Центр економічної стратегії та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провели аналіз закупівель будівництва, до яких відносяться в тому числі закупівлі з відбудови та відновлення, на основі даних системи Prozorro за 2023 рік. Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні.
Станом на кінець 2023 року прямі втрати внаслідок російського вторгнення становили $152 млрд, а потреби у відновленні – $486 млрд. При цьому коштів на відновлення виділяється значно менше. Річний обсяг тендерів у будівництві та поточному ремонті становить 283 млрд грн за підсумками 2023 року (близько $8 млрд). У 2024 році пріоритетні витрати на реконструкцію та відновлення становлять $15,3 млрд.
“Ресурси для відбудови обмежені, і дуже важливо, щоб вони витрачались у найбільш ефективний спосіб – аби приносити якомога більше користі для України та життя людей. Тож належне функціонування публічних закупівель — це інструмент стабільного економічного відновлення України. Саме тому представництво ЄС в Україні активно співпрацює з Урядом у цій сфері”, — сказав Хенрік Вітфельт, керівник відділу державного фінансування, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні.
Всього за кодом будівельних робіт та робіт з поточного ремонту у 2023 році успішно завершили 173 тис. закупівлі на суму 283 млрд грн.
Аналіз закупівель виявив низку проблем у закупівлях відбудови. Про це розповів старший економіст Центру економічної стратегії Володимир Ланда.
Так, у 2023 році, на закупівлях з будівництва та відбудови спостерігалась низька конкуренція. У закупівлях з використанням електронної системи Prozorro середній показник конкуренції був близько 1,4 учасника на тендер. Тоді як у Державного агентства з відбудови та відновлення — понад 2,2 учасника.
Ще одна проблема — це дроблення закупівель. У 2023 році в інтервалі 180-190 тис. грн було проведено 2,9 тис. закупівель, в інтервалі 190-200 тис. грн — 15,6 тис. закупівель, а в інтервалі 200-210 тис. грн — 0,6 тис.
Є проблема у великій кількості нормативно-правових актів, які регулюють сферу закупівель, і до того ж, змінюються дуже часто. Крім цього, за словами Ланди, є і проблема з відкритістю проєктних кошторисів.
Аналітики ЦЕС та ІЕД розробили низку рекомендацій для підвищення прозорості та ефективності закупівель з відбудови та відновлення. Кінцеіва мета – зробити закупівлі відновлення більш ефективними, коли за свої кошти держава отримуватиме послуги належної кількості та якості, а конкурентні приватні та державні компанії мають змогу розвиватися, отримуючи замовлення.
*Ця новина підготовлена в рамках проекту “Контроль витрат на відновлення”, що фінансується Європейським Союзом. Проєкт є спільною роботою Центру економічної стратегії, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”. Всі учасники проєкту є членами коаліції RISE.