kray-kp.org.ua/tradytsii
Православне свято сьогодні, 22 травня – перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая
pixabay.com
Миколай жив в III-IV століттях, в Малій Азії. Він був із забезпеченої сім’ї, мав початкову освіту і з юного віку цілі дні проводив у храмі.
Після смерті батьків весь свій спадок Миколай роздав бідним, а себе вирішив повністю присвятити служінню Богу і боротьбі з єрессю.
www.facebook.com/Shuxlyada/photos
До наших днів дійшла історія про щедрість і великодушність Миколая. Якось він дізнався, що один чоловік був настільки бідний, що не міг видати заміж своїх трьох дочок і зважився заробляти на їхній красі. Миколай таємно вночі закинув в будинок чоловіка мішок з золотом – і першу дочку видали заміж з хорошим приданим.
Тоді Миколай підкинув родині ще один мішок – видали і другу дочку. Третій раз глава сімейства таки підстеріг Миколая і кинувся йому в ноги з подяками.
Кажуть, що один з мішків, який Миколай підкидав в дім до дівчат, потрапив в панчоху, яка сушилася. Звідси пішла традиція залишати подарунки від Миколая в панчохах і шкарпетках.
Також святителя Миколая Чудотворця вважають покровителем мореплавців – він кілька разів повертав до життя моряків.
Помер святий близько 345 року в місті Мира, там же знаходилася його гробниця, а мощі стали оберегом міста.
В кінці VIII століття арабське військо збиралося пограбувати острів Родос і гробницю Миколая, але на морі піднявся шторм і потопив майже всі судна.
www.cerkiew.net.pl
У 1087 році мощі з Міри викрали італійські купці – щоб захистити своє місто Барі від нападу мусульман.
Мощі святителя Миколая помістили в церкві святого Стефана, а пізніше в місті побудували базиліку Святого Миколая, де вони зберігаються і зараз.
Базиліка Святого Миколая (італ. Basilica di San Nicola) — католицька базиліка в місті Барі (Італія). Побудована для зберігання мощей святителя Миколая Мирлікійського, перенесених 1087 року з міста Мири.
Останки мощей з Мири перевезли до Венеції, до церкви святого Миколая-покровителя моряків.
Народне свято 22 травня називається Микола Весняний, Микола Теплий або Микола Літній.
Народні прикмети 22 травня
- Якщо на Миколу йде дощ, буде гарний урожай.
- Ранкова роса на Миколая вважається цілющою, нею намагаються вмитися для краси і здоров’я, походити по траві босоніж.
- З давніх-давен вважається, що Святий Миколай протегує закоханим, тому молодята і ті, хто збирався грати весілля, просили захисту і допомоги у святого.
- У свято літнього Миколи всі намагалися одягнутися в новий святковий одяг, щоб вшанувати Миколи Угодника. Вони знали, що цей святий більше всіх наближений до Господа і може виконувати прохання людей.
- На цей релігійне свято можна працювати: по дому, по господарству, в саду і на городі. Тому господині в цей день намагалися навести і порядок в будинку, бо святий не любить безладу.
Вважалося, що з Миколою Весняним приходить справжнє літнє тепло.
Що не можна робити 22 травня
На день святого Миколая є кілька важливих заборон:
- у цей день не можна брати гроші в борг і позичати – борг не повернуть, або буде важко повернути позичене;
- заборонено стригти волосся і нігті – можна “відрізати” здоров’я.
- не можна виносити сміття після заходу сонця – винесеш достаток з дому.
Також в день святого Миколая не можна лаятися, сваритися і лихословити, бажати кому-небудь зла і відмовляти в допомозі.
Що сьогодні можна робити
У цей день прийнято піти до церкви, помолитися святому і освятити воду – вважається, що вона набуває цілющих властивостей.
Pixabay
Освячену на Миколая воду п’ють при хворобах і окроплюють нею дім, щоб очистити його. Якщо в цей день не було дощу, просили святого, щоб послав цілющу вологу.
Сьогодні важливо помиритися з тими, з ким у сварці. Цей день сприятливий для весілля або освідчення – шлюб буде щасливим.
Наші предки 22 травня садили картоплю і сіяли пшеницю. Зараз клімат трохи змінився, тому найчастіше до цього дня більшість культур вже посаджено.
Після Миколая можна купатися в річках і озерах.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-shcho-zaboronyaye-cerkva-na-mikolu-teplogo-12264582.html
/kray-kp.org.ua/tradytsii/11176.html