Менш ніж за два роки до початку нової агресії росії проти нашої країни запорізькі історики створили проєкт «Яка твоя історія?». Це трапилось влітку 2020 року. Тоді історики з Запорізького наукового товариства імені Якова Новицького і пропонують мешканцям Запоріжжя, Мелітополя та Бердянську поділитися власними родинними фото та кінохроніками та сімейними історіями.
Журналісти «МИГу» брали участь у цих заходах, анонсували зустрічі, матеріал «Запорізькі історики полюють на старовинні родинні фотоальбоми» https://www.radiosvoboda.org/a/istorija-rodynni-albomy-stari-fotohrafiyi/30663554.html розкриває сутність цього задуму.
Тож, лекція одного з кураторів проекту, історика та нині – волонтера Сергія Звілінського, у суботу, у Музеї Феноменальної сили при бібліотеці на проспекті Маяковського, 7 – мала підґрунтям саме цей проект. Та розвиток цьому напрямку дала велика робота Сергія, який аналізує нині власний цифровий та документальний архів.
Лекція мала назву «Жіноча мода на студійній фотографії Півдня та Сходу України кінця XIX початку XX століття». Цікавий аспект якості та раритетності старих фото – вони стали продовженням традиції живописних портретів, притаманної заможним європейським родинам. Згодом завдяки техніці відвідування ательє та – дещо дорожче – візит фотографа, стали більш поширеними та популярними серед містян та навіть заможних селян. Та якість, як ми бачимо по старих фото, не втрачається, а навпаки, з роками зростає та стає базою для вивчення історії, як родинної, так і загальної історії нашої країни.
Жінки на портретах, які продемонстрував на екрані Сіргій Звілінський, більшою мірою нині стали незнайомками, простежити генеалогічні зв’язки можливо у невеликій кількості колекції. Та для дослідження – щодо адреси фотоательє, творчого стилю майстра, наявності художнього хисту та, як виявилося – для вивчення модних тенденцій часу, це величезний історичний, краєзнавчий та мистецький простір.
Щодо фотоательє та мешканців Старого Олександрівська, допомогу колезі під час лекції надавав історик, нині волонтер, автор багатьох матеріалів у нашій газеті Валерій Стойчев. Тим більше, що нині війна підштовхує до порятунку та вивезення колекцій.
Багато коментарів звучало в залі – зібрались люди, не байдуже до спадщини краю, були гості із рідного для Сергія Гуляйполя.
На лекцію завітали вимушені переселенці з Запорізької області, журналісти, історики. Приємною несподіванкою стала пані із фотографією родини із рідної Темирівки, яку запропонувала Сергію Звілінському для сканування та дослідження.
Інеса АТАМАНЧУК, фото автора