В Запорожье презентовали четвертый выпуск «Устной истории российско-украинской войны» – сборника воспоминаний украинских военных.
Проект был начат в 2014 году учеными из Запорожского национального университета при поддержке Департамента культуры, туризма, национальностей и религий Запорожской ОГА, а позже к нему приобщился и Институт национальной памяти. Ученые ЗНУ и волонтеры начали проводить, собирать и исследовать биографические интервью военных ВСУ, личного состава Нацгвардии, бойцов добровольческих батальонов, переселенцев и представителей служб, которые работали на освобожденных территориях, чтобы зафиксировать настоящую хронологию военных событий новейшей истории Украины.
“Проект існує виключно в Запорізькій області. За цей період із 2014 року було підготовлено матеріалів на десять томів. Усна історія — це частина історіографії, яка дає можливість розповісти історію з погляду пересічного громадянина. Перший том, який ми видали 2014 року, був більш загальним — про всіх учасників конфлікту з нашого боку. Структура цікава тим, що в збірках показана не лише війна, а й те, як ці люди сприймали все, коли був Майдан і на початку конфлікту. У наступних томах можна знайти історії про ідейно-політичних антагоністів, наприклад про беркутівців і майданівців, які перетинаються на війні, і як вони разом захищають країну від спільного ворога”, – рассказал нам директор Департамента культуры, туризма, национальностей и религий Запорожской ОГА, редактор сборника Владислав Мороко.
Очередной, четвертый выпуск академического издания посвящен всему составу добровольческих формирований. Их возникновение и роль в войне описана через воспоминания отдельных бойцов батальонов «Донбасс», «Айдар», полка «Азов», корпуса «Правый сектор».
“У книжці зібрано 15 інтерв’ю з членами військових батальйонів, передусім із Запоріжжя. Добровольці є дуже свідомою та активною частиною війська і зробили великий внесок, змогли на початку війни втримати ситуацію і показати, що Україна може захищатися. У роботі над інтерв’ю ми спочатку вивчали біографію людини, те, як вона оцінює події. Добровольці — завжди говорять так, як воно є, бо над ними не стоять політики, керівники і їм нічого приховувати”,– рассказал «МИГу» доцент кафедры новейшей истории Украины ЗНУ, редактор сборника Алексей Штейнле.
Основной тираж рассылается библиотекам Запорожской области, распространением издания по Украине займется УИНП.
Евгений ТЕРЕЩЕНКО, фото автора