“Вітаю колег та глядачів”, – написав у соцмережі Віктор Андрієнко, український актор, що народився у Запоріжжі, найкращий Довгоносик усіх часів.
Професійне свято працівників кінематографії – День українського кіно – встановлений Указом Президента від 12.01.1996 № 52/96 і відзначається щорічно у другу суботу вересня.
Тобто сьогодні – 9.09!
Та доповнив своє привітання цікавими фактами про українське кіно:
Можна сказати, що українське кіно починається 130 років тому, коли у 1893 році, в Одесі, Йосип Тимченко, механік університету, створив прототип кінокамери. Власне на неї і відзняли перші фільми – «Вершник» і «Метальник списа».
Перший кіносеанс провели в 1896-му році. Його ініціював відомий фотографі, перший український оператор хроніко-документальних фільмів – Альфред Федецький.
В 1911-му в Україні відзняли перший німий фільм під назвою «Запорізька Січ».
В 1927-му світ побачила перша мультиплікаційна стрічка «Казка про солом’яного бичка» [збереглося усього декілька кадрів].
У 1928-му в Києві з’явилася перша кінофабрика.
«Ентузіазм. Симфонія Донбасу». Саме так називалася перша звукова вітчизняна картина, яку відзняв відомий режисер Дзиґа Вертов.
У 1964 році на екрани вийшов фільм Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», стрічка здобув 67 нагород. Кінофільм був признаний міжнародною спільнотою найкращим фільміом усіх часів і народів та замурованан у капсулі для майбутніх поколінь. Ця церемонія пройшла у Лондоні у річницю дня наподження Івана Миколайчука.
Фільм Ігоря Стрембіцького «Подорожні» став першою українською стрічкою, який здобув нагороду на Канському міжнародному фестивалі в 2005 році.
Кожен день, кожен рік українське кіно набирає сучасні формати, стає професійніше і цікавим не тільки українському глядачу але і всьому Світу.