Клятий коронавірус, зараза, відтермінував шляхетні й дуже потрібні Запоріжжю, Україні та всьому людству плани – запобігти кліматичним змінам шляхом висадки планетарного ботанічного саду.
Карантин оголосили… вчасно
«МИГ» збирався нагадати запоріжцям, що на 21 березня запланована масштабна акція «Озеленення України» з висадки протягом доби одного мільйона дерев [про те, хто і як долучився до організації цього заходу в нашому місті, ми розповіли в номері від 12.03]. Та через карантин організатори проєкту повідомили про його перенесення на осінь.
Єдине, що трохи тішить: карантин оголосили вчасно. Чому? Бо, як повідомив регіональний координатор проекту, голова ГО «Планета Ботанічний сад» Сергій Кунатенко, Запорізьке лісництво зголосилося подарувати громадськості більше двох тисяч сіянців дубочків, які мали бути викопані 16-18 березня та приставлені на кілька днів на міський майданчик, звідки їх могли узяти усі охочі. І було б значно гірше, якби сіянці були вже викопані, – але не посаджені через заборону масових зібрань.
Відновлюємо ліси разом
Наприкінці минулого тижня «МИГ» дізнався також про потужну ініціативу Державного агентства лісових ресурсів України «Відновлюємо ліси разом», присвячену Міжнародному дню лісу та призначену на 21-29 березня. І дуже шкодував, що не вистачає часу, аби в деталях розповісти й закликати мешканців області долучитися також і до неї. Та в п’ятницю, 13-го, на своїй сторінці у Фейсбуці голова Держлісагентства Андрій Заблоцький повідомив про відміну проведення масових заходів у рамках Всеукраїнської акції «Відновлюємо ліси разом». Додавши, що у Європі заходи з відзначення Міжнародного дня лісу 21 березня також переносяться.
Новину приємною назвати не можна. Але… Доки сидимо в очікуванні, коли вірус відступить, знайомимося ближче з марафоном садіння лісу та й загалом зі станом справ у «зеленому» господарстві нашої області, з якими «МИГ» познайомив начальник Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Селюк.
“У Міжнародний день лісу була запланована висадка п’яти мільйонів дерев, – розповідає Володимир Іванович. – Конкретно по Запорізькій області це мало бути 84 тисячі сіянців та саджанців. А в період з 21 по 29 березня мав відбутися «Марафон садіння лісу», який передбачав залучення широких верств населення. Ми ретельно підготувалися, аби взяти участь в акції міг кожен охочий. Спочатку на пунктах базування лісники проведуть короткий інструктаж, а далі відбудеться висадка одно-дворічних саджанців за допомогою спеціального обладнання”.
Попереду ще День довкілля [18 квітня], та й у травні багато «природних» дат, тож плани не скасовуються. Акція Держлісагентства «Відновлюємо ліси разом» включатиме в себе не тільки створення лісових насаджень, а й заходи з озеленення шкіл районів області, парків, скверів.
До акції залучатимуться школярі, студенти, місцеві жителі, представники влади, депутати, представники ЗМІ, громадські активісти.
Коли вірус капітулює, відбудеться Марафон
Орієнтовні місця озеленення в рамках громадської акції «Відновлюємо ліси разом» по державних лісогосподарських підприємствах області:
Бердянське лісове господарство:
- Приморська ЗОШ І-ІІ ступенів №3;
- Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ступенів;
- Токмацька спеціальна загальноосвітня школа – інтернат;
- Долинська ЗОШ І-ІІІ ступенів;
- Бердянська загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІІ ступенів;
Запорізьке лісомисливське господарство:
- Вільнянський р-н, с. Михайлівка;
- м. Запоріжжя, район обласної лікарні;
- смт Новомиколаївка;
Кам’янсько-Дніпровське лісове господарство:
- Кам’янсько-Дніпровська загальноосвітня санаторна школа-інтернат;
- с. Велика Білозерка;
- Іванівська НВК №1;
Мелітопольське лісомисливське господарство:
- с. Богатир, с. Семенівка, ур. Мирне в Семенівському лісництвіві,
- с. Соснівка, смт Приазовське, ур. Нововасилівка Приазовського лісництва;
- Шелюгівське лісництво;
- Старо-Бердянське лісництво, с.Соснівка;
- Богатирське лісництво;
Пологівське лісомисливське господарство:
- Оріхівське лісництво;
- м. Оріхів;
- Пологівське, Гуляйпільське та Більманське лісництва.
У селищі міського типу Новомиколаївка, в містах Оріхові та Енергодарі відбудеться озеленення скверів.
А в Мелітополі, чиєму лісомисливському господарству виповнюється 175 років, буде закладено новий парк, де буде висаджено 175 дерев.
Бережімо ліси щодня
Володимир Селюк розповів також про попередню роботу управління.
Наша область в плані лісорозведення завжди була дотаційною. Цінні породи, придатні для будівництва чи виробництва меблів, через кліматичні умови у нас не ростуть, тож заробляти на деревині не випадає. Держава на кошти для потреб лісорозведення не дуже щедра, проте минулого року управління уклало угоду про співпрацю із Запорізькою облдержадміністрацією. Це дозволило у 2019 році відтворити лісів на площі 523 га [471 га садіння лісу та 52 га природне поновлення лісу], що в більш ніж 100 разів перевищує площу суцільних зрубів на території області.
За допомогою місцевої влади в поточному році планується створення лісових культур на площі 301 гектар. Лісники розраховують і на кошти держбюджету. За умови їх надходження будуть насаджені 142 гектари.
Основний обсяг посадок припаде на осінь, проте й весною лісники не сидять склавши руки: вже висаджено 34,5 тисячі сіянців та висіяно 850 кг жолудя на площі в 20 гектарів. Окрім того, до літа планується висіяти в розсадниках лісового насіння деревних та чагарникових порід на площі 5,6 га та провести доповнення на площі 86 га.
Володимир Іванович розповів також, що в усіх районах нещодавно створені шкільні лісництва, аби залучити молодь до покращення та бережливого ставлення до не надто потужного зеленого убору нашої області. Бо найбільші втрати в лісництвах не від незаконних порубок, хоча й з чим клопоту вистачає, а від лісових пожеж. У 2017 році в області вигоріло 820 гектарів лісів. Порахуйте, скільки треба зусиль, грошей та років, аби їх відновити. В наступні роки завдяки попереджувальним заходам ця цифра істотно зменшилася.
Тож гостримо лопати для майбутніх посадок, вивчаємо літературу про догляд за деревами та слідкуємо, аби несвідомі сусіди не палили в спеку багаття серед лісу та не кидали недопалків.
Ганна Чуприна