ДЕНЬ 547-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 547 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 129 днів.
24 серпня 2023 року Україна святкує 32-гу річницю незалежності.
24 серпня 1991 року Верховна рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Цей момент вважається значущою і відправною точкою в історії відродження нашої держави, а також здобуття Україною свободи і незалежності.
Але все почалося набагато раніше. Століттями українці боролися за відродження власної держави.
Після занепаду Київської Русі та поглинання земель Галицько-Волинської держави Польським королівством та Великим князівством Литовським, почалися численні повстання селян і козаків.
Ще однією трагічною сторінкою нашої історії є національно-визвольна війна на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким. На жаль вони так і не увінчалися успіхом.
Лише на початку XX століття, коли євпропейські імперії ослабли через світову війну та революції, українці отримали шанс на суверенітет. Проте в той час суспільству та політичним силам бракувало єдності. Розкол поглибили події 1917 року і громадянська війна.
http://kyiv-pravosl.info
Всі по-різному розуміли ідею незалежності України. В складі Радянського Союзу Україна, як і інші республіки, мала лише формальний суверенітет.
Але наприкінці 1980-х років ситуація почала змінюватися. Радянська імперія занепадала. 1990 рік виявився для українців переломним моментом, адже тоді парламентарі почали працювати над Декларацією про державний суверенітет (ухвалили її 16 липня 1990 року).
Восени того ж року депутати заборонили діяльність КПРС в Україні і вирішили не підписувати майбутній договір з Москвою. Такі умови підтримала молодь і невдовзі акції мирної громадськості переросли у студентську Революцію на граніті. Протести відбувалися від 2 до 17 жовтня.
Саме ці події стали поштовхом для патріотично налаштованих політичних сил в парламенті.
5 липня 1991 року Верховна Рада запровадила посаду Президента УРСР і призначила президентські вибори.
Президент і Верховна Рада отримали можливість зупиняти на своїй території рішення влади СРСР, якщо вони суперечать українській Конституції.
Додатково 1 грудня 1991 року було проведено Всеукраїнський референдум, в результаті якого 90% громадян висловили згоду з Актом проголошення Незалежності України.
24 серпня у світі :
Міжнародний день проти нетерпимості, дискримінації та насильства, що ґрунтується на музичних вподобаннях, способі життя і дрес-коді;
Міжнародний день дивної музики;
День народження картопляних чипсів;
День Конституції Грузії;
День національних парків у Коста-Ріці;
День Пяртеля (свято початку осені) в Естонії.
У США – Національний день вафель.
100 років тому, 24 серпня 1923 року, народився Віктор Глушков, автор фундаментальних праць у галузі кібернетики, математики та обчислювальної техніки.
Під його керівництвом Головна редакція “Української радянської енциклопедії” видала першу у світі “Енциклопедію кібернетики” в 2-х томах, що вийшла українською мовою 1973 року.
Іменини: Олександр, Василь, Максим, Феодор, Макар, Марія, Сусанна.
Талісманом людини, народженої 24 серпня, є амазоніт. Цікавий кристал, який вирізняється синьо-сірим забарвленням. Символізує незалежність та красу. Здавна амазоніт вважали жіночим каменем. Вірили, що він допомагає омолодити шкіру.
Цього дня народилися:
- 1928 рік — український політик та громадський діяч Левко Лук’яненко;
- 1938 рік — український оперний співак Богдан Базиликут;
- 1971 рік — український фахівець зі зв’язків з громадськістю, медіаексперт, журналіст, редактор, телеведучий, викладач Віктор Коваленко.
Пам’ятні дати 24 серпня
- 79 рік — відбувається виверження Везувія, через яке міста Помпеї, Геркуланум і Стабії були поховані під вулканічним попелом;
- 410 рік — вестготи під керівництвом Аларіха захоплюють та грабують Рим;
- 1471 рік — португальці завойовують Асілу;
- 1572 рік — Варфоломіївська ніч, бійня гугенотів у Королівстві Франція;
- 1720 рік — засновують Сардинське королівство;
- 1853 рік — випускають перші картопляні чипси;
- 1941 рік — створюють головний підрозділ Сил спеціальних операцій Британської армії SAS (Спеціальна повітряна служба);
- 1942 рік — відбувається Битва біля східних Соломонових островів між авіаносцями США та Японської імперії під час Другої світової війни;
- 1949 рік — набирає чинності договір про створення НАТО;
- 1968 рік — Франція проводить перші випробування ядерної зброї;
- 1991 рік — Верховна Рада Української РСР ухвалює Акт проголошення Незалежності України (День Незалежності України);
- 1995 рік — випускають Windows 95;
- 2004 рік — в результаті терактів зазнають катастроф літаки Ту-154Б-2 і Ту-134А-3;
- 2006 рік — Плутон перестає вважатися планетою Сонячної системи і переходить у розряд карликових планет;
- 2006 рік — представники п’яти православних церков України читають першу спільну молитву в Софійському соборі.
Православна церква
Цього дня відзначається пам’ять мученика Євпла, який наприкінці третього – початку четвертого століть служив архідияконом у сицилійському місті Катані. Він прославився тим, що завжди носив при собі Євангеліє і за кожної зручної нагоди проповідував язичникам віру Христову.
Під час однієї з проповідей Євпла схопили і представили на суд правителя. Незважаючи на тортури, він сповідував себе християнином і викривав невірність язичницьких вірувань. Навіть під час страти Евпл продовжував роз’яснювати присутнім Євангеліє.
Католицька церква
День святого Варфоломія широко відзначається католицькою церквою 24 серпня.
Святий Варфоломій (1 століття) був одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Історія його життя містить багато неточностей і перемежована численними легендарними подіями. Його справжнє ім’я Натанаель, а ім’я Варфоломій він отримав, ставши дорослою людиною. За іншими джерелами його звали Ісус, і він був змушений прийняти інше ім’я, згідно з неписаним законом Сирії.
Після Вознесіння Христа присвятив життя місіонерству і вирушив до Індії як проповідник, де залишив копію Євангелія від Матвія. Потім його шлях пролягав до Великої Вірменії (нині – південно-східна Туреччина), де Варфоломій здобув визнання за поширення християнства і своє обдарування зцілювати хворих і біснуватих. У Баку існує місцева легенда, що він зазнав страшних тортур, коли, будучи живим, з нього зняли шкіру і розіп’яли язичники.
Потім його тіло було направлено в Ліпарі (невеликий острів біля Сицилії), де в кафедральному соборі святого Варфоломія знаходяться його останки.
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/930682.html
https://tsn.ua/other/yake-24-serpnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2395549.html