Чи стала публічною та прозорою діяльність правоохоронних органів після прийняття у 2012 році нового Кримінально-Процесуального Кодексу? Чи спостерігається покращення стосунків правоохоронців із бізнесом? Яким чином можливо зменшити корупційні чинники під час досудового розслідування? Про ці та інші проблеми йшлося на засіданні “круглого столу” на тему “Сучасна модель реформування прокуратури в Україні”.
Засідання відбулося на мультимедійній платформі іномовлення України “УКРІНФОРМ”. У ньому взяли участь експерт з юридичних питань Богдан Горбань; прокурор, екс-керівник Запорізької місцевої прокуратури № 2 Роман Мазурик; адвокат з адвокатського об’єднання “Барістерс” Олексій Шевчук; правозахисник, представник ГО «Центр політико-правових ініціатив» Володимир Петраковський; правник, доктор юридичних наук Антон Столітній; адвокат, член Ради громадського контролю НАБУ Злата Симоненко.
Експерт Богдан Горбань зазначив, що наразі спостерігаються проблеми у взаємодії бізнесу, влади й перевіряючих органів. Багато підприємців бажають вести бізнес прозоро, але відсутність діалогу призводить до виводу капіталів та користування “сірими схемами”.
Непорозуміння часто-густо вирішується шляхом застосування корупційних методів. За словами адвоката Злати Симоненко, на жаль, зараз за вирішення любої проблеми можна заплатити: “Корупція має прізвища, але схем и не змінюються роками”.
Адвокат Олексій Шевчук впевнений, що зменшення корупційних чинників відбудеться лише за політичної волі керівництва Генеральної прокуратури й впровадження справжньої відповідалності: “Якщо буде два-три показові звільнення і хоч один прокурор сяде на п’ять-десять років, тоді можна буде сказати, що корупційна складова почала зникати”.
Інші учасники засідання “круглого столу” обговорили більш доступні зараз методи. Громадський діяч Володимир Петраковський вважає, що для налагодження цивілізованого діалогу у проблематичних питаннях мав би бути створений новий єдиний орган фінансових розслідувань: “По питаннях, що зачіпають бізнес, слід би закріпити прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво. та й на рівні самої прокуратури можна було б зробити розподіл обов’язків”.
Модель, яка задовольняє інтереси і громадськості, і адвокатів, і бізнесу, запропонували прокурор Роман Мазурик та доктор юридичних наук Антон Столітній.
“Для розвитку держави й економіки саме прокуратура має зменшувати тиск інших правоохоронних органів на бізнес, аби він не ховав податки й інвестував кошти у розвиток, – каже прокурор Роман Мазурик. – З весни минулого року ми створювали робочу модель структури прокуратури, яка допоможе це зробити. У суспільства є запит на створення нового органу фінансових розслідувань. Наша концепція пропонує проміжний етап – створення різних відділів прокуратури за різними видами злочинів – наприклад, у бюджетній сфері, екологічній, транспортній і таке інше. Таким чином персоніфікується і відповідальність кожного прокурора”.
Ця модель не потребує змін до законодавства. А її апробація можлива на рівні однієї чи кількох областей. Наприклад , запорізької. Прокурор Роман Мазурик впевнений, що молода команда прокурорів цього регіону вмотивовано бажає і здатна перетворити прокуратуру з карального органу на інституцію, що служить суспільству.