Фахівці управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби в Запорізькій області разом із Муніципальною вартою Запоріжжя почали проводити моніторинг закладів ресторанного господарства щодо дотримання ними антитютюнового законодавства. Поки що головна мета заходу – це роз’яснювальна робота для суб’єктів господарювання, які порушують закон.
Вчора, 5 вересня, було відвідано 16 закладів, розташованих на бульварі Шевченка та частково на проспекті Соборному. У моніторингу також взяла участь газета «МИГ».
Під час заходу завідувач сектором контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів Денис Повищий перш за все розповідав власникам і робітникам барів та кафе про нові суттєві законодавчі зміни та залишав їм заздалегідь роздруковані інформаційні пам’ятки.
Нагадаємо, що з 11 липня цього року набули чинності додаткові антитютюнові обмеження та нові, дуже жорсткі штрафні санкції.
Відтепер у громадських місцях, зокрема у закладах ресторанного господарства, заборонено всі форми вживання тютюнових виробів; предметів, пов’язаних із їх вживанням; трав’яних виробів для куріння; електронних сигарет; пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння; кальянів. І це стосується не лише закритих приміщень, а також більшості літніх майданчиків. Порушенням також вважається саме розміщення на території закладу кальянів або попільничок – навіть якщо у момент перевірки ніхто не курить. Забороняється і будь-яка реклама тютюнових виробів.
Крім того, законодавством передбачено обов’язкове розміщення у всіх місцях, у яких заборонено куріння (зокрема у барах, кафе, ресторанах тощо) наочної інформації про таку заборону. Ці попередження мають бути єдиного затвердженого законом зразка, добре видимими для споживача (тобто таблички у підсобках не рахуються), надрукованими чітким шрифтом і кольорами, які забезпечують читабельність інформації.
Нажаль, перший же день моніторингу довів, що абсолютна більшість перевірених запорізьких барів та кафе відкрито ігнорують антитютюнове законодавство.
Так, із 16 закладів, які було відвідано, лише в одному не виявили жодного порушення антитютюнового законодавства. Це «Turkish café Istanbul» на бульварі Шевченка. У цьому кафе заборонено курити, в ньому немає ні кальянів, ні попільничок. Проте є в наявності добре оформлений куточок споживача та наочна інформація про заборону куріння.
Ще в двох закладах теж не дозволялося курити (бар «Chin-chin», кафе «Dolce vita»), але в них були відсутні в залах для відвідувачів відповідні таблички з попередженням про заборону куріння.
В інших барах і ресторанах було дозволено курити, а в багатьох пропонували для цього кальяни. Це «Watson-pab», «Peоple», «Шелест» та «Фієста» ресторанної групи «Лимонсоль», кафе «Розмарин», «Ресторація Файта», «Orvan-G», ресторан «Bella vita», бари «Бласт», «Облако» та «Сім собак», магазин «Kalyanchik».
Наприклад, у «Ресторації Файта» тютюнових виробів не продають, але палити дозволяють – за необхідності відвідувачам на столи ставлять попільнички.
У кафе «Шелест» можна було спостерігати, як за одним столиком відвідувачка курить, а за сусіднім обідає дитина і мимоволі теж дихає цим димом.
У кафе «Peоple» було особливо димно. Тут курили кальян і в закритому приміщенні, і на літньому майданчику. Тож специфічний запах був відчутний далеко за межами закладу. І це в обідній час, коли відвідувачів відносно небагато. Можна лише уявити, який важкий дух тут стоїть вечорами, коли заклад заповнений повністю.
У кафе «Семь собак» теж пропонують кальяни.
Але тут навіть не вдалося точно встановити суб’єкта господарювання. У самому кафе не виявилося навіть копій відповідних документів. В той же час за законом ця інформація має бути загальнодоступною для всіх відвідувачів і перебувати в «Куточку споживача». Однак тут у «Куточку споживача» знайшовся лише старий нікому не потрібний статут.
У магазині «Kalyanchik», як з’ясувалося, кальяни та суміші до них не лише продають, а й пропонують відвідувачам покурити прямо «не відходячи від каси». А це грубе порушення антитютюнового законодавства.
Даний моніторинг буде продовжено. Наразі його проводять з інформативною та попереджувальною метою. Але у випадку позапланових перевірок, якщо будуть виявлені порушення, то вже будуть застосовані штрафні санкції і до господарів кафе, і до відвідувачів, які порушують закон і курять у недозволених місцях.
Відповідальність за порушення антитютюнового законодавства
Для закладів ресторанного господарства за перше порушення заборони куріння чи розміщення попільничок та кальянів штраф складає 3000 гривень; за повторне порушення протягом року — 15000 гривень.
Пересічних громадян за куріння у заборонених законом місцях теж штрафуватимуть – на 170-340 грн.
Подання скарг на порушення антитютюнового законодавства
Якщо відвідувачі кафе, бару чи ресторану не бажають, щоб їх обкурювали, але власники закладу не забороняють це і таким чином порушують антитютюнове законодавство, можна звернутися зі скаргою в управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: 69036, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Маяковського, будинок 20-А; або за телефоном 061 239 73 27.
Більш повна контактна інформація за посиланням.
Також Центр громадського здоров’я МОЗ України розробив мобільний застосунок для подання скарг на порушення антитютюнового законодавства. Скаргу можна подати через вебсайт.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки