Творчий вечір “Олена Алексеєва збирає друзів” відповідав своїй назві до дрібниць.
Лише справжні друзі могли радо присвятити час і зусилля для організації тригодинної імпрези, репетиції якої проходили фактично в домашніх умовах.
Лише інтелігентні друзі могли погодитися не перетягувати на себе ковдру, а “сумирно” виконати тільки одну пісню, аби самі вітання ювілярці не розтяглися на пів дня.
І лише віддані шанувальники культури і таланту пані Олени змогли так потужно відгукнутися на шляхетну мету вечора – збір коштів на потреби Запорізького військового госпіталю.
Це я ще не згадала про атмосферу))). Коли митці й відвідувачі Простору подій “Респект”, не змовляючись, виконували заповіт класика авторської пісні Булата Окуджави: говорили компліменти, забули про злослів’я, сумували, відверто плакали і розуміли одне одного з півслова…
Вітаючи Олену, патріарх запорізької авторської пісні Олександр Паталах подякував їй за невтомну працю в обраному напрямку та розчулено згадав добрим словом запорізьких метрів жанру, які зараз далеко чи пішли у засвіти.
Заступник ректора Запорізького національного університету Геннадій Васильчук
мовив про величезну просвітницьку і педагогічну роботу Олени, яка 16 років вела у виші студію авторської пісні та майже п‘ять років викладала курс “Театр поетичної пісні” для студентів акторського факультету ЗНУ.
Голова Всеукраїнського об’єднання діячів авторської пісні України, координатор проектів програми «Культурна столиця» (м. Дніпро) Вадим Гефтер нагадав про вагомий внесок Олени Алексеєвої у розвиток авторської пісні в Україні.
Директорка міського палацу дитячої та юнацької творчості Запорізької міськради Людмила Маринюк розповіла про традицію проведення на базі палацу дитячо-юнацьких фестивалів-майстерень “Сонячний зайчик” і пораділа, що віднедавна пані Олена цілком у розпорядженні дітей та юнацтва.
Щиро привітали пані Олену етно-фольк дует “Жайворонки” (Євген Жаворонков та Тетяна Дудка) та джаз-дует «Just Duet» (Володимир Гітін та Олександра Михайленко), – колеги по роботі у ПК “Титан” (часів його існування у якості самостійного повнокровного міського осередку культури) .
Порадували слухачів майстер виконання на ударних інструментах Сергій Хмиров та соліст Запорізької обласної філармонії Микола Квєтков. З вітальним словом і щемливою піснею “Лист” озвалася з Іспанії відома авторка і співачка Любаша (Тетяна Залужна).
Шквал оплесків отримало веселе музичне вітання колег із Запорізького академічного обласного театру юного глядача (Театр молоді).
“Ми вітаєм з ювілеєм королеву сцени,
Дружню, щиру і завзяту зірку Мельпомени!
Наша чарівна Олена – Жінка, що співає
Про красу, любов і дружбу,
Що життя – триває!!!” – від душі співали, підтанцьовуючи, Любов Фриган, Інна Яновська, Сергій Цевельов та Надія Петренко. А потім Надія Петренко висловила Олені Алексеєвій найкращі побажання від імені Національної спілки театральних діячів України та громадського об’єднання “Запорізьке театральне товариство”.
Представниці громадського об’єднання “Запорізькі Берегині” на чолі з журналісткою-волонтеркою Оленою Шевчук нагадали про благодійну діяльність “Запорізького Центру авторської пісні”, художньою керівницею якого також є Олена Алексеєва. Про те, як вона залучала до підтримки Запорізького військового госпіталю міжнародне бардівське середовище. Як автори і виконавці в Німеччині, Америці, Ізраїлі відгукнулися потужною допомогою. Як на численних концертах БардПідтримки у Запоріжжі збирали кошти на медичне обладнання та ліки для поранених бійців.
На думку Олени Шевчук, Олена Алексеєва своїми справами стала однією з берегинь Запоріжжя. Тож на творчому вечорі лишилося здійснити урочисту її посвяту до лав цієї громадської організації. Що й було зроблено).
Усі вітання й побажання, як пазлики, вкладалися до цілісної структури концерту-вистави, у якій пані Олена продемонструвала усе різнобарв’я своїх творчих можливостей. Артистка співала соло, дуетом (з актором Жаном Сєлєзєнєвим), в ансамблі з артистами Театру поетичної пісні (Єлизаветою Нестеровою, Оленою Даниленко-Медуновою, Олегом Ільїнським та Жаном Сєлєзєнєвим), під власний гітарний акомпанемент та у супроводі оркестру. В кожному творі актриса виявляла його драматургічну глибину, а коли він вимагав додаткових засобів виразності, як, наприклад, «Романс Коломбіни» Євгена Клячкіна, – танцювала…
В оригіналі та чудових українських перекладах Валерія Марченка, Юрія Чайки, Миколи Чернявського та Юрія Шибінського звучали прекрасні пісні Юрія Візбора, Булата Окуджави, Семена Каца, Алі Хайтліної. А твори нашого земляка Віктора Берковського немов проклали місток до запорізьких авторів: Олександра Медка, Олександра Виженка, Жана Сєлєзєнєва і Марини Брацило. Майстерно сплетені в містке сенсове полотно, твори класиків і сучасників промовляли до слухачів емоційно-пекуче і модерно.
У другому акті літературно-пісенна композиція Олени Алексеєвої на теми вини і спокути, війни і Всесвіту, страждань і милосердя, щемних спогадів і світлих мрій не в одного слухача викликала відчуття катарсису.
Фінальна пісня “Ми повернемося” (композитор Людмила Барон (Дюссельдорф), вірші Вані Якимова (Київ) у перекладі українською мовою Світлани Єфремової) стала концентрацією віри й надії усіх наших вимушених переселенців, серед яких зараз і пані Олена разом з мамою…
Зрежисувати ювілейний вечір Олені Алексеєвій допоміг Валерій Степанов, а вів програму з притаманним йому шармом відомий кіноактор і журналіст Олександр Третяченко. У концерті також брали участь музиканти Ганна Приступа (флейта), Володимир Величко (скрипка), Вадим Шаламов (кнопковий акордеон), Сергій Хмиров (ударні), Микола Ісаєв (бас-гітара).
Друзі, яких зібрала Олена Алексеєва, своєю чергою зібрали 35 тисяч гривень на підтримку запорізького військового госпіталю. Серед них не можна не згадати багатьох членів Запорізької обласної ради ветеранів.
Тато пані Олени Іван Солодовник майже 20 років очолював цю організацію, і 16 років організовував телемарафон “Пам’ять“, де збирали кошти на потреби ветеранів другої світової війни, а з 2014 року – і на допомогу бійцям АТО і переселенцям.
Тепер представниці спілки Валентина Іванівна Матвеєва та Ніна Олексіївна Компанієць, дізнавшись про шляхетну мету ювілейного вечора доньки Івана Васильовича Олени Алексеєвої, кинули, як-то кажуть, клич серед своїх, і люди дуже літнього віку зібрали три тисячі гривень та передали їх на лікування наших героїв. Дякуємо їм та усім благодійникам!
Многая літа Олені Алексеєвій та усім її творчим проєктам! Щасливого повернення додому і нових звершень!
Ганна ЧУПРИНА, фото Бориса ДВОРНОГО, Галини ЛУК’ЯНОВОЇ та Олени ШЕВЧУК