Візит мовного омбудсмена пов’язаний із розробкою у Запоріжжі мовної програми
На третю зустріч робочої групи, що працює над Програмою всебічного розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя Запоріжжя на 2024-2030 роки, у місто приїхав Уповноважений з захисту державної мови Тарас Кремінь.
Про це повідомила секретар Запорізької міської ради Регіна Харченко, уточнивши, що у Запоріжжі нині “фіналізують підготовку Програми та вносять фахові рекомендації від пана Тараса”.
Зазначимо, що у Запоріжжі досі не прийнято Програму розвитку і функціонування української мови (на рівні області подібна програма затверджена ще у 2022 році).
“Наша спільна мета: українська мова не раз на день у кабінеті, а використання поза його стін.
Міськрада має забезпечувати право громади на отримання інформації в усіх сферах життя. Не просто моніторити її впровадження в усіх сферах життя, а контролювати виконання, як цього потребує мовний закон України”, – каже Регіна Харченко.
Мовний омбудсмен наголосив: якщо Запоріжжя не збавлятиме темпів у підготовці мовної Програми, то може вийти в лідери серед інших обласних центрів за тривалістю реалізації.
Адже Програма буде діяти до 2030 року.
Також він звернув увагу на те, що вислови «м’яка сила», «лагідна українізація», «обережне запровадження мовного закону», «поступовий перехід до української мови» – це далеке минуле.
Повинна бути “наступальна українізація” – і це про виконання закону, якому 5 років.
Тому Кремінь рекомендував членам робочої групи при розробці Програми приділити особливу увагу саме контролю за виконанням закону та відповідальності.