Під час обстрілів, блекаутів та в умовах інформаційного тиску в Україні продовжують розвивати сферу трансплантації, даруючи надію на нове життя сотням пацієнтів.
За даними Міністерства охорони здоров’я України, за 9 місяців 2024 року у 26 центрах трансплантації по всій країні здійснено 373 пересадки органів, із яких 238 – від посмертних донорів.
Загалом пересаджено 250 нирок, 73 печінки та 50 сердець.
У прифронтовому Запоріжжі операції по пересадці органів також проводять.
Запорізька обласна клінічна лікарня має все необхідне для трансплантації – сучасне обладнання й досвідчених фахівців національного рівня.
Так на початку листопада в лікарні успішно провели дві родинні трансплантації нирок.
14-річна та 24-річна пацієнтки звернулися до лікарів , бо їм із різних причин було дуже важко постійно проходити лікування.
Донорами, аби врятувати доньок від постійних мук гемодіалізу та подарувати шанс на повноцінне життя, стали їхні матері.
Операції провели провідні спеціалісти лікарні: завідувач відділення трансплантації та нефрології Євген Гайдаржі та лікар-трансплантолог вищої категорії, хірург, онколог та уролог Владислав Закордонець . Вони працювали в команді з висококваліфікованими фахівцями лікарні.
Іншому пацієнту, Артему, провели трансплантацію нирки від загиблого донора, близькі якого дали згоду на пересадку органів.
– У хлопця була важка ситуація з функцією нирок, він знаходився на гемодіалізі.
Але з’явився донор, органи якого за результатами аналізів підходили нашому пацієнту.
На щастя, діти донора дали згоду на забір органів. Одну з нирок ми пересадили Артему, – прокоментував Євген Гайдаржі.
Так хлопець, який з дитинства боровся з хронічною нирковою недостатністю, отримав другий шанс на життя.
До операції він був змушений по чотири години тричі на тиждень, попри повітряні тривоги та обстріли, їхати в лікарню, щоб пройти гемодіаліз.
– Пересадка – це завжди порятунок.
Людина отримує більшу мобільність. Тепер мій син може зустрічатися з друзями, займатися улюбленими справами.
Звичайно, потрібно приймати ліки, але це набагато легше, ніж їхати через все місто в лікарню. В умовах війни не знаєш, що буде завтра… А ти прив’язаний до медзакладу.
Адже відсутність гемодіалізу – це, по суті, смерть, – каже мати Артема пані Тетяна.
За словами директора Запорізької обласної клінічної лікарні Ігоря Шишки, сьогодні медичний заклад має всі необхідні умови для проведення надскладних втручань.
При цьому всі операції з трансплантації органів безоплатні для пацієнтів і фінансуються за кошти НСЗУ.
– Пацієнти на будь-якому етапі – догоспітальному, госпітальному і постгоспітальному – не витрачають своїх коштів, – зазначає Ігор Шишка.
Наразі у Запоріжжі в листі очікування на пересадку органів перебуває 50-60 пацієнтів, які потребують трансплантації серця; 200-250 хворих, які негайно потребують пересадки печінки, і десь близько 400-500 хворих, які чекають на трансплантацію нирки.
На жаль, не всі дочекаються трансплантації, кажуть медики.
Бо у суспільстві ще досі існує багато міфів як про донорство, так і про життя після пересадки органів.
А наші вороги теж активно вигадують і розповсюджують фейки про “чорних трансплантологів” в Україні.
“Чорна трансплантологія” в Україні
Трансплантологія, на жаль, є складовою сьогоднішньої гібридної війни рф проти України.
Вкидається багато різної інформації.
Відразу після повномасштабного вторгнення в росЗМІ з’явилися статті на тему нелегальної пересадки органів.
А російські TG-канали поширюють інформацію про нібито продаж органів загиблих українських військових на “чорному ринку”.
У повідомленнях стверджується, що в даркнеті з’явились оголошення про продаж серця бійця ЗСУ за 70 тисяч доларів, а подібні випадки начебто фіксувалися й раніше.
Як зазначають у Центрі протидії дезінформації, ця брехня є частиною багаторічної кампанії ворога під назвою “Чорна трансплантологія”, яка ведеться з 2014 року.
Метою подібних фейків є дискредитація українського військово-політичного керівництва та створення негативного іміджу України на міжнародній арені.
Ця ІПСО – багатошарова, спрямована на багато цільових аудиторій всередині країни і поза нею, але в Україні, в першу чергу, має бити по моральному духу військових і їхніх близьких.
Щоб боялись йти на фронт, не довіряли ні лікарям, ні побратимам.
“З’являються меседжі, наприклад, щоб приховати втрати, українська сторона залучає “чорних трансплантологів” в зоні бойових дій.
Паралельно з’являються меседжі про те, що країна таким чином розраховується з країнами Заходу за поставки зброї”, – говорять фактчекери.
Ще один фейк – “біженці в небезпеці”.
російська пропаганда на поширенні інформації про сплеск “чорної трансплантології” всередині самої України не зупинилася.
Ще одним фейком стали історії про українських біженців, яких “розбирають на органи” у європейських країнах.
Одним із яскравих прикладів у цьому випадку можна назвати новину російського видання “Известия” про те, як у Польщі переселенця з України “розпродали” чотирьом реципієнтам.
Також росіяни розповідають, що дітей-сиріт з України вивозять в ЄС, щоб там торгувати їхніми органами.
Таким чином, росія створює чорно-білу картину, де вона нібито рятує українських дітей, а Україна і країни Заходу використовують їх у злочинних цілях.