української журналістики були такі видатні постаті, як Іван Франко (редактор журналу «Житє і слово» та інших видань); Леся Українка (авторка багатьох публіцистичних творів, учасниця видання часопису «Народ»); Михайло Павлик (видавець журналу «Громадський друг», громадський діяч і публіцист).
В 1960-х роках для журналістів відкрилося трохи більше тем, але вони стосувалися в основному літератури та культури. Політичні й економічні новини, як і раніше, були під суворим контролем. В Україні почали виходити підпільні видання, так званий «самвидав» політичної тематики.
Після проголошення державної незалежності постала гостра потреба в новому медіа-законодавстві, і першим законом для регуляції інформаційної сфери став закон «Про інформацію», прийнятий 2 жовтня 1992 року
6 червня Всесвітній день зеленого даху. Він сприяє екологічному розвитку, заохочуючи окремих людей та організації по всьому світу інвестувати у створення більш інклюзивних та екологічно безпечних міст з використанням технології зелених дахів.
Зелений дах — це дах, вкритий рослинністю, який може допомогти зменшити ефект міського теплового острова, покращити якість повітря, забезпечити підтримку екології. Всесвітній день зелених дахів має на меті продемонструвати потенціал зелених дахів як важливого інструменту для сталого розвитку, а також підкреслити інновації в дизайні зелених дахів.
А ще 6 червня Всесвітній день трансплантології (World Transplant Day) відзначається щорічно 6 червня, щоб привернути увагу до важливості донорства та трансплантації органів.
Цей день є даниною пам’яті донорам органів та їхнім сім’ям за їхній самовідданий акт дарування життя іншим. Він також привертає увагу до глобальної нестачі органів і підкреслює необхідність збільшення донорства органів для порятунку життів.
Також 6 червня Всесвітній день консультанта з управління (World Management Consultant Day). Припадає щорічно на перший четвер червня. Цей день присвячений визнанню внеску консультантів з управління в різних галузях та рівнях управління по усьому світу.
Консультанти з управління — це професіонали, які надають експертні поради та підтримку підприємствам, організаціям і урядам, щоб допомогти їм покращити свою діяльність, подолати труднощі та досягти своїх цілей. Управлінський консалтинг – це швидкозростаюча галузь, яка відіграє ключову роль у формуванні світової економіки. Покладатися на консультантів з управління у вирішенні складних викликів, що виникають у субєктів економічних відносин, свідчать про довіру до консультантів та їх високий рівень еспертності.
6 червня в усьому світі відзначають День народження іграшки Йо-Йо (Yo-Yo). Цей незвичний винахід знайомий з дитинства усім. Йо-Йо – це два диски, об’єднані віссю, на яку намотана мотузка. Смикання за неї розкручує іграшку та законами інерції повертає назад.
Дехто вважає, що Йо-йо придумали у Китаї ще за 500-1000 років до нашої ери. Твердження спірне, доказів не має. Хтось вказує на те, що іграшка виникла у Давній Греції ще раніше.
Як назвати дитину, яка народилася 6 червня
Іменини: Георгій, Лук’ян, Ростислав, Софія, Юліана.
Талісманом людини, народженої 6 червня, є гагат.
Використовувався для виготовлення різноманітних виробів вже в кам’яному віці. Здавна вірили, що гагат чинить заспокійливу дію.
Цього дня народилися:
- 1956 рік — український хокейний воротар Юрій Шундров;
- 1965 рік — український економіст і політик Богдан Данилишин;
- 1974 рік — народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, учасник війни на Донбасі Семен Семенченко.
Пам’ятні дати і події 6 червня
- 1654 рік — шведська королева Христина I зрікається свого престолу на користь двоюрідного брата Карла Густава та приймає католицизм;
- 1683 рік — в Англії в Оксфорді відкривається перший у світі публічний музей;
- 1762 рік — під час Семирічної війни британські війська розпочинають облогу Гавани;
- 1882 рік — ньюйорківець Генрі Сіла отримує патент на електричну праску;
- 1889 рік — Велика пожежа в Сіетлі знищує весь центр Сіетла;
- 1933 рік — у місті Кемден (штат Нью-Йорк) відкривається перший у світі кінотеатр, у якому фільм можна було дивитись не виходячи з автомобіля;
- 1981 рік — зареєстровано перших хворих на СНІД;
- 1990 рік — Всеукраїнський православний собор у Києві проголошує патріархат УАПЦ і обрирає митрополита Мстислава другим патріархом Української автокефальної православної церкви;
- 2023 рік — окупаційні російські війська підривають греблю Каховської ГЕС в ході російсько-української війни.
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake-zavtra-6-chervnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2592435.html
daytoday.ua/6-chervnia