Команди Greenpeace та SaveDnipro у Запоріжжі разом з представником обласної адміністрації після встановлення радіаційного датчика на правому березі міста
Greenpeace вперше відвідав Запоріжжя, щоб разом із ГО SaveDnipro встановити у місті спеціальний радіаційний датчик. Датчик надаватиме додаткову інформацію для регіональної влади та місцевих мешканців у разі нових злочинних дій з боку росіян на Запорізькій АЕС
Станція радіаційного моніторингу, встановлена Greenpeace та SaveDnipro на правому березі Запоріжжя, інформуватиме про поточний стан радіаційного фону в місті та у випадку теракту росіян на ЗАЕС надаватиме додаткову інформацію про рівень гамма-випромінювання. До цього на правому березі міста не було жодного сенсору, що вимірює радіаційний фон і надає про нього публічну інформацію. Віднині датчик від Greenpeace та SaveDnipro передає дані про рівень радіації у реальному часі на онлайн-карту SaveEcoBot, яка 24/7 доступна для всіх охочих.
Окрім Запоріжжя, датчики розміщені у таких стратегічно важливих містах як Южноукраїнськ, Одеса, Южне, Тарутине та Умань.
«Датчики не можуть зупинити радіацію, але вони можуть надати надзвичайно важливу інформацію, яка може врятувати життя у випадку можливої навмисної ядерної катастрофи. Дослухаючись до голосу місцевих органів влади та політиків на півдні України, Greenpeace підтримує населення України. Працюючи пліч-о-пліч з місцевими органами влади та організаціями, ми зміцнюємо нашу здатність разом відстежувати ризики ядерної катастрофи та реагувати на них», — зазначив Ян Ванде Путте, фахівець з радіації Greenpeace.
Розміщенню передувало обговорення та погодження з місцевими громадами та обласними органами влади, відповідальними за реагування на ядерні надзвичайні ситуації. Зокрема, у співпраці з Запорізькою обласною військовою адміністрацією (ЗОВА) було обрано місце для встановлення датчика. Під час візиту до Запоріжжя представники Greenpeace та SaveDnipro зустрілися з заступником голови ЗОВА Євгеном Мироненком, директором департаменту захисту довкілля Антоном Петрухіним, начальником управління зовнішніх відносин та зовнішньоекономічної діяльності Артуром Бойко та директором департаменту з цивільного захисту населення Олексієм Карауловим щоб обговорити російські загрози з боку окупованої ЗАЕС, дізнатися більше про життя області в умовах постійних обстрілів та висловити підтримку місцевим мешканцям.
Експерти Greenpeace та SaveDnipro також зустрілися із головою Запорізької обласної ради Оленою Жук, яка подякувала за увагу до Запорізького регіону та допомогу, яку організації надають українцям.
Під час перебування у Запоріжжі Greenpeace та SaveDnipro відвідали острів Хортиця, де мали змогу побачити стан довкілля в місті після теракту на Каховській ГЕС. Після ознайомлення з ситуацією в Запоріжжі та області, спілкування з чиновниками та місцевими мешканцями, організації публічно закликали терміново запровадити санкції проти російської державної ядерної корпорації «Росатом», яка несе пряму відповідальність за окупацію ЗАЕС.
Дарина РОГАЧУК, комунікаційниця проєкту Зелене відновлення України Greenpeace