Фотокореспондентка запорізького онлайн-видання 061 Катерина Клочко нещодавно завітала до Центру журналістської солідарності Запоріжжя і поділилася з місцевими медійниками подробицями про свою участь у адвокаційному візиті українських журналістів з прифронтових територій до Брюсселю та Риму.
Ця поїздка, в ході якої українські журналісти зустрічалися з депутатами Європарламенту та іншими політиками, дипломатами, іноземними медійниками, стала можлива завдяки Раді міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX та організаційній підтримці радника голови делегації Європарламенту до Парламентського комітету Асоціації Україна-ЄС Олександра Лазуки.
У Європарламенті наші журналістки розповідали про роботу українських медіа в умовах війни, потреби та проблеми ЗМІ, акцентували увагу на військових злочинах росії проти цивільних людей та необхідності покарання країни-агресорки.
За словами Катерини Клочко, у складі делегації, окрім неї, були ще три журналістки з інших прифронтових регіонів.
Зокрема головна редакторка районної газети «Білопільщина» Сумської області Наталія Калініченко. Її містечко знаходиться за сім кілометрів від україно-російського кордону і його постійно обстрілюють. Редакторка розповідала про свою громаду і про те, як саме виживає друкована преса під час війни. Говорила про необхідність підтримки українських медіа, особливо регіональних та насамперед друкованих. Тому що зараз ринку реклами у прифронтових регіонах практично немає, видання самостійно заробляти, як раніше, не можуть. У той же час на територіях, які нещодавно були деокуповані чи знаходяться під постійними обстрілами, через нестабільний зв’язок та інтернет саме друкована преса найчастіше є єдиним джерелом інформації.
Також у поїздці приймала участь шеф-редакторка новин «Суспільне Чернігів» Алла Скорик. Вона розповіла про те, які воєнні злочини було виявлено на території Чернігівщини після російської деокупації та акцентувала увагу на тому, що російських пропагандистів, які поширюють фейки, треба теж карати, як воєнних злочинців.
Ще одна учасниця делегації – Алла Садовник із команди творчого об’єднання розслідувань Суспільного мовника. Вона є співавторкою документального фільму про вбивство росіянами цілої сім’ї «Буча-22», який переміг на телефестивалі «Серце Європи» у Варшаві; та співавторкою фільму-розслідування “Щоденник вцілілої”. В цій роботі йдеться про те, що російські військові 28 днів утримували в жахливих умовах в підвалі школи села Ягідне, що на Чернігівщині, 299 дорослих та 67 дітей – про причетних до цього злочину та пережите цивільними в ті дні.
Алла Садовник представляла розслідувальну журналістику та розповідала про воєнні злочини росіян, які не повинні залишитися безкарними.
Сама Катерина Клочко теж не випадково потрапила до Брюсселю. Вона з першого дня повномасштабної війни працює фотокореспондентом в гарячих точках – на Запорізькому напрямку, на передовій та у прифронтових громадах області. Хоча раніше, за її словами, близько десяти років знімала звичайне мирне життя Запоріжжя. Співпрацювала з різними сайтами, а з 2019-го увійшла до команди онлайн-видання «061».
Катерина розповідає, що першим завданням, коли їй довелося надіти бронежилет та каску, був фоторепортаж про початок посівної кампанії у Комишувасі Запорізького району навесні минулого року. До цього на ці поля дуже часто «прилітало». Їх розмінували, але обстріли не вщухали. Тому комбайнери теж працювали у бронежилетах. Самій Катерині в такій доволі важкій та неповороткій амуніції було дуже незручно. Але згодом, коли стала постійно виїжджати на передові позиції, звикла.
Потім були зйомки евакуаційних колон; з окопів наших захисників на «нулі»; репортажі про «арту», танкістів; про руйнування цивільної інфраструктури у Запоріжжі та інших містах області тощо.
Робота Каті увійшла до «100 ключових фотографій за рік великої війни». Це фото, на якому зафіксовано момент драматичної евакуації з окупованого Мелітополя, коли людям довелось їхати у вантажівках, бо місць в автобусах не вистачило.
У Європарламенті Катерина Клочко розповідала про те, що російська армія щодня обстрілює прифронтові громади Запорізької області:
– Ми їздимо і фіксуємо наслідки російських атак на мирні населенні пункти. Міста Оріхів та Гуляйполе вже майже повністю зруйновані…
Свої слова фотокореспондентка підтвердила багатомовними фото зруйнованих ракетними ударами росіян жилих будинків у Гуляйполі, гімназії «Сузір’я» в Оріхові тощо.
Також Катерина порушила тему необхідності страхування життя українських журналістів, які працюють на лінії фронту.
– Під час свого виступу У Європарламенті я показала фотопортрет одного українського бійця із Запоріжжя, – каже вона. – Я зробила його, коли була на передовій – під час ворожого обстрілу. Ми удвох ховалися у бліндажі. Поверталася наша журналістська команда дорогою, яку теж обстрілювали. Пізніше я дізналась, що той боєць, на жаль, загинув. Те ж саме може трапитися з будь-яким журналістом, який виїжджає на передові позиції. Ми їздимо у такі небезпечні зони, а ніякої страховки в нас немає. На відміну від іноземних медійників. Тому треба якнайшвидше розробити в Україні відповідну державну програму страхування життя журналістів і затвердити на законодавчому рівні. І можливо хтось з європейських донорів допоможе її профінансувати.
За словами фотокореспондентки, під час перебування у Брюсселі була і дуже цікава зустріч із групою експертів-медійників у Європарламенті. Вони займаються тим, щоб не згасав інтерес до нашої країни, щоб інформація про Україну поширювалася у ЗМІ. А також фіксують російські фейки про війну і намагаються з ними боротися.
Ще один важливий меседж від наших журналістів, який обговорювався майже на усіх робочих зустрічах у цій закордонній поїздці, – це невідворотність покарання росії за воєнні злочини в Україні і відшкодування завданих війною збитків.
– Під час короткого перебування у Римі ми взяли участь у конференції по відновленню і відбудові регіонів України, які найбільш постраждали внаслідок російської агресії, – каже Катерина Клочко. – Від італійського бізнесу на цьому заході було 600 представників, від українського – 150. Вони приїхали вже з готовими проєктами. На першому етапі було визначено шість українських громад на деокупованих територіях, яким італійці планують надати допомогу у відбудові зруйнованих населених пунктів. До речі, У заході також брала участь італійська прем’єрка Джорджа Мелоні. І вона закликала фінансувати ці проєкти, вкладати гроші в Україну і відновлювати її інфраструктуру вже зараз, не очікуючи завершення війни.
Взагалі, як зазначила Катерина Клочко, скрізь, де побувала їхня журналістська делегація, відчувалася потужна підтримка України.
– На вході в будівлю Європарламенту першим майорить прапор України. Також наш прапор – на найвиднішому місці біля будівлі прес-клубу в Брюсселі, – каже запорізька фотокореспондентка. – Депутати Європарламенту, з якими в нас були зустрічі, розповідали, що роблять усе можливе, щоб питання України не сходило з порядку денного у Європі, і щоб нашій країни продовжували допомагати на усіх напрямках…
…Речник Єврокомісії з питань зовнішньої і безпекової політики Пітер Стано під час свого виступу в Європарламенті продемонстрував брелок, зроблений з уламка російського снаряда, який йому подарувала учасниця нашої делегації Наталія Калініченко. Цей епізод потрапив у соцмережі, і було дуже багато переглядів та коментарів. Коли ти тримаєш у руках сувенір з уламків ракет, які руйнували в Україні школи, домівки, вбивали цивільних людей, то це дуже емоційно впливає.
Катерина Клочко теж привезла до Европарламенту подарунок – український прапор з підписами жінок-бійців і командира Запорізької бригади Тероборони – як нагадування про те, що Україна бореться, але потребує постійної підтримки.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки та з архіву Катерини КЛОЧКО
*Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів