До повномасштабної війни 29-річний Ярослав (позивний Борода) жив і працював у Києві – займався продажем автомобілів, але в перші ж дні російського вторгнення поїхав додому на Прикарпаття й пішов у військкомат.
«Я проходив строкову службу, мав армійський досвід, тому питання йти чи не йти навіть не виникало, – розповів Ярослав. – Це був військкомат у районному центрі, і мене спитали: «Чого прийшов – на облік стати?» «Ні, почалася війна». «Хочеш залишитися тут і охороняти ТЦК?» Я поглянув – стоять двоє дядьків у якомусь спортивно-військовому одязі з гумовими палицями, охороняють. «Не хочу», – кажу. «Тоді – на медкомісію». Я швидко пройшов лікарів і через два дні був у Мукачеві, в 128-й окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді, а ще за кілька днів – у зоні бойових дій на Запоріжжі».
Згідно з уточненням побратимів, спочатку Ярослав потрапив у ремонтний батальйон, а як тільки випала нагода, перевівся в підрозділ безпілотних літальних апаратів і став працювати з великим нічним дроном-бомбером, найпоширеніші цілі для якого – гармати, міномети, бліндажі, різноманітна техніка.
Зі своєї багатої бойової практики Борода згадує одну кумедну історію, що сталася з дроном-бомбером: «Є така закономірність – коли в ході бойового завдання дрон пошкодять, але ми витягнемо його й відправимо на ремонт, він довго не працюватиме: внаслідок ремонту часто виникають різні помилки в електроніці, системі управління тощо. Так ось, прийшов до нас якось після ремонту дрон попереднього покоління. У нас на нього було нуль надій, ми думали, що перший же виліт буде в один кінець. Там ще й камера була погана – коли ми летіли, бачили все в білих тонах. А у підсумку цей дрон зробив купу вильотів, знищив російську техніку. Але під час чергового вильоту його підстрелили – зник зв’язок. Що поробиш – дрон чесно відпрацював своє. Хлопці почекали відведений регламентом час і зібралися геть із бойової позиції. Виходять із укриття й чують якийсь писк. Виявилося, це дрон повернувся – 8,5 кілометрів пролетів із простреленим засобом зв’язку, приземлився на точці вильоту й почав жалібно пищати, мовляв, не забудьте забрати мене з собою! Забрали, відправили на ремонт…»
Після війни, додали в бригаді, Ярослав-Борода планує продовжити працювати по своїй теперішній спеціальності, можливо, стане консультантом, пілотом-випробовувачем дронів. А поки продовжує бити ворога з повітря на Запорізькому напрямку.
*
Фото: 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада