Остання декада була присвячена перемовинам на різних рівнях та форматах про військову допомогу Україні.
Європейська рада під час саміту 9 лютого у Брюсселі привітала оперативне постачання військової техніки для України державами-членами ЄС . «Настав час проявити свою непохитність і рішучість та надати Україні нашу максимальну підтримку. По-перше, на військовому фронті: боєприпаси, артилерію, транспортні засоби, системи оборони. Це потреби, на які ми повинні негайно відреагувати», — зазначив голова Європейської ради Шарль Мішель.
Європейська рада рішуче засудила дії Росії, а також запевнила у непохитній підтримці ЄС незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України та її права на самооборону.
9-й «Рамштайн»: пріоритет – важка техніка, ППО, боєприпаси
Дев’яте засідання Контактної групи з питань оборони України [формат «Рамштайн»] відбулося у Брюсселі 14 лютого. У ньому взяли участь міністри оборони 53 країн. Деякі ЗМі дещо поспіхом нарекли засідання «літаковим», хоча аналітики попереджали: «танкове питання» розглядалося кілька місяців, і лише на попередньому, восьмому засіданні Контактної групи, яке відбулося 20 січня, було прийняте відповідне рішення.
Так і сталося: про літаки на дев’ятому «Рамштайні» фактично не йшлося. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив лише, що обговорення щодо винищувачів ведуться, та вони – не на часі: “Наш нинішній нагальний пріоритет – важка техніка, сучасні системи протиповітряної оборони, боєприпаси – все те, що потрібно, аби гарантувати, що Україна отримає сучасні системи, які їй обіцяли і які можуть переломити ситуацію на полі бою”.
Наголос робиться на важкій бронетехніці, яку західні країни вже зобов’язалися надати Україні. А ще — підготовці українських сил з тим, щоб вони могли використовувати цю техніку злагоджено з іншими підрозділами конкретно для деокупації територій.
Загалом, як оголосив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі, “танкова коаліція” складається з 11 країн (йдеться і про Leopard 1 та Leopard 2, і про модифіковані радянські Т-72), а 22 країни пообіцяли надати бойові машини піхоти. Ключове питання – в тому, як швидко ця техніка доїде до України.
Ще одна не менш важлива проблема – нестача артилерійських боєприпасів, які в Україні витрачаються рекордними з часів Другої світової війни темпами. Як пише «Європейська правда», судячи з публічних заяв, учасники “Рамштайну” роблять ставку на запуск додаткового виробництва снарядів.
Після «Рамштайну» українська й американська сторони згадували питання підзвітності щодо військової техніки, яка передається в Україну. Західні союзники не проігнорували останні корупційні скандали в Міноборони. Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Київ готовий до співпраці в питанні обліку зброї.
НАТО збільшуватиме військові видатки
Майже паралельно з Контактною групою з питань оборони України в Брюсселі тривала зустріч очільників оборонних відомств країн НАТО. Ключовий її висновок, який ЄвроПравда чула від колег і спікерів, можна звести до однієї тези: потрібно більше вкладати в оборону. Зокрема, на “міністеріалі” було погоджено план подальшої розбудови оборони Альянсу, захисту критичної інфраструктури, обговорено можливі шляхи збільшення військових видатків.
Європарламент 16 лютого схвалив резолюцію до першої річниці з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у якій висловлює осуд діям Кремля та закликає надати Україні усю необхідну допомогу, у тому числі розглянути можливість передачі західних винищувачів.
Вони закликають уряди країн ЄС серйозно розглянути надання Україні винищувачів, гелікоптерів, необхідних ракетних систем та суттєво збільшити постачання боєприпасів, аби Україна могла не лише захищатися, але й повернути повний контроль над усією територією у межах своїх міжнародно визнаних кордонів.
17-19 лютого відбулася Мюнхенська безпекова конференція. На ній Верховний представник ЄС Жозеп Боррель закликав партнерів пришвидшити постачання зброї Україні: “Ми витратили забагато часу на прийняття критично важливих рішень, зокрема, про надання танків. Для перемоги у класичній війні потрібні танки. Ти не виграєш без цього виду зброї. Члени Союзу мають швидко надати Україні зброю, яка у них є, на додачу до тієї, яку вони уже пообіцяли”
Не лише разом, а й поодинці
Тим часом різні країни й нарізно посилюють військову підтримку України.
Наприклад, широка більшість у Стортингу [парламенту] Норвегії, досягла згоди щодо багаторічної програми підтримки для України на майже 7 млрд євро. Програму підтримки назвали ім’ям лауреата Нобелівської премії миру Фрітьйофа Нансена, який у своїй роботі 100 років тому доклав зусиль для допомоги у тому числі Україні. Щорічні внески у рамках програми складатимуть понад 1,3 млрд євро, допомога надаватиметься регулярно. “У 2023 році половина наданої допомоги буде у вигляді військової допомоги”, – деталізував прем’єр Йонас Гар Стьоре.
Чехія і Нідерланди вироблятимуть для України мобільні системи ППО для боротьби з дронами. Нідерланди оплатять сотню модифікованих всюдиходів Toyota, оснащених парою скорострільних кулеметів, які можуть протидіяти, наприклад, безпілотникам. Вони також придбають необхідні боєприпаси у чеських компаній.
Швеція надала Україні 6 катерів, які можна використовувати як понтонні переправи.
Сполучені Штати уклали з двома виробниками контракти на виробництво снарядів для гаубиць калібру 155 мм, щоб закривати потреби України.
20 лютого у Києві побував президент США Джозеф Байден, який анонсував новий пакет військової допомоги вартістю 500 млн доларів. “Анонсований сьогодні пакет включає боєприпаси для HIMARS та гаубиць, більше за Javelin, протитанкові системи, системи повітряного спостереження, щоб захистити український народ від бомбардувань”, – сказав Байден.
За повідомленнями Телеграм-каналу «Європейської правди» матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”