Мобілізація вразливих. Як на Запоріжжі гуртуються активістки задля розвитку громад

Мобілізація вразливих. Як на Запоріжжі гуртуються активістки задля розвитку громад

Для активних мешканок територіальних громад [ТГ], які бажають щось змінити у своєму житті на краще, вже кілька років відкриваються досить цікаві можливості. Зокрема, через різноманітні проєкти, що фінансуються програмами, започаткованими ООН та країнами Європейського Союзу.

Наприклад, в позаминулому році у проєкті «Просування прав людини та ґендерної рівності за допомогою мобілізації громад» взяли участь жителі Біленьківської, Комишуваської, Остриківської, Комиш-Зорянської та Гірсівської ОТГ (на той момент вони називалися об’єднаними територіальними громадами – ОТГ). В результаті в одній громаді з’явився жіночий центр саморозвитку. В іншій – впроваджена спільна з поліцією програма безпеки, яка передбачає вуличне освітлення та встановлення камер спостереження. А у ключовий документ Комишуваської ОТГ – Стратегію розвитку – були внесені гендерні питання.

Взагалі багато жінок, які до цього моменту були фактично виключені з суспільного життя, завдяки участі у проєкті набули необхідний досвід та авторитет серед мешканців, і на минулих виборах пройшли до місцевих рад.

З серпня поточного року Український жіночий фонд за підтримки Фонда Чарльза Стюарта Мотта започаткував близький за духом проєкт «Внутрішньо переміщені особи та приймаючі громади: розбудова толерантності через діалог». У ньому беруть участь ТГ Черкаської, Харківської, Полтавської та Запорізької областей.

На Запоріжжі партнерською організацією виступає ГО «Укрпростір», а координаторкою є громадська діячка та менеджерка Наталя Селюкова. «МИГ» поцікавився у пані Наталі подробицями цього проєкту.

Наталя Селюкова фото
Наталя Селюкова

“На стадії обговорення плану дій у червні-липні цього року було вирішено, що проєкт не обмежуватиметься лише внутрішньо переміщеними особами, – розповідає пані Наталя. – Ці люди вже п’ять-шість років живуть поруч з нами, і досі виокремлювати їх не дуже коректно.

Звісно, у них є певні проблеми, але такі ж чи схожі є у представників інших вразливих груп – батьків-одинаків, багатодітних сімей, літніх людей, дівчат та хлопців з інвалідністю, людей, які проживають з ВІЛ, тощо. Тому він є відкритим для активних представників усіх цих категорій”.

За словами пані Наталі, у Запорізькій області були обрані Пологівська міська, Приазовська селищна та Преображенська сільська ТГ, представники яких виявили найбільшу зацікавленість щось змінювати.

Допомога їм надаватиметься через технологію мобілізації, яка апробована в Європі, а також у Донецькій та Луганській областях, і містить кілька поступових кроків. На практиці це виглядає наступним чином.

Протягом вересня-жовтня у громадах відбулися презентації проєкту, після чого активісти сформували групи самодопомоги. Зокрема, у Преображенській громаді до такої групи увійшли жінки, що виховують дітей з інвалідністю, матері-одиначки, ветерани АТО-ООС та багатодітні родини. У Пологівській громаді сформувалось три групи з різних сіл.

Кожна з груп обрала мобілізаторку, яка відповідатиме за злагоджені дії активістів всередині конкретного населеного пункту.

Попереду в членів груп самодопомоги півроку навчання. Серед предметів – лідерство та командоутворення, проєктний менеджмент, комунікаційна компонента, права людини та гендерна рівність, адвокація тощо. Заняття будуть проходити онлайн орієнтовно раз на три тижні.

Після цього групи мають зібрати дані для створення гендерного профілю громади. “Це дуже важливий документ, який допомагає зрозуміти реальний демографічний та соціальний стан, до аналізу якого у влади не завжди доходили руки. Це і реальні проблеми вразливих категорій, і доступ до ресурсів, і багато іншого. Спілкуючись безпосередньо з мешканцями — від дверей до дверей, більше можливості з’ясувати, що відбувається, і простіше побудувати діяльність відповідно до людських потреб”, – пояснює пані Наталя.

Гендерний профіль громади підкаже, які конкретно проєкти треба підготувати. Після цього відбудеться конкурс мінігрантів на їхню реалізацію, яка розпочнеться орієнтовно у квітні-травні 2021 року.

Паралельно відбуватиметься налагодження співпраці з органами місцевого самоврядування та залучення до роботи ширших категорій населення.

Проєкт фінішуватиме 30 вересня 2021 року. «МИГ» бажає його учасникам успіхів та обіцяє неодмінно розказати про конкретні результати.

Ганна ЧУПРИНА

(Visited 90 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *