У січні цього року в публікації “Как обустроить гражданское общество. Опыт Эстонии” авторка цих рядків висловила думку, що громадянське суспільство у Запоріжжі не надто потужне. Зокрема, через слабкість зв’язків між громадськими організаціями.
Мушу визнати, що помилялася. Бо нещодавній П’ятий “Ярмарок спорту”, котрий два дні на 70 локаціях тривав у Центральному парку культури й відпочинку “Дубовий гай”, став наочним “речовим доказом”:) вміння об’єднуватися, налагоджувати партнерські стосунки з владою й організовувати європейські за духом та наповненням акції.
Йдеться про громадську спілку “Асоціація спортивних організацій” [АСО], яка входить до коаліції “Запорізька Рада Реформ” [ЗАРР].
“Похресники” й “неофіти”
Та спочатку ще кілька слів про свято. Показові виступи спортсменів та змагання, ігри й лекторій привернули увагу неймовірної кількості запоріжців.
До речі, самим клубам, секціям, федераціям, що демонстрували свої можливості, було вже затісно на облаштованих ділянках “Дубового гаю”. Нинішній “Ярмарок спорту” як віншував “ветеранів”, так і вітав “новачків”.
“Головна ідея – популяризація спорту і здорового способу життя, – говорить ініціатор проекту “Ярмарок спорту”, голова ГС “Асоціація спортивних організацій Антон Карнаух. – Відвідувачі можуть не тільки на власні очі побачити традиційні та новітні види й напрямки особових та командних змагань, а й обрати собі на майбутнє вид спорту за смаком. І практика показує, що багато людей після відвідин заходу приходять до клубів та секцій. Ми нарекли їх “Похресники “Ярмарку спорту”.
Серед “похресників” є не тільки молодь, а й люди старшого віку, які захопилися, наприклад, скандинавською ходьбою та альфа гравіті [комплекс вправ на мотузковому тренажері для омолодження організму – ред.]”
Серед цікавинок нинішнього “Ярмарку спорту” був так званий гібридний чемпіонат. Майстри кіберспорту та реальні спортсмени змагалися один з одним спочатку он-лайн, а потім в реалі. До речі, серед кіберспортсменів плекається культура таймінгу сидіння за комп’ютером.
Питанням балансу навантажень, віковим особливостям у заняттях спортом та іншим питанням здорового способу життя були присвячені засідання у вперше організованому на заході лекторії.
Соціальні ініціативи власним коштом
Треба відзначити, що на цей бенкет фізичної й духовної культури не було витрачено жодної бюджетної копійки. Його підтримали представниками соціально відповідального бізнесу – здебільшого малого та середнього. Призовий фонд та кошти на нагороджувальну атрибутику склали більше ста тисяч гривень. А загальний цьогорічний бюджет АСО на соціальні ініціативи складає близько мільйона гривень. І це також свідчить про розвиток у Запоріжжі культури благодійності.
Наразі у Громадській спілці “Асоціація спортивних організацій” [АСО] близько 50-ти постійних членів, до різних проектів долучається ще близько ста.
АСО стала комунікаційною платформою для спортсменів, влади і мешканців міста. При цьому вона принципово відсторонена від політичних партій. А взаємокорисне спілкування налагоджує з громадськими організаціями “неспортивного профілю”, які зміцнюють стосунки різних верств громади.
Єднаємо громаду разом
Наприклад, на тому ж “Ярмарку спорту” була організована “Веселкова естафета”, у якій взяли участь сім багатодітних родин, якими опікується БФ “Карітас”. Головний приз естафети – велосипед – отримала сім’я Мінько, яка переїхала до Запоріжжя з Донецька.
Соціальна, психологічна, професійна та освітня адаптація вимушених переселенців є одним із напрямків роботи ГО “Територія реалізації авторських проектів” [ТРАП], яка під гаслом “Діти. Молодь. Спорт” входить до АСО, а також у коаліцію “Запорізька Рада Реформ”.
“За три роки ТРАП реалізувала кілька проектів, завдяки яким ми адаптували близько 70 дітей, – розповідає голова правління ТРАП, співголова Ради коаліції ЗАРР Інна Пенчук. – У рамках Першої дитячої телешколи було створено 30 програм під назвою “Медіа-хата”. Участь у цих передачах здружила дітей і стала підгрунтям для проекту “Відкриті долоні” [реалізований за підтримки німецького товариства допомоги GIZ]. У ньому хлопці та дівчата під час виїздів на реальні локації самі знімали програми про десять цікавих професій [спеціалісти лише трошки допомогли з монтажем]. І отримали масу задоволення:)
Наприклад, на кондитерській фабриці вони взяли участь у процесі створення тортиків й зафіксували це на камеру. Для програм про професії пожежника, поліцейського, криміналіста діти працювали зі справжньою атрибутикою і технікою, побували у лабораторії, знімали відбитки пальці, вчилися користуватися рацією. Дуже цікавими були майстер-класи з ліплення й малювання, які провели фахівці з дизайну. Надзвичайне враження справили рольові ігри та перевтілення за допомогою актора й продюсера Олександра Третяченка. А ще діти стали учасниками фахових іспитів у каніс-терапевтів. Це дует людини й собаки, які реабілітують людей з особливими потребами”.
Йдемо на Національний рівень
Громадські об’єднання “Асоціація спортивних організацій та “Територія розвитку авторських проектів” є активними членами коаліції “Запорізька Рада Реформ”, яку очолює Ігор Зубко.
“Співпраця з ЗАРР дуже корисна, – говорить голова ГС “Асоціація спортивних організацій” Антон Карнаух. – Там багато експертів, які надають велику допомогу у різноманітних питаннях. Бо розібратися у законодавчих нюансах здійснення тієї ж благодійності складно навіть професійним юристам. Завдяки ЗАРР ми правильно склали документи для підписання меморандумів про співпрацю з міською та обласною владою.
Наступного року ми хочемо вивести “Ярмарок спорту” на Національний рівень, запросити до Запоріжжя представників не менш як 15 областей. Для цього треба буде вести перемовини з міністерствами, і в цьому ми також сподіваємося на допомогу фахівців ЗАРР”.
Ігор Зубко, Інна Пенчук та Антон Карнаух
Детальніше про коаліцію “Запорізька Рада Реформ” [ЗАРР] ми розповімо у найближчих номерах “МИГа”.
Ганна Чуприна, фото автора та з FB-сторінки “Ярмарок спорту”.