Чи можна у прифронтовому місті вдосконалити свої знання? Здобути нову професію? Або взагалі круто змінити життя й започаткувати власний бізнес? І не чоловікам, а жінкам і дівчатам!?
Комусь це здасться казками діда Панаса. Але ми впевнено кажемо: «Так! Це можливо!» Коли є внутрішня потреба не здаватися, а в найскрутнішій ситуації бити лапками, – допомога не забариться. Стала й професійна.
Про це свідчить проєкт з промовистою назвою «ФОРСАЖ» – «Фінансова та організаційна розбудова спроможності активних жінок». Це вже шостий проєкт з ряду тих, які від початку повномасштабного вторгнення послідовно реалізує громадська організація «УкрПростір». Усі вони спрямовані, висловлюючись офіційною мовою, «на підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використовування ключових можливостей миро будівництва”.
Що це означає на практиці?
“Ми починали зі створення безпечних просторів для жінок і дівчат, де надавалася здебільшого психологічна підтримка, – розповідає директорка ГО «УкрПростір» Наталя Селюкова. – Коли відбулася стабілізація, ми побачили, що жінки готові рухатися далі. Тобто їм потрібна допомога, щоб вони розвивалися. А це знайомство з азами ведення бізнесу, краудфандингу, підтримка перших кроків на шляху до власної справи.
Минулого року ми провели такий проєкт, переконалися, що це затребувано, побачили переваги й унікальність. Тож зробили висновки, яким чином його вдосконалити, і з урахуванням цього з січня «увімкнули «ФОРСАЖ»”.
Максимальний вибір + кошти на практику
Проєкт «ФОРСАЖ» триватиме до кінця 2025 року і включатиме навчальні програми, розробку бізнес-ідей, навчання з пошуку роботи та психологічну підтримку. Особливістю є не тільки надання цих послуг фахівцями та партнерами проєкту, а й знайомство з додатковими можливостями, інформування щодо інших фондів, де жінки можуть отримати гранти. “Мета – надати максимальний вибір і навчання базовим основам, на які є найбільший запит. Плюс супутня можливість отримати кошти, щоби спробувати на практиці те, чому навчилися”, – каже Наталя Селюкова.
Однією з перших відбулася зустріч із фахівцями центрів зайнятості, які розповіли як про вакансії та освітні курси, так і про те, що затребуване на ринку праці. Це допомогло жінкам та дівчатам зорієнтуватися, до якої сфери краще докласти руки.
До кінця березня в рамках проєкту «ФОРСАЖ» триватиме навчання, на яких додаткових ресурсах шукати роботу, як правильно «подавати» себе працедавцю, писати резюме та мотиваційні листи, а також розробляти бізнес-ідеї, організувати бізнес-планування, зробити презентацію свого проєкту та шукати під нього кошти.
На «виході» цього етапу в учасниць будуть розроблені грантові заявки. Після чого відбудуться їхній розгляд та презентації, і за результатами конкурсу до 25 квітня мають бути підписані договори з переможицями.
Гранти (до 1,5 тисячі доларів в еквіваленті) надаватимуться за двома напрямками:
- навчання
- власний бізнес.
“За першим напрямком ми пропонуємо короткотермінові, до трьох місяців, практичні курси тим, хто «випав» із професії і потребує підвищення кваліфікації. Або хоче отримати іншу професію, – розповідає Наталя Селюкова. – Жінки самі обиратимуть, що вони хочуть опанувати і чому. Але одразу попереджаємо про відповідальний вибір: на те, щоб навчитися робити самій собі манікюр, грошей ніхто не дасть. І, як за умов будь-якого гранту, про його результати потрібно буде прозвітувати. Якщо хтось не закінчить грантове навчання (сподіваюся, такого не станеться), кошти доведеться повернути. Це буде прописано в угоді”.
Мікробізнес «під ключ» – ТимХтоДолаєБідуіСтрахи
За другим напрямком передбачено надати гранти на започаткування, відновлення чи розширення бізнесу. Йдеться про закупівлю необхідного, досить фінансоємного обладнання. На, скажімо, купівлю ниток чи гачків для в’язання шкарпеток кошти надаватися не будуть.
Дуже важливо, що проєктом «ФОРСАЖ» запланований менторський супровід жінок, які вирішили започаткувати власний бізнес. Початківцям допоможуть знайти і сформулювати унікальну ідею та зареєструвати ФОП, гуманітаріям – розібратися з цифрами та формулами для майбутніх стосунків з податківцями, а також нададуть тим та іншим супровід у створенні логотипу продуктів, їхньому просуванню в соціальних мережах тощо.
Пройти навчання можуть усі жінки, що живуть на підконтрольних Україні територіях Запорізької області. Гранти на ведення бізнесу передбачено надати жінкам, які мають статус ВПО.
“Минулого разу ми давали гранти і вимушеним переселенкам до Запорізького регіону, і місцевим мешканкам. Цього разу акцент допомоги – на більш вразливих, хто втратив домівку, їм потрібно ставати на ноги, – пояснює Наталя Селюкова. – Проте ми не звужуємо, а розширюємо нашу авдиторію. Минулий проєкт був орієнтований на Запоріжжя та Широківську громаду, цього разу ми охоплюємо повністю територію Запорізької області, усі сільські громади. Ба більше: додатковий бонус, що минулорічні переможиці, які вже працюють, зможуть бути менторками у цьому проєкті і допомагати новачкам за своїми напрямками. Я дуже радію, що вони усі відгукнулися на таку пропозицію”.
До речі, цих лідерок можна було побачити і почути на презентації проекту «ФОРСАЖ». Якщо комусь із присутніх там жінок і дівчат стало страшно перед масштабом та обсягом пропозиції, переможиці надихнули їх втіленим прикладом, що гуртом можливо зробити усе.
Про гордість перемоги і радість їсти свій хліб
“Коли не вмієш плавати і бачиш, що хтось у басейні пливе брасом, треба… просто туди стрибнути – майстерний пловець тебе підхопить, – вважає колишня педагог Алла, яка тепер займається унікальним мікробізнесом з розведення каліфорнійських черв’яків. – Я так і зробила. Тобто скористалася можливістю, яку надав проєкт «УкрПростору». А далі мене було не зупинити! Багато вдається, так що дехто почав називати мене величною жінкою. Тож заходьте до нас у сім’ю і ставайте величними жінками!”
“Зараз я гордо називаю себе ФОП, – розповіла засновниця крафтового виробництва пастили та джемів Анастасія. – Починати було важко, страшно – раптом не впораюся??? Але тут брали мене за ручку і проводили усіма цими формами та звітами. Потім допомогли зробити брендбук, підготуватися до інтерв’ю, коли презентувала свою продукцію. Стало легко, почали звертатися люди, пішли продажі… Тож закликаю вас користатися можливостями, їх є багато”.
Наталія, яка минулого року отримала грант на оволодіння професією арт-терапевта, каже, що проєкт «УкрПростора» надав їй, так би мовити, бізнес «під ключ». На початку їй було дуже тривожно, чи зможе вона і працювати, й навчатися одночасно. Але підтримка фахівців проєкту та однодумців не дозволила залишатися інертною, а додала енергії. “Потім були тільки приємні бонуси. Наприклад, з поєднання бізнесів. Колега Інна, яка стала фотографинею, допомогла зробити якісні знімки для сторінок у соцмережах. Тому не бійтеся! Де страшно, там є зріст”, – впевнена пані Наталія.
З нею згодна і колишня логопед Оксана, яка в межах минулорічного проєкту також здобула професію арт-терапевта, але не зупинилася на цьому і зараз навчається на психолога. “Слава Богу, я перенавчилася і знайшла сенс життя. Тепер ми їмо свій хліб”.
У проєкті «ФОРСАЖ» беруть участь більше 100 жінок. Побажаємо їм успіхів! «МИГ» буде слідкувати за подальшим втіленням проєкту та розповість про досягнення його учасниць.
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки та зі сторінки “Безпечний простір для жінок та дівчат” у соцмережах
ДОВІДКОВО
Проєкт «ФОРСАЖ» (Фінансова та організаційна розбудова спроможності активних жінок) впроваджується громадською організацією «УкрПростір» за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого та оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва
UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні
Women’s Peace & Humanitarian Fund