ДЕНЬ 1096-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1096 RUSSIAN AGRESSIO
23 лютого в Україні і світі святкують Всесвітній день взаєморозуміння і миру (World Understanding and Peace Day). В цей день у 1905 році відбулося заснування клубу Ротарі. Перший Ротарі-клуб мав на меті лише об’єднання бізнесменів з метою дружніх та доброзичливих стосунків і співпраці.
Згодом виникла велика всесвітня організація — Ротарі Інтернешнл, яка позиціонує себе як відкрите, неполітичне, благочинне утворення.
Члени клубу Ротарі, або ротаріанці — це професіонали та лідери в різних напрямках бізнесу, які реалізують гуманітарні проєкти, дотримуються етичних норм у професійній діяльності, прагнуть до встановлення взаєморозуміння і миру в усьому світі.
Цей день спрямований на зміцнення гармонії між людьми, культурами та народами, а також на просування толерантності, діалогу та мирного співіснування.
Головна мета цього дня — нагадати про важливість взаємоповаги, емпатії та конструктивного спілкування. Взаєморозуміння є ключем до подолання конфліктів, сприяння соціальній єдності та встановлення миру в усьому світі.
Символами цього дня можуть бути білий голуб (символ миру), відкрита книга (знання та освіта) і з’єднані руки (єдність і співпраця).
Цей день — нагадування про те, що мир починається з кожного з нас. Взаємоповага, терпимість та діалог — ось основні інструменти для створення гармонійного суспільства.
Також 23 лютого День гри в теніс. Це неофіційне свято, присвячене цьому динамічному виду спорту, що об’єднує професійних спортсменів, аматорів і просто любителів активного відпочинку.
Теніс має багатовікову історію. Його витоки сягають ще середньовічної Франції, де грали в «jeu de paume» (гру долонею), а сучасні правила були закладені у Великій Британії у XIX столітті. День гри в теніс покликаний популяризувати цей вид спорту, залучати нових гравців і нагадувати про його користь для здоров’я.
А ще 23 лютого День дизельного двигуна. Свято створене на честь винахідника Рудольфа Дізеля, який 1892 року запатентував двигун внутрішнього згоряння, що працює на важкому паливі.
Його розробка стала справжньою революцією в машинобудуванні та транспортній галузі. Це двигун внутрішнього згоряння, у якому паливо запалюється не від іскри (як у бензиновому двигуні), а від стиснення. Завдяки цьому він більш ефективний та економічний. День дизельного двигуна – це можливість відзначити винахід, що змінив світ, та оцінити його внесок у розвиток промисловості й транспорту.
Як назвати дитину, яка народилася 23 лютого
Іменини: Дем’ян, Іван, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Сергій.
Талісманом людини, народженої 23 лютого є нефрит.
Камінь, який допомагає підвищити працездатність, витривалість. Також нефрит носять для того, щоб отримати стабільність в житті.
Цього дня народилися:
- 1912 рік — славіст і україніст Богдан Романенчук;
- 1925 рік — українська співачка, педагогиня Єлизавета Чавдар;
- 1954 рік — банкір, Президент України (2005—2010) Віктор Ющенко.
Пам’ятні дати і події 23 лютого
23 лютого – 170 років із дня народження Едварда Харкевича [1855-1913], українського мовознавця, педагога, голови Українського педагогічного товариства;
120 років від дня народження Івана Момота [1905−1931], українського літературознавця, критика;
100 років із дня народження Єлизавети Чавдар [1925-1989], оперної співачки, педагогині.
- 303 рік — римський імператор Діоклетіан наказує знищити християнську церкву в Нікомидії, що дає початок восьми рокам Діоклетіанського переслідування;
- 532 рік — візантійський імператор Юстиніан I наказує побудувати нову православну базиліку в Константинополі — Собор Святої Софії;
- 705 рік — імператриця У Цзетянь зрікається престолу, відновлюючи династію Тан;
- 1205 рік — генмансько-земгалське військо розбиває литовців у битві при Роденпойсі;
- 1455 рік — традиційна дата видання Біблії Гутенберга, першої західної книги, надрукованої рухомим типом;
- 1554 рік — війська мапуче під командуванням Лаутаро здобуває перемогу над іспанцями у битві при Маріхуену в Чилі;
- 1763 рік — початок бербіського повстання рабів в Гаяні: перше велике повстання рабів у Південній Америці;
- 1778 рік — Американська революція: барон фон Штойбен прибуває в Веллі-Фордж, штат Пенсильванія, щоб допомогти тренувати Континентальну армію;
- 1821 рік — Олександр Іпсіланті розпочинає грецьку війну за незалежність в м. Ясси, Валахія;
- 1833 рік — у військовому міністерстві Франції видають наказ, згідно із яким «…офіцери генерального штабу можуть залучатися (французькою мовою-attache) до посольств для виконання дипломатичних завдань»;
- 1854 пік — південноафриканська бурська Оранжева Республіка стає незалежною від Великої Британії;
- 1863 рік — британські мандрівники оголошують про відкриття ними джерел річки Ніл;
- 1874 рік — британський майор Волтер Вінгфілд запатентовує нову гру на свіжому повітрі, яка нині усім відома як теніс;
- 1886 рік — американець Чарльз Голл електролітичним методом отримує алюміній;
- 1893 рік — німецький інженер Рудольф Дізель отримує патент на створений ним двигун;
- 1927 рік — Президент США Калвін Кулідж підписує законопроєкт Конгресу про створення Федеральної комісії з питань радіо (пізніше замінена Федеральною комісією зв’язку), який повинен був регулювати використання радіочастот у США;
- 1927 рік — німецький фізик-теоретик Вернер Гейзенберг пише листа колезі-фізику Вольфгангу Паулі, в якому вперше описує свій принцип невизначеності;
- 1941 рік — плутоній вперше виготовлений і виділений доктором Гленном Теодором Сіборгом;
- 1944 рік — розпочинається депортація чеченського народу до Середньої Азії силами НКВС;
- 1997 рік — вчені з Единбурга (Шотландія) повідомляють про успішне клонування дорослої вівці (Доллі);
- 2000 рік — Карлос Сантана отримує 8 нагород «Греммі» — з десяти можливих номінацій;
- 2014 рік — Віктор Янукович втікає до Росії.
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake-23-lyutogo-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2768784.html
/daytoday.ua/23-liutoho/