Світлу середу відзначають на третій день після Великодня.
Світла середа є частиною Світлої седмиці – тижня, який починається в недільне святкування Великодня. Християни відзначають воскресіння Ісуса Христа, шануючи його пам’ять та висловлюючи радість.
Цю середу ще називають «Градовою». Не можна було працювати, інакше урожай міг загинути від граду. Друга назва – «Хороводниця».
У Світлу середу віряни відправлялися танцювати, веселитися, водити хороводи та співати пісні.
В цей день проводять хресні ходи під дзвін. В церкви замість ранкових та вечірніх богослужінь співають радісні молитви, які називаються Годинники Святої Пасхи.
Скасовується звичний щотижневий пост, який дотримується по середах та п’ятницях.
У Святу середу слід думати про хороше, слухати гарну музику, допомагати нужденним, святкувати воскресіння Христа та відпочивати.
23 квітня (6 травня) православні віряни України та багатьох інших країн святкують День пам’яті святого великомученика Георгія Переможця (Змієборця), або Юр’їв день.
Цьому святому підносять молитви про здоров’я своїх рідних та близьких, просять у нього захисту від ворогів. Традиційно в цей день ходять до церкви. Матері прохають у Георгія захисту для своїх синів, які служать в армії, воюють або перебувають далеко від дому.
Народився Георгій у доволі заможній родині у Кападокії. Благочестиві батьки змалку виховували його у християнських традиціях. У дорослому віці він вступив до військової служби.
Георгій був розумним та хоробрим, мав гарну фізичну силу, красу та воїнську виправку, чим відрізнявся серед інших воїнів. Ставши головним начальником, він потоваришував з імператором Діоклетіаном та став його улюбленцем. Але Діоклетіан переслідував християн та хотів повернути язичництво.
Георгій, дізнавшись про це, не захотів приховувати своє віросповідання та відкрився другу, розповівши, що вірує в Ісуса Христа. Перед цим він роздав усе своє багатство та майно, розпустив рабів. Він звинуватив імператора у несправедливості та жорстокості.
Георгію запропонували відректися від Христа, але він відмовився, за що був підданий жорстоким катуванням. Тілесні муки Георгій терпляче витримував з молитвою на вустах. Насамкінець імператор наказав відрубати йому голову.
На День пам’яті великомученика в давнину існував звичай готувати подарунки родичам чоловічої статі. Також цього дня молились, бажаючи їм довгого та щасливого віку. Не можна в це свято сваритися, злословити, допускати погані думки. Також заборонено шити, вишивати, користуватися гострими предметами. Існує народне повір’я, що розчесане та підстрижене в цей день волосся стає слабким та починає випадати.
Що можна робити 23 квітня
У цей день розпочинався період робіт у полі. На вже засіяні поля приходили священики, читали спеціальні молитви за добрий урожай та окропляли землю освяченою водою. А ще у наших пращурів було прийнято в цей день дарувати подарунки чоловікам, дідам та братам, а також молитися про те, щоб вік їх був довгим і радісним.
Джерела:
daytoday.ua/podiya/svitla-sereda/
cerkiew.net.pl/wiadomosci-liturgiczne/23-квітня-†-св-славного-влкмуч-побідо/