Незважаючи на те, що літо в самому розпалі, прокремлівські оператори інформаційних маніпуляцій цього року, схоже, не отримують відпустки. Оскільки незаконна агресивна війна Росії проти України насправді не відповідає планам Кремля, російський уряд намагається переконати світ, що війна — це мир, свобода — це рабство, а невігластво — це сила. Про це у черговому огляді “Як купувати друзів і обманювати людей” (How to buy friends and deceive people) повідомляє EUvsDisinfo – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності. Пропонуємо ознайомитися з його перекладом із незначними скороченнями
Минулого тижня Кремль прийняв 2-й російсько-африканський саміт у Санкт-Петербурзі, на якому були присутні лише 17 глав африканських держав, порівняно з 43 минулого разу. Нещодавній саміт став продовженням першого, який відбувся в Сочі ще в 2019 році. Біля Чорного моря Кремль взяв низку рожевих зобов’язань перед африканськими лідерами. Швидка перемотка вперед до сьогодення та жорстокості, насильства, мародерства та дезінформації по всій Африці підтримуваними та фінансованими Кремлем військами Вагнера є, мабуть, найочевиднішими “досягненнями” Кремля у зобов’язаннях перед Африкою.
Прокремлівські інформаційні маніпулятори не впустили слушної нагоди та спробували підняти пил навколо зустрічі на високому рівні. 26 липня, у той самий день, коли в Нігері почався державний переворот, і за день до російсько-африканського саміту, у Facebook було завантажено зображення Євгена Пригожина (офіційно не помічений у Росії після його спроби заколоту в червні) разом із Фредді Мапукою, послом Центральноафриканської Республіки. Швидко щонайменше 10 інших каналів Facebook і 30 каналів Telegram з різними підписами поширили зображення. Деякі дописи стверджували, що Пригожин проводить зустрічі з високопосадовцями та військовими з Центральноафриканської Республіки, Малі та Нігеру. Інші натякнули, що Вагнер готується спеціально для місії в Нігері.
Це була далеко не вся увага, яку отримав Вагнер (точніше, придумав собі). Наступного дня офіційний канал групи Вагнера в Центральноафриканській Республіці @officersunion опублікував у Telegram повідомлення зі світлиною, на якій нібито зображено акцію протесту прихильників Вагнера, яка проходить у Малі. Кілька годин потому в тому ж обліковому записі було опубліковано подібне повідомлення з відео, на якому зображені протести прихильників Вагнера, що цього разу нібито відбуваються в Буркіна-Фасо. Того вечора @officersunion завантажив повідомлення із зображенням третьої акції протесту на підтримку Вагнера, яка нібито відбулася в Центральноафриканській Республіці. Кілька облікових записів Telegram, пов’язаних із Wagner, поширили ці публікації, отримавши понад 250 000 переглядів за перші 24 години.
Примітно також, що інцидент почався приблизно в той же час, коли була оприлюднена аудіозаява нібито Пригожина, в якій він стверджував, що він підтримує переворот в Нігері та оголосив, що у нього є тисяча найманців Вагнера, готових відправитися в Африку підтримати нову адміністрацію.
Не буде тобі зерна, друже
Одним із актуальних питань у центрі саміту була продовольча безпека, а точніше Чорноморська зернова ініціатива, яка забезпечила безпечне транспортування зерна з регіону. Як ми всі добре знаємо, термін дії угоди закінчився 17 липня, оскільки Росія вийшла з неї. EUvsDisinfo висвітлювала прокремлівську дезінформацію навколо угоди у двох останніх статтях.
У Санкт-Петербурзі, намагаючись виключити Україну з зернової угоди та завоювати африканські серця та уми, Путін пообіцяв шістьом африканським країнам до 50 000 тонн безкоштовного зерна протягом трьох місяців після Росії виходу. Якщо говорити про контекст, то станом на липень 2023 року майже 33 мільйони тонн зерна та інших продуктів харчування було експортовано через Чорноморську зернову ініціативу до того, як Росія із неї вийшла. Пропозиція Путіна була не такою, на яку сподівалася більшість учасників, і після двох днів зустрічей африканські лідери залишили Росію без нової зернової угоди.
Щоб виправдати вихід Росії з Ініціативи, кремлівський апарат маніпулювання інформацією продовжував оманливо наполягати на тому, що угода стала бізнесом, який наповнює західні кишені за рахунок тих, хто її потребує. Це неоднозначне твердження не підтверджено жодними доказами та є частиною ширшої кампанії дезінформації, спрямованої проти Ініціативи. Усе це хибне позерство має на меті перекласти провину за світову продовольчу кризу з Росії на ЄС та інші західні країни. Ми можемо бути майже впевнені, що Кремль продовжуватиме цинічно використовувати продовольчу безпеку, а це означає, що ви почуєте від нас більше про це дуже скоро.
Джерело та ілюстрація EUvsDisinfo
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.