Запорізький Благодійний фонд «Імпульс.ЮА» 28 квітня відзначив шосту річницю з моменту реєстрації. До повномасштабного вторгнення фахівці фонду працювали в рамках проєктів з неформальної освіти, допомагаючи дітям вразливих категорій стати щасливими, успішними і соціально відповідальними людьми.
Після 24 лютого 2022 року команда Фонду переорієнтувала свою діяльність на допомогу вимушеним переселенцям, які у перші місяці тисячами прибували до Запоріжжя й довколишніх громад. Дуже скоро фахівці зосередилися на наданні комплексної гуманітарної, соціально-психологічної та правової підтримки жінкам-переселенкам з дітьми.
Як розповів директор БФ «Імпульс.ЮА» Микола Колодяжний, відповідний проєкт почав реалізовуватися у квітні 2022 року за підтримки Українського жіночого фонду.
“Ініціатива показала свою актуальність та затребуваність, – розповідає пан Микола. – І поступово ми дійшли висновку, що подібної комплексної підтримки потребують жінки-переселенки, які перебувають у сільських громадах Запорізької області. Ідея була підтримана в межах грантового конкурсу від проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу”.
Завдяки отриманому гранту команда фонду змогла організувати цикл комплексних виїзних заходів.
Проєкт охопив 12 селищ чотирьох територіальних громад: Павлівської, Михайлівської, Михайло-Лукашівської та Петро-Михайлівської. Загалом у заходах взяли участь більше 180 жінок-переселенок, та приблизно стільки ж їхніх дітей. А разом із членами родин опосередковано проєкт охопив не менше 500 осіб.
Взимку й навесні поточного року фахівці БФ «Імпульс.ЮА» продовжили працювати з переселенками та їхніми дітьми в просторі Запорізької обласної універсальної бібліотеки. І помітили деякі зміни.
Жінкам ще потрібні корисні поради психолога, як долати свій стрес і допомагати впоратися з ним близьким. Проте між собою вони говорять не тільки про втрати, понесені через війну. На одній із березневих зустрічей багато переселенок з обуренням і розпачем говорили про тих, хто залишився на тимчасово окупованій території, та відкрито перейшов на бік окупантів.
“Сам факт подібних обговорень має і позитивний сигнал: багато з жінок-переселенок переналаштовуються з сумних думок про втрачене минуле на роздуми про подальше життя. Але як поратися із хвилюваннями та емоціями, які викликають і думки про майбутнє, вони також поки не знають. І це також важлива сфера для подальшої великої роботи”, – зауважує Микола Колодяжний.
Багато місяців, коли жінки отримували психологічну допомогу та ділилися своїми болями, поруч на дитячій локації працювали фасилітатори, які з малюками грали в настільні ігри, співали, танцювали і навіть поставили маленьку лялькову виставу.
Проте у березні фахівці фонду вирішили спробувати іншу форму роботи – спільні заняття з арт-терапії для мам та діточок. Здавалося б, мами та діти і самостійно можуть займатися різними корисними речами. Але на практиці для цього часто потрібен поштовх. Одразу кілька мам зізналися, що вперше за тривалий час щось робили «для душі» разом зі своїми дітьми.
Днями кореспондентка «МИГа» побувала на одній із таких зустрічей й повною мірою оцінила затишну атмосферу такої співпраці. До речі, на зустрічі були не лише мами, але й інші члени родини, включаючи дідусів). Спочатку під керівництвом Юлії вони за допомогою різних технік малювали маки, а потім, після веселої руханки, узялися виготовляти гарні паспарту для фотографій рідних і близьких.
А ще з березня члени фонду «Імпульс.ЮА» досить регулярно возять гуманітарну допомогу мешканцям Оріхівської та Преображенської громад, які знаходяться у зоні активних бойових дій.
Детальніше про те, як фахівець з комунікацій Микола Колодяжний став директором благодійного фонду «Імпульс.ЮА» та про роботу самого фонду, читайте незабаром.
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки та з соцмереж
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”