В Україні тривають воєнний стан та загальна мобілізація, а це означає, що чоловіки призовного віку від 18 до 60 років продовжують отримувати повістки.
У 2024 році, як зазначають військові, почастішали випадки поширення спотвореної та неперевіреної інформації, спрямованої на зрив мобілізації до лав Сил оборони України.
Ворог, зокрема, розповсюджує фейки про службу тих, хто раніше був визнаний обмежено придатним до служби у воєнний час за станом здоров’я або має вік 50+.
Заступник начальника Запорізького обласного ТЦК та СП-начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи підполковник Андрій Якунін розповів, хто з військовозобов’язаних може служити не на передовій, а в тилових частинах та на яких посадах.
Він нагадав, що до українського війська можна потрапити трьома шляхами: за контрактом; через призов по мобілізації через ТЦК; через призов по мобілізації напряму у військову частину.
Військовозобов’язані від 25 до 49 років, які придатні за станом здоров’я, направляються до навчальних центрів для проходження базової військової підготовки.
Військовозобов’язані віком після 50-ти років або які за станом здоров’я непридатні до військової служби у бойових частинах, але придатні до проходження служби у підрозділах забезпечення, підтримки та ТЦК, можуть потрапити до підрозділів забезпечення військових частин, які знаходяться у тилу.
Також до цієї категорії входять військовослужбовці, які після поранення отримали статус придатних до військової служби у підрозділах забезпечення, ВВНЗ та ТЦК.
На даний час у Запорізькій області є необхідність саме у доукомплектуванні підрозділів забезпечення військових частин.
До них можуть потрапити громадяни, які не можуть служити у бойових частинах через вік або стан здоров’я.
Ухвалено рішення протягом листопада повністю закрити усі вакантні посади.
Військовозобовʼязані можуть доєднатися до 4 підрозділів, які базуються в Запоріжжі та області. Це:
- зенітно-кулеметний батальйон,
- військово-морська база,
- дивізіон річкових катерів,
- військовий госпіталь.
– Вже в останню чергу ми доукомплектовуємо територіальні центри комплектування (ТЦК), – зазначив підполковник Андрій Якунін.
Щоб отримати консультацію щодо проходження військової служби за мобілізацією, цим категоріям громадян потрібно звернутися до будь якого районного ТЦК та СП міста Запоріжжя.
Щодо наявних посад у підрозділах
Кожна військова частина має свої потреби.
Військовому госпіталю потрібні як медичні сестри та лікарі, так і водії.
Військові частини також потребують водіїв та фахівців певних технічних спеціальностей.
Там потрібні стрільці, гранатометники, тощо.
Територіальні центри комплектування мають вакансії офіцерів та операторів системи «Оберіг» – цих фахівців не вистачає.
– Військовослужбовці у підрозділах забезпечення або підтримки отримують відповідну винагороду.
Для рядового складу грошове забезпечення починається з 50 тисяч гривень у разі виконання бойових завдань, але не на першій лінії зіткнення з противником, – зазначив заступник начальника обласного ТЦК та СП.
Кому потрібно обов’язково з’явитися до ТЦК
Військовозобов’язані, які рішеннями військово-лікарських комісій були раніше визнані непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний, підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Термін проходження повторного медичного огляду, який визначений Законом, спливає 3 лютого 2025 року.
«З метою збереження часу та запобігання черг для проходження медичного огляду, просимо не відкладати проходження медичного огляду на останній місяць терміну, який визначений Законом, та звернутися до РТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку завчасно», – зазначають у ТЦК.
Фото авторки