ДЕНЬ 686-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ — DAY 686 RUSSIAN AGRESSION
Всесвітній день метро
10 січня 1863 року в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену завдовжки шість кілометрів, яку побудували за проектом Чарльза Пірсона.
Вона складалася з семи станцій, Вагони метро обладнали газовим освітленням. Із першого дня роботи практичність і функціональність нового виду міського транспорту перевершила всі очікування. Тому влада вирішила продовжити лінію в Лондоні ще на 30 кілометрів.
Будівництво метрополітену розпочалося після винаходу англійським інженером Марком Брюнелем у 1814 році прохідницького щита. На цей винахід його надихнуло спостереження за морським молюском, який може самостійно пробурити отвори в уламках затонулих кораблів.
Саме завдяки використанню прохідницького щита 1842 року закінчили будівництво тунелю під річкою Темза. Цей тунель став прототипом метрополітену і підштовхнув до створення цього виду транспорту.
Для XIX століття це була резонансна подія, адже в більшості країн світу основний транспортом залишався кінний.
В наш час метрополітен має важливе значення для міської інфраструктури, адже завдяки його потужностям можна перевозити велику кількість пасажирів. Метро доступне за будь-яких погодних умов, воно безпечне і швидке.
Найглибша станція метрополітену знаходиться у Києві – платформи «Арсенальної» йдуть під землю на 105 метрів.
10 січня проводиться День чорного шоколаду. Ці січневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Чорний шоколад – улюблений смаколик мільйонів людей у цілому світі. Він не лише смачний, а й корисний. Дієтологи радять споживати його навіть тим, хто на дієті (щоправда, 1 – 2 кубики). Шоколад позитивно впливає на мозок та серце й дарує відчуття щастя.
Чорний шоколад,на відміну від молочного, вирізняється тим, що зазвичай містить від 56 до 90 відсотків тертого какао. Тому він містить значно більше теоброміну – алкалоїду, дія якого подібна до кофеїну, хоча слабша за нього. Високий вміст какао робить смак чорного шоколаду глибоким і менш солодким, з трохи сухою або розсипчастою текстурою.
10 січня на Багамських островах — День правління більшості, у Беніні — День Вуду, на Фолклендських островах — День Маргарет Тетчер, у Японії — День номера 110.
Як назвати дитину, яка народилася 10 січня
Іменини: Анатолій, Григорій, Зиновій, Макар, Павло, Петро, Феофан.
Талісманом людини, народженої 10 січня, є циркон. Мінерал природнього походження, який здатний лікувати свого власника. Здавна вірили, що циркон підвищує здатність імунної системи чинити опір різним недугам.
Цього дня народилися:
- 1973 рік — український композитор, мультиінструменталіст, дизайнер Данило Перцов;
- 1975 рік — український письменник Костянтин Коверзнєв;
- 1989 рік — плавець, чемпіон і призер літніх Паралімпійських ігор, майстер спорту України міжнародного класу Денис Дубров.
Пам’ятні дати 10 січня
- 49 рік до н. е. — Гай Юлій Цезар перетинає річку Рубікон і розпочинає похід на Рим;
- 1569 рік — у Любліні розпочинається сейм, присвячений питанням унії польської та литовської держав;
- 1863 рік — у Лондоні відкривається перша міська підземна залізниця — метро;
- 1867 рік — у Японії Токуґава Йосінобу стає 15-м сьоґуном сьоґунату Едо;
- 1901 рік — з відкриття нафтової вишки в Бюмоні (Техас) починається техаський нафтовий бум;
- 1920 рік — набуває чинності Версальський договір та, зокрема, Угода (статут) Ліги Націй;
- 1942 рік — компанія Ford Motor Company починає виробництво автомобілів моделі Jeep;
- 1946 рік — у Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбувається перше засідання Генеральної Асамблеї ООН, в якому беруть участь представники 51 країни;
- 1962 рік — стається найбільша в історії лавин катастрофа: обвал із Невадо-Уаскаран (Перу);
- 1972 рік — трамвайна аварія у Львові, в результаті якої загинуло 26 осіб;
- 1992 рік — в Україні впроваджують в обіг карбованець як купон Національного банку України;
- 1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Бразилією, Чилі та Великою Британією;
- 1994 рік — у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО приймають проєкт програми «Партнерство заради миру», до якої 1998 року приєднується і Україна;
- 2003 рік — Північна Корея заявляє про вихід із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Церковне свято. Сьогодні день ушанування пам’яті Григорія Богослова. Він був візантійським богословом і ритором, єпископом Назіанза і Сасима, константинопольським патріархом, одним із отців церкви, великим християнським святим.
Народився близько 330 року в Аріанзі, Каппадокія, у родині благочестивих християн. Його батько, Григорій Старший, був єпископом Назіанза, а його мати, Нонна, двоюрідною сестрою святителя Амфілохія, єпископа Іконійського.
Григорій Богослов навчався в найкращих школах Олександрії та Афін, де він зустрів свого друга Василя Великого. Вони разом проповідували проти єресі Македонія, яка заперечувала Божество Христа і Святого Духа. Григорій Богослов написав багато творів, у яких захищав православну віру і розкривав таємниці Святої Трійці. Також був відомий своїми віршами і проповідями, за що його прозвали Богословом. Він помер близько 390 року в Аріанзі.
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/959592.html
https://tsn.ua/other/yake 10-sichnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2486050.html