29 серпня: народне свято, історія свята, традиції, прикмети

501
VIEWS
https://images.unian.net/photos/2017_11/1510758597-7001.jpg?r=896243

Це останнє з трьох свят циклу: перед ним були ще Маковея (Перший Спас) 14 серпня та Яблучний (Другий Спас) 19 серпня.

Це свято ж, називають Горіховим або Хлібним Спасом. Має воно також і християнську назву: день пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя.

Значення свята у християн

За легендою, саме 29 серпня 944 року, до Константинополя, з Едесси, був перенесений Нерукотворний Образ Спасителя. З цим образом пов’язано чимало релігійних вірувань та історій. Зараз він знаходиться в італійському місті Генуя, уже з 1362 року.

Вважається, що саме з цього відбитку Лику Спасителя писалися перші візантійські та давньоруські ікони. Це зображення — найпопулярніше в мистецтві іконопису.

Горіховий Спас у народі

Народне свято пов’язане з тим, що закінчуються жнива, остаточно приходить осінь і достигає новий врожай горіхів. Також, починають пекти хліб із нового свіжого борошна, тож Спас називають ще Хлібним.

І хліб, і горіхи, освячують у церкві цього дня. Найстаршу жінку в селах, раніше, посилали проводити пробний збір горіхів. Скільки вона принесе — це буде мінімум у плані роботи для решти селян. Менше за неї зібрати горіхів за день вважалося просто соромом.

У народі помічали, що, як цьогоріч гарний врожай горіхів, то з хлібом навпаки не дуже складається. А, на наступний рік, буде навпаки.

На Горіховий Спас майстрували з ліщини спеціальні віники для лазні — сушити їх треба було окремо від інших трав та рослин. Ще нерідко влаштовували на свято ярмарки в містах і селах, де продавали текстиль ручної роботи. Тому, менш поширена, але існувала ще й назва «Спас на полотні» для цього свята.

Поряд із хлібом та горіхами, освячують та подають на стіл: яблука та грушки, мед, питну воду. Про рецепти страв із цими продуктами ми ще розповімо далі.

Що потрібно робити на Горіховий Спас

Горіхи збирали часто за день до Спаса, щоби встигнути посвятити їх. Успенський піст закінчився, тож можна бенкетувати та влаштовувати пишне застілля. Пекти хліб, робити пироги з грибами, різну солодку випічку з горіхами, медом і яблуками. Заготовляють також горіхову настоянку, яка має лікувальні властивості.

На зиму господині заготовляють настоянку з перетинок горіха. Вона допомагає при застуді і хворобливих суглобах. Також ліки допомагають і при втраті чоловічої сили.

Що не можна робити на Горіховий Спас

Коли в інші свята працювати не можна, то в це — навпаки не час відмовлятися від праці. Йде збір врожаю, треба збирати горіхи, молоти борошно, пекти хліб, заготовлювати соління на зиму — нема коли відпочивати!

Не можна виходити в ліс без оберега, бо можна зустріти злих духів. Не можна відмовляти в допомозі мандрівникам та безхатькам. Частину освячених продуктів треба віддати нужденним.

vsviti.com.ua/ukraine/102334

 

У народі це свято відоме як Хлібний або Горіховий Спас. У це свято освячують горіхи і хліб в церкві. Хліб бажано спекти самостійно – для цього знадобиться рецепт домашнього хліба.

У цей день дуже корисною і цілющою вважається вода в колодязях і джерелах. У цей день набирали таку воду і зберігали до зими – вважалося, що вона може не псуватися місяцями.

Як зрозуміло з назви, Горіховий Спас вважається дуже вдалим для збору горіхів і заготівлі їх на зиму. Також в цю дату можна сіяти озимі культури на городі. 29 серпня із зерна нового врожаю випікали хліб.

День вважається підходящим для подорожей і відряджень – дорога буде легкою і вдалою. Щоб у дорозі супроводжував успіх, потрібно покласти в кишеню три колоска.

Що не можна робити 29 серпня

  1. Не можна грубо обходитися з деревами, ламати гілки і виривати саджанці, заготовлювати дрова.
  2. У цей день вода буває непередбачуваною і неспокійною, тому не рекомендується плавати в річці і подорожувати на човні.
  3. Строго заборонено в цей день викидати хліб і наступати на хлібні крихти.

Прикмети погоди 29 серпня

  • Якщо в річці спокійна течія, то осінь буде теплою і затяжною, а якщо річка вирує, то зима настане рано і буде морозною.
  • Хороший урожай горіхів-в наступному році буде багато зерна.
  • Вночі не видно зірок – до сухої і безхмарної погоди.
  • Густі сірі хмари обіцяють вітряну погоду.

https://www.unian.ua/lite/holidays/narodne-svyato-29-serpnya-2022-zvichaji-prikmeti-shcho-ne-mozhna-robiti-11956701.html

Новини від МИГа mig.com.ua в Telegram та Instagram та facebook. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/migcomua та facebook та  Instagram

Related Posts

Next Post
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ TELEGRAM-КАНАЛ

Публікації

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/migcomua