10 квітня, російські окупанти в Маріуполі демонтували пам’ятник Куїнджі.
Про це на своєму телеграм-каналі повідомив радник офіційного міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Інше ТВ.
За словами Андрющенка, Куїнджі став справжнім символом відношення росіян до культурної спадщини. “Вони б’ються за присвоєння ім’я маріупольского Майстра Світла собі, але зносять йому пам’ятник в рідному місті, крадуть його картини з дому-музею, вулицю на його ім’я переменовують на “Артема” та перетворюють на труху. Велика російська культура нищення та вбивства у всіх кольорах смерті. Як символічно”, – написав Андрющенко і оприлюднив відео.
Архип Куїнджі народився в 1842 [за іншими відомостями, в 1841-му або 1843-му) у селі Карасу під Маріуполем [урум. Kαρασού, тепер – Карасівська вулиця Маріуполя. Чи вціліла вона? – авт.] у бідній родині. За даними історика Гульнари Бекірової, предки Куїнджі – греки-християни – походили з Криму. Вони жили в районі Бахчисарая, знали кримськотатарську мову.
А. Куїнджі «Море. Крим» [1890-ті]
Дім-музей імені Архипа куїнджі був відкритий у Маріуполі 29 жовтня 2010 року. У його колекції було 2200 творів живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва різних художніх шкіл України. В експозиції музею були роботи Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Михайла Дерегуса, Івана Марчука, Івана Айвазовського й, звісно, Архипа Куїнджі і його учнів.
Нині колекція вивезена окупантами з Маріуполя, а будівля музею напівзруйнована.
Фото the-village.com.ua