ДЕНЬ 1086-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1086 RUSSIAN AGRESSIO
Також 13 лютого Всесвітній день радіо (англ. World Radio Day) — свято, що відзначається щорічно 13 лютого з ініціативи Іспанії. Свято було проголошено на 36-й Генеральній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО від 3 листопада 2011 року.
Дата святкування Всесвітнього дня радіо 13 лютого була вибрана тому, що саме в цей день у 1946 році вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», яке проводило мовлення зі штаб-квартири ООН.
Крім Всесвітнього дня радіо, існує також Всесвітній день радіолюбителя. Він припадає на 18 квітня — в цей день в 1925 році в Парижі був створений Міжнародний радіолюбительський союз, який і став ініціатором свята.
13 лютого в Україні і світі святкують День інтернет-друзів. Це неофіційне, але популярне свято, присвячене дружбі, що зародилася та розвивається в Інтернеті. Цей день присвячений людям, які познайомилися через соціальні мережі, форуми, онлайн-ігри чи інші цифрові платформи.
Він нагадує про те, що дружба не має меж і може бути такою ж сильною та значущою, навіть якщо люди жодного разу не зустрічалися особисто. Точне походження свята невідоме, але його почали відзначати приблизно від 2015 року. Воно набуло популярності завдяки соцмережам, де люди діляться історіями про своїх інтернет-друзів, згадують спільні моменти та висловлюють вдячність за підтримку.
Також 13 лютого Міжнародний день жіночої дружби. Це неофіційне свято, присвячене жіночій дружбі, підтримці та сестринству. Ідея Galentine’s Day з’явилася завдяки популярному американському серіалу Parks and Recreation (Парки та зони відпочинку).
Це день, коли жінки святкують дружбу між собою, показують вдячність і любов до своїх подруг. Він не має романтичного підтексту, на відміну від Дня святого Валентина, а зосереджений на цінності жіночої підтримки та єдності.
А ще 13 лютого Міжнародний день любові до себе. Це день, присвячений турботі про себе, прийняттю своєї унікальності та розвитку внутрішньої гармонії Його заснувала американська письменниця та мотиваційна спікерка Шеннон Кайзер (Shannon Kaiser).
Вона створила цей день, щоб нагадати людям про важливість самоповаги та самоприйняття. Дата 13 лютого вибрана не випадково – це день перед Днем святого Валентина, що символічно наголошує: перш ніж дарувати любов іншим, важливо навчитися любити себе.
13 лютого святкують Міжнародний день шаурми. Це свято присвячене одній із найпопулярніших страв вуличної їжі у світі – шаурмі (також відомій як шаверма, дьонер-кебаб чи гірос у різних країнах).
Це страва з м’яса (курка, яловичина, баранина або змішані варіанти), яка обсмажується на вертикальному грилі та загортається в лаваш або піту разом із овочами, соусами та спеціями. Вона має коріння в Османській імперії, а нині поширена у всьому світі.
А ще 13 лютого День народження кінокамери. Це дата, коли 1895 року брати Огюст і Луї Люм’єр запатентували свій винахід — сінематограф, який став першою комерційно успішною кінокамерою.
Це пристрій, який поєднував у собі функції кінокамери, проектора та друкарського апарата для плівки. Він дозволяв знімати рухоме зображення, а потім демонструвати його на великому екрані.
Як назвати дитину, яка народилася 13 лютого
Іменини: Василь, Володимир, Євген, Іван, Ірина, Михайло, Микола, Павло, Тимофій, Ганна, Віра, Зоя, Світлана.
Талісманом людини, народженої 13 лютого, є котяче око.
Камінь, який здатний притягнути увагу до свого власника. Котяче око приваблює неземне кохання, допомагає зберегти в шлюбі вірність.
Цього дня народилися:
- 1904 рік — український політик і громадський діяч, син гетьмана Павла Скоропадського Данило Скоропадський;
- 1909 рік — український кінорежисер, зняв стрічку «За двома зайцями» Віктор Іванов;
- 1948 рік — український письменник, сценарист, драматург Богдан Жолдак.
Пам’ятні дати і події 13 лютого
13 лютого – 160 років від дня народження Григорія Любомирського [1865–1937], українського композитора, музикознавця, педагога;
85 років від дня народження Віктора Кукси, українського громадського діяча, дисидента, учасника національно-визвольного руху.
- 1858 рік — англійці Бертон і Спік відкривають у Східній Африці озеро Танганьїка;
- 1867 рік — починаються роботи з перекриття Сенни в Брюсселі;
- 1895 рік — брати Луї й Огюст Люм’єр отримуються патент на свою версію сінематографа на основі апарату Леона Булі;
- 1898 рік — першою жертвою наїзду автомобіля стає Генрі Ліндфілд із Брайтона (Велика Британія);
- 1913 рік — Далай-лама XIII оголошує незалежність Тибету від Китаю;
- 1917 рік — у Великій Британії уряд дозволяє жінкам бути водіями таксі;
- 1924 рік — польська поліція закатовує Ольгу Басараб, організатора 1-ї жіночої чоти Легіону УСС, розвідницю, активістку УВО, зв’язкову полковника Євгена Коновальця;
- 1931 рік — урочисте відкриття нової столиці Індії — Нью-Делі;
- 1942 рік — розпочинається примусовий вивіз українського населення з окупованих територій на примусові роботи до Німеччини;
- 1945 рік — авіація союзників практично повністю руйнує Дрезден;
- 1959 рік — до продажу надходять перші ляльки Барбі;
- 1960 рік — відбувається перше випробування французької атомної бомби в Сахарі;
- 1981 рік — в «Нью-Йорк таймс» публікують найдовше речення — з однієї тисячі двохсот вісімдесяти шести слів;
- 1992 рік — Уганда визнає незалежність України
- 2001 рік — арешт експрем’єр-міністра Юлії Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків;
- 2012 рік — виводять на орбіту перший угорський штучний супутник Землі MaSat-1.
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake-13-lyutogo-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2762283.html
daytoday.ua/13-liutoho
www.dilovamova.com