Як повідомило головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, за 7 місяців 2023 року на території низки областей України зареєстровано 34 спалахи гострих кишкових інфекційних захворювань та 35 випадів ботулізму.
За результатами розслідувань спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань встановлено, що більшість з них (50%) пов’язані із закладами громадського харчування і торгівлі, та викликані сальмонелами, рота- та норовірусами.
З метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь, Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області звертає увагу операторів ринку на безумовне дотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Фахівці нагадують, що за порушення операторами ринку вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, санітарного законодавства, законодавства про освіту, захисту споживачів передбачена відповідальність згідно зі статтею 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18 травня 2017 року № 2042-VIII.
Водночас, кожен оператор ринку може провести самоконтроль своєї діяльності, використавши вичерпний перелік питань, що містяться в уніфікованих актах перевірок, які в своїй діяльності використовують інспектори Держпродспоживслужби.
З уніфікованими актами перевірок можна ознайомитись за посиланням.
Окремо слід зазначити, що за оперативними результатами розслідування випадків ботулізму встановлено, що більшість випадків пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні, рибні, овочеві консерви, гриби) та з вживанням риби домашнього приготування.
Важливо! Рекомендації щодо профілактики ботулізму
Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму: роздуті бляшанки, банки зі здутими кришками, банки, з яких щось витікає.
Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігаються понад рік, або термін зберігання яких сплив.
Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук та в місцях несанкціонованої торгівлі.
Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної риби, консервів (м’ясних, овочевих) домашнього приготування, які реалізуються в місцях несанкціонованої торгівлі
Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості або не впевнені, що їх виготовляли, зберігали та/або транспортували не належним чином.
Перед споживанням м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці. Токсин ботулізму за температури 80°С руйнується через 5-25 хвилин, за температури 100°С – у перші хвилини.
Отримати роз’яснення щодо вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів запоріжці можуть, зателефонувавши до управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за номером телефону: (+38061)239-73-19.